Home

Welcome to the NEW Oklahoma Band Central!

Your patience is appreciated as it will take some time to get the new site organized.  The current season will be the primary focus initially.  The archived scores will be reposted eventually.

Follow along on Facebook, Twitter, and Instragram

Discussion Forum

2018 Contests

INVITATIONALS

9/22/18 – Moore Outdoor Music Festival

Recaps

AFTERNOON SHOW
1. Southmoore 87.30
2. Putnam City North 84.10
3. Carl Albert 83.10
4. Edmond Memorial 82.55
5. McAlester 81.15
6. Putnam City West 78.00
7. Putnam City 74.05
8. Guthrie 73.45
9. Western Heights 72.80
10. Purcell 71.80
11. Washington 71.30
12. Midwest City 70.00
13. Altus 68.70
14. Carnegie 62.70
EVENING SHOW
1. Southmoore 83.50
2. Edmond Memorial 75.60
3. Putnam City North 74.95
4. Carl Albert 74.60
5. Putnam City West 70.05
6. McAlester 69.75
7. Putnam City 66.85
8. Guthrie 66.45
9. Purcell 65.45
10. Washington 61.50
11. Western Heights 58.90
12. Altus 58.35
13. Midwest City 55.75
14. Carnegie 47.15

9/29/18 – Okmulgee Bulldog Invitational Marching Festival

9:15 Wilburton
9:30 Luther
9:45 Okemah
10:00 Holdenville
10:15 Chandler
10:30 Antlers
10:45 Eufaula
11:00 Beggs
11:15 Sequoyah (Tahlequah)
11:30 LUNCH BREAK
12:30 Stilwell
12:45 Jay
1:00 Stigler
1:15 Checotah
1:30 Cushing
1:45 Hilldale
2:00 Wagoner
2:15 BREAK
2:45 Poteau
3:00 Glenpool
3:15 Eisenhower (KS)
3:30 Okmulgee (exhibition)

9/29/18 – Owasso Invitational Marching Festival

10:45 Roland
11:00 Victory Christian
11:15 Berryhill
11:30 Woodward
11:45 LUNCH BREAK
12:30 Morris
12:45 Tahlequah
1:00 Bartlesville
1:15 Collinsville
1:30 Bentonville West (AR)
1:45 Fayetteville (AR)
2:00 Southmoore
2:15 BREAK
2:30 Jenks
2:45 Stillwater
3:00 Ponca City
3:15 Choctaw
3:30 Edmond Memorial
3:45 Coweta
4:00 Bixby
4:15 Union
7:00 FINALS BEGINS
10:00 Owasso (exhibition)

9/29/18 – Pauls Valley Marching Championships

1:30 Ringwood
1:45 Elmore City-Pernell
2:00 Hollis
2:15 Wayne
2:30 Tonkawa
2:45 Konawa
3:00 Tishomingo
3:15 BREAK
3:30 Davis
3:45 Lexington
4:00 Kingston
4:15 Lone Grove
4:30 Plainview
4:45 McLoud
5:00 Anadarko
5:15 BREAK
5:30 Pauls Valley (exhibition)
5:45 Madill
6:00 Bethany
6:15 Newcastle
6:30 Harrah
6:45 Tecumseh
7:00 Elgin
7:15 Ardmore

9/29/18 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

8:30 Oklahoma Union
8:45 Wyandotte
9:00 Adair
9:15 Pocola
9:30 Haskell
9:45 Vinita
10:00 Kiefer
10:15 Warner
10:30 Mannford
10:45 Verdigris
11:00 BREAK
11:15 Coffeyville (KS)
11:30 Bristow
11:45 Skiatook
12:00 Miami
12:15 Fort Gibson
12:30 LUNCH BREAK
1:15 Catoosa
1:30 Cleveland
1:45 Sallisaw
2:00 Grove
2:15 Edison Preparatory
2:30 Independence (KS)
2:45 Tulsa Memorial
3:00 Claremore
3:15 Pryor
6:00 FINALS BEGINS
9:15 Oologah (exhibition)

9/29/18 – Yukon Invitational Marching Festival

10:15 Shawnee
10:30 Charles Page
10:45 Guthrie
11:00 Norman
11:15 BREAK
11:30 Westmoore
11:45 Blanchard
12:00 Norman North
12:15 Duncan
12:30 LUNCH BREAK
1:15 Edmond Santa Fe
1:30 Putnam City West
1:45 Carl Albert
2:00 Edmond North
2:15 BREAK
2:30 Mustang
2:45 Tuttle
3:00 Putnam City North
3:15 Piedmont
7:00 FINALS BEGINS
10:15 Yukon (exhibition)

