2010 Scores



INVITATIONALS

9/18/10 – Moore Outdoor Music Festival

EVENING SHOW
1. Edmond North 79.20
2. McAlester 76.50
3. Choctaw 75.90
4. Grain Valley (MO) 73.40
5. Putnam City 70.50
6. Norman North 69.80
7. Purcell 65.30
8. Norman 63.40
9. Blanchard 62.10
10. Putnam City West 61.80
11. Okmulgee 59.90
12. Bristow 57.30
13. Lindsay 56.00

9/25/10 – Owasso Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS A
1. Skiatook 63.125
2. Berryhill 61.775
3. Collinsville 61.200
4. Sallisaw 56.900
5. Pryor 52.750
6. Victory Christian 42.050
CLASS AA
1. Bixby 68.963
2. Lake Hamilton (AR) 67.625
3. Blue Valley West (KS) 67.213
4. Coweta 64.538
5. Stillwater 63.400
6. Durant 56.900
7. Tahlequah 50.900
8. Tulsa Memorial 49.425
CLASS AAA
1. Westmoore 65.975
2. Bartlesville 58.400
CLASS AAAA
1. Union 77.250
FINALS
1. Union 74.90
2. Blue Valley West (KS) 68.80
3. Bixby 68.20
4. Lake Hamilton (AR) 67.50
5. Westmoore 66.90
6. Coweta 63.45
7. Skiatook 60.90
8. Berryhill 60.55
9. Stillwater 58.20
10. Collinsville 57.55
11. Sallisaw 54.80
12. Durant 53.50
13. Bartlesville 52.70
OUTSTANDING MUSIC – Union
OUTSTANDING VISUAL – Union
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Union

9/25/10 – Pauls Valley Marching Band Championships

Recaps

PARADE
CLASS 2A
1. Elmore City-Pernell 228
CLASS 3A
1. Kingston 240
2. Tishomingo 227
3. Bethel 223
4. Holdenville 210
CLASS 4A
1. Harrah 228
2. Tecumseh 210
3. Bethany 190
FIELD
CLASS 2A
1. Elmore City-Pernell 339
CLASS 3A SMALL
1. Konawa 368
2. Kingston 322
3. Tishomingo 290
4. Lindsay 278
CLASS 3A LARGE
1. Eufaula 332
2. Bethel 315
3. Holdenville 241
CLASS 4A SMALL
1. Lone Grove 343
2. Newcastle 308
3. Dickson 239
CLASS 4A LARGE
1. Harrah 297
2. Tecumseh 233
3. Bethany 211
CLASS 5A
1. Noble 258
SMALL SCHOOL SWEEPSTAKES – Antlers
LARGE SCHOOL SWEEPSTAKES – Tecumseh

9/25/10 – Putnam City Marching Classic

Recaps

CLASS 4A
1. Piedmont 70.85
CLASS 5A
1. Duncan 58.05
2. Guthrie 57.90
3. Carl Albert 57.90
4. Lawton MacArthur 54.50
5 Western Heights 52.90
CLASS 6A
1. Broken Arrow 81.05
2. Edmond Memorial 73.65
3. Mustang 72.60
4. Jenks 71.00
5. Choctaw 67.60
6. Randall (TX) 66.80
7. Goddard (KS) 66.20
8. Southmoore 65.95
9. Yukon 65.35
10. Shawnee 64.95
11. Ryan (TX) 58.80
12. Sapulpa 53.95
13. Ponca City 51.55
FINALS
1. Broken Arrow 82.85
2. Edmond Memorial 76.20
3. Jenks 73.20
4. Mustang 72.70
5. Piedmont 70.90
6. Randall (TX) 69.50
7. Choctaw 69.30
8. Yukon 67.55
9. Goddard (KS) 66.35
10. Southmoore 64.65
11. Ryan (TX) 63.85
12. Shawnee 61.50
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

9/25/10 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 3A BLUE
1. Sperry 108
2. Morris 102
3. Kiefer 79
4. Foyil 66
5. Haskell 60
CLASS 3A GOLD
1. Verdigris 127
2. Stigler 111
3. Pocola 107
4. Fairland 94
5. Adair 80
CLASS 4A BLUE
1. Cushing 106
2. Sequoyah 102
3. Dewey 96
4. Mannford 94
5. Jay 90
6. Elgin 86
7. Vinita 84
CLASS 4A GOLD
1. Poteau 129
2. Fort Gibson 124
3. Okmulgee 114
4. Catoosa 114
5. Wagoner 110
6. Hilldale 108
7. Roland 93
8. Cleveland 78
FINALS
1. Poteau 129
2. Verdigris 125
3. Fort Gibson 124
4. Okmulgee 115
5. Wagoner 111
6. Catoosa 110
7. Stigler 107
8. Hilldale 100
9. Cushing 100
10. Sperry 99
11. Morris 96
12. Pocola 84