10/2/18 – Big Red Sound Off

9:00 Verdigris (exhibition)
9:30 Kiefer
10:00 Wyandotte
10:30 Prague
11:00 Oologah
11:30 Sequoyah (Tahlequah)
12:00 Inola
12:30 Nowata
1:00 Sperry
1:30 Adair
2:00 Mannford
2:30 Wagoner

10/2/18 – Tri-State Marching Festvial

6:00 Pond Creek-Hunter
6:15 Waukomis
6:30 Garber
6:45 Kremlin-Hillsdale
7:00 Ringwood
7:15 Pioneer-Pleasant Vale
7:30 Hennessey
7:45 Tonkawa
8:00 Perry
8:15 Blackwell
8:30 Kingfisher
8:45 Enid

10/6/18 – Bixby Tournament of Bands

Info coming soon…

10/6/18 – Broken Arrow Invitational Marching Festival

Info coming soon…

10/6/18 – Chickasaw Band Day Extravaganza

Info coming soon…

10/6/18 – ECU Tigerpalooza Marching Festival

Info coming soon…

10/6/18 – Glenpool Blue & Grey Marching Classic

9:30 Haskell
9:45 Kiefer
10:00 Sperry
10:15 Pocola
10:30 Quinton
10:45 Heavener
11:00 Hartshorne
11:15 Chelsea
11:30 Okmulgee
11:45 LUNCH BREAK
12:45 Cushing
1:00 Sequoyah (Claremore)
1:15 Inola
1:30 Catoosa
1:45 Stigler
2:00 Sequoyah (Tahlequah)
2:15 Henryetta
2:30 Hennessey
2:45 BREAK
3:00 Oklahoma Union
3:15 Jay
3:30 Bristow
3:45 Checotah
4:00 Cleveland
4:15 Mannford
4:30 Will Rogers
5:00 Glenpool (exhibition)

10/6/18 – Miami Music in Motion

Info coming soon…

10/6/18 – Mustang Nightrider Invitational Marching Festival

11:00 Washington
11:15 Enid
11:30 Moore
11:45 Stillwater
12:00 Western Heights
12:15 Edmond Memorial
12:30 LUNCH BREAK
1:00 Westmoore
1:15 Edmond Santa Fe
1:30 Sapulpa
1:45 Purcell
2:00 BREAK
2:15 Putnam City North
2:30 Piedmont
2:45 Edmond North
3:00 Carl Albert
3:15 BREAK
3:30 Shawnee
3:45 Putnam City West
4:00 Yukon
4:15 Birdville (TX)
4:30 Mustang (exhibition)
7:00 FINALS BEGINS
10:00 Mustang (exhibition)

10/13/18 – Holdenville Blue & Gold Marching Classic

10:15 Eufaula
10:30 Atoka
10:45 Davis
11:00 Dickson
11:15 Sulphur
11:30 Kingston
11:45 LUNCH BREAK
12:45 Okemah
1:00 Tonkawa
1:15 Luther
1:30 Fox
1:45 Maysville
2:00 Allen
2:15 Rush Springs
2:30 Elmore City-Pernell
2:45 BREAK
3:00 Seminole
3:15 Bethel
3:30 Pauls Valley
3:45 Harrah
4:00 Elgin
7:00 FINALS BEGINS

10/13/18 – Pryor Band Day

Info coming soon…

10/13/18 – Renegade Review

10:45 Tulsa Memorial
11:00 Tahlequah
11:15 Blanchard
11:30 Siloam Springs (AR)
11:45 Willard (MO)
12:00 Nixa (MO)
12:15 LUNCH BREAK
1:15 Coweta
1:30 Sapulpa
1:45 Kickapoo (MO)
2:00 Choctaw
2:15 Stillwater
2:30 Blue Springs South (MO)
2:45 BREAK
3:00 Blue Valley (KS)
3:15 Bentonville (AR)
3:30 Bixby
3:45 Carroll (TX)
4:00 Owasso
4:15 L.D. Bell (TX)
7:00 FINALS BEGINS
10:15 Union (exhibition)

10/13/18 – Beggs Invitational Marching Festival

Info coming soon…

 

OSSAA REGIONAL CONTESTS

  • 10/9 – Northeast Regional  (Skiatook HS)
  • 10/10 – Southeast Regional  (McAlester HS)
  • 10/16 – Southwest Regional  (Cameron University, Lawton)
  • 10/17 – Northwest Regional  (NWOSU, Enid)
  • 10/23 – West Regional  (Yukon HS)
  • 10/24 – East Regional  (Northeastern State University)

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

  • 10/13 – Class 1A-3A  (Western Heights HS)
  • 10/20 – Class 6A1-6A2  (Broken Arrow HS)
  • 10/27 – Class 4A-5A  (Bixby HS)

OUT OF STATE EVENTS

Archives

Coming soon…

2017 2016 2015 2014 2013
2012 2011 2010 2009 2008
2007 2006 2005 2004 2003
2002 2001 2000 1999 1998