10/2/10 – Bixby Tournament of Bands

CLASS 3A
1. Spiro 47.9
2. Verdigris 45.1
3. Beggs 44.2
4. Sperry 42.3
5. Heavener 41.9
6. Fairland 39.3
7. Caney Valley 33.6
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Spiro
OUTSTANDING PERCUSSION – Beggs
OUTSTANDING COLOR GUARD – Spiro
CLASS 4A
1. Oologah 51.5
2. Catoosa 48.9
3. Okmulgee 46.3
4. Broken Bow 45.3
5. Hilldale 44.5
6. Wagoner 43.7
7. Bristow 40.9
8. Vinita 30.9
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Oologah
OUTSTANDING PERCUSSION – Oologah
OUTSTANDING COLOR GUARD – Catoosa
FINALS
1. Oologah 50.4
2. Okmulgee 49.4
3. Broken Bow 47.9
4. Wagoner 45.3
5. Spiro 45.2
5. Verdigris 45.2
7. Catoosa 45.0
8. Hilldale 43.7
9. Beggs 42.0
10. Sperry 40.5
11. Bristow 38.9
12. Heavener 37.2

10/2/10 – Chickasaw Band Day Extravaganza

Parade Recaps     Field Recaps

PARADE
CLASS 2A SMALL
1. Weleetka 224
2. Velma-Alma 216
3. Fox 157
CLASS 2A LARGE
1. Maysville 217
2. Empire 205
CLASS 3A SMALL
1. Coalgate 197
CLASS 3A MEDIUM
1. Antlers 326
2. Kingston 316
3. Okemah 203
4. Lexington 122
CLASS 3A LARGE
1. Plainview 220
2. Hugo 209
CLASS 4A SMALL
1. Byng 264
2. Dickson 207
CLASS 4A LARGE
1. Tecumseh 309
CLASS 5A
1. Durant 356
CLASS 6A
1. Del City 278
FIELD
CLASS 2A SMALL
1. Velma-Alma 218
2. Weleetka 196
3. Fox 88
CLASS 2A LARGE
1. Empire 258
2. Maysville 214
CLASS 3A SMALL
1. Tom Bean (TX) 335
2. Marietta 203
3. Coalgate 198
CLASS 3A MEDIUM
1. Kingston 331
2. Antlers 322
3. Okemah 238
CLASS 3A LARGE
1. Plainview 230
2. Hugo 205
CLASS 4A SMALL
1. Idabel 317
2. Dickson 246
CLASS 4A LARGE
1. Lone Grove 342
2. Tecumseh 266
CLASS 5A
1. Durant 379
CLASS 6A
1. Del City 305
SMALL SCHOOL SWEEPSTAKES – Antlers
LARGE SCHOOL SWEEPSTAKES – Durant

10/2/10 – Glenpool Blue & Grey Marching Classic

Recaps

CLASS 2A
1. Quinton 137
2. Mounds 91
CLASS 3A
1. Henryetta 130
2. Hartshorne 105
3. Haskell 80
CLASS 4A BLUE
1. Checotah 179
2. Roland 163
3. Cushing 161
4. Sequoyah 152
5. Dewey 127
CLASS 4A GREY
1. Poteau 189
2. Jay 140
3. Cleveland 133
4. Stilwell 113
5. Inola 98

10/2/10 – ECU Tigerpalooza Marching Festival

FINALS
1. Enid
2. Altus
3. Ada
4. Noble
5. Lindsay

10/2/10 – Konawa Band Day

Parade Recaps     Field Recaps

PARADE
CLASS 2A
1. Elmore City-Pernell 273
2. Wayne 246
CLASS 3A
1. Bethel 273
2. Purcell 267
3. Washington 250
4. Comanche 246
5. Hennessey 243
6. Stigler 239
7. Wilburton 220
CLASS 4A
1. Blanchard 281
2. Pauls Valley 270
3. Harrah 252
4. Elgin 244
5. Bethany 240
CLASS 5A
1. Ardmore 257
FIELD
CLASS 2A
1. Elmore City-Pernell 398
2. Wayne 345
CLASS 3A SMALL
1. Hennessey 376
2. Washington 367
3. Panama 351
4. Wewoka 295
CLASS 3A MEDIUM
1. Lindsay 365.5
2. Holdenville 359
3. Wilburton 349
4. Meeker 318
CLASS 3A LARGE
1. Eufaula 407
2. Purcell 403
3. Bethel 401
4. Comanche 351.5
5. Stigler 342
CLASS 4A SMALL
1. Newcastle 347
CLASS 4A MEDIUM
1. Blanchard 401
2. Pauls Valley 377
3. Seminole 304
CLASS 4A LARGE
1. McLoud 403
2. Harrah 359
3. Elgin 303
CLASS 5A SMALL
1. El Reno 364
2. Noble 358
CLASS 5A LARGE
1. Deer Creek 392
2. Western Heights 379
3. Ardmore 376
CLASS 2A SWEEPSTAKES – Elmore City-Pernell
CLASS 3A SWEEPSTAKES – Bethel
CLASS 4A SWEEPSTAKES – Blanchard
CLASS 5A SWEEPSTAKES – Ardmore

10/2/10 – Pryor Band Day

CLASS A
1. Miami 64.30
2. Fort Gibson 64.05
3. Pocola 55.40
CLASS B
1. Alma (AR) 70.60
2. Grove 66.30
3. Edison Preparatory 50.75
CLASS C
1. Tahlequah 70.50
2. Claremore 69.10
3. Muskogee 62.45
4. Heritage (AR) 58.75
FINALS
1. Tahlequah 73.55
2. Alma (AR) 70.50
3. Claremore 69.20
4. Grove 67.55
5. Fort Gibson 65.20
6. Miami 63.55
7. Muskogee 60.70
8. Heritage (AR) 60.00
9. Pocola 52.80
10. Edison Preparatory 50.10

10/2/10 – Renegade Review

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Sallisaw 65.20
2. Collinsville 59.45
CLASS AA
1. Coweta 68.95
2. Stillwater 67.45
3. Sapulpa 62.30
CLASS AAA
1. Van Buren (AR) 75.85
2. Kickapoo (MO) 75.10
3. Parkway South (MO) 71.45
4. Edmond North 70.40
5. Fayetteville (AR) 67.35
6. Bartlesville 67.30
7. Moore 65.35
8. Putnam City North 65.30
9. Edmond Santa Fe 62.85
10. Putnam City 61.50
CLASS AAAA
1. Owasso 78.65
2. Mustang 72.05
FINALS
1. Owasso 82.80
2. Van Buren (AR) 80.55
3. Kickapoo (MO) 77.15
4. Edmond North 75.95
5. Mustang 73.55
6. Parkway South (MO) 73.25
7. Stillwater 72.15
8. Fayetteville (AR) 71.60
9. Moore 71.05
10. Bartlesville 70.55
11. Coweta 70.40
12. Putnam City North 67.55
OUTSTANDING MUSIC – Owasso
OUTSTANDING VISUAL – Owasso
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Owasso

10/9/10 – Broken Arrow Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Oologah 56.25
CLASS AA
1. Coweta 72.45
2. Bixby 72.35
3. Blue Valley (KS) 70.05
4. Webb City (MO) 69.95
5. Stillwater 69.65
6. McAlester 66.95
7. Goddard (KS) 66.10
8. Siloam Springs (AR) 59.80
9. Tulsa Memorial 52.40
CLASS AAA
1. Van Buren (AR) 78.05
2. Kickapoo (MO) 76.85
3. Southmoore 74.70
4. Edmond Memorial 72.80
5. Yukon 69.70
6. Putnam City North 66.50
7. Putnam City 62.30
8. Fort Zumwalt South (MO) 62.05
9. Francis Howell North (MO) 61.00
CLASS AAAA
1. Jenks 68.00
FINALS
1. Van Buren (AR) 78.65
2. Kickapoo (MO) 76.35
3. Southmoore 75.35
4. Edmond Memorial 75.30
5. Bixby 73.10
6. Coweta 72.40
7. Webb City (MO) 70.15
8. Stillwater 69.55
9. Jenks 68.05
10. Yukon 67.80
11. Blue Valley (KS) 67.40
12. McAlester 66.95
OUTSTANDING MUSIC – Southmoore
OUTSTANDING VISUAL – Kickapoo (MO)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Van Buren (AR)

10/9/10 – Cleveland Red & Gold Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 2A
1. Quinton 165
CLASS 3A RED
1. Yale 190
2. Chandler 176
3. Caney Valley 136
4. Chelsea 104
CLASS 3A GOLD
1. Verdigris 207
2. Sperry 192
3. Wilburton 174
4. Mounds 149
CLASS 4A RED
1. McLoud 200
2. Mannford 178
CLASS 4A GOLD
1. Glenpool 208
2. Broken Bow 206
SWEEPSTAKES – Broken Bow

10/9/10 – Tri-State Marching Festival

CLASS 2A
II Kremlin-Hillsdale
CLASS 3A
II Chisholm
II Hennessey
II Kingfisher
I Perry
I Pioneer-Pleasant Vale
CLASS 6A
I Enid

10/9/10 – UCO Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 4A
1. Piedmont 74.80
2. Sallisaw 69.80
3. Ada 60.65
4. Harrah 52.80
5. Hutchinson (KS) 51.85
CLASS 5A
1. Duncan 67.85
2. Shawnee 65.10
3. Carl Albert 65.05
4. Guthrie 62.95
5. Lawton MacArthur 59.35
CLASS 6A
1. Union 81.50
2. Edmond North 77.80
3. Choctaw 68.70
4. Norman North 68.45
5. Edmond Santa Fe 65.00
6. Norman 58.70
7. Ponca City 57.60
8. Midwest City 54.85
9. Del City 52.35
FINALS
1. Union 82.85
2. Edmond North 78.50
3. Piedmont 76.35
4. Norman North 71.15
5. Choctaw 70.90
6. Sallisaw 67.55
7. Duncan 64.90
8. Edmond Santa Fe 64.85
9. Carl Albert 63.00
10. Shawnee 62.80
11. Ada 60.60
12. Guthrie 58.85
OUTSTANDING MUSIC – Union
OUTSTANDING VISUAL – Union
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Union

11/3/10 – Lawton Superior Marching Contest

Recaps

OPEN CONTEST
CLASS 3A
1. Kingfisher 259
2. Davis 255
2. Hennessey 255
4. Drumright 249
5. Frederick 242
6. Chelsea 236
7. Coalgate 232
8. Marietta 228
CLASS 4A
1. Pauls Valley 275
2. Bethany 261
3. Madill 256
4. Weatherford 242
CLASS 5A
1. Northwest Classen 242
CLASS 6A
1. Lawton 266
2. Lawton Eisenhower 264
SUPERIOR CONTEST
CLASS 2A
1. Electra (TX) 278
2. Quinton 257
CLASS 3A
1. Purcell 281
2. Victory Christian 279
3. Tishomingo 271
4. Nocona (TX) 269
5. Pocola 259
CLASS 4A
1. Elk City 292
2. Lone Grove 287

OSSAA REGIONAL CONTESTS

10/12/10 – Northeast Regional

CLASS 3A
II Adair
I Beggs
III Caney Valley
I Chandler
III Drumright
I Fairland
II Fairview
CO Foyil
III Haskell
CO Meeker
I Morris
III Mounds
I Prague
I Sperry
I Verdigris
I Victory Christian
CLASS 4A
I Berryhill
I Catoosa
II Cleveland
II Dewey
I Fort Gibson
I Glenpool
I Hilldale
I Jay
I Mannford
I Miami
I Okmulgee
I Oologah
I Sallisaw
II Sequoyah
II Vinita
I Wagoner

10/13/10 – Southeast Regional

CLASS 2A
III Dewar
III Kiefer
II Panama
I Quinton
II Weleetka
CLASS 3A
I Antlers
I Bethel
IV Coalgate
I Eufaula
III Hartshorne
II Heavener
I Henryetta
I Holdenville
I Kingston
I Konawa
II Okemah
I Spiro
I Stigler
III Talihina
I Wilburton
CLASS 4A
I Bristow
I Broken Bow
I Checotah
I Idabel
III Madill
I Muldrow
I Poteau
II Roland
II Seminole
II Tecumseh

10/19/10 – Southwest Regional

CLASS 2A
I Elmore City-Pernell
II Rush Springs
CLASS 3A
I Bridge Creek
III Comanche
II Cordell
III Frederick
III Hinton
III Lindsay
IV Luther
II Marlow
III Plainview
I Purcell
III Snyder
I Tishomingo
III Washington
IV Wewoka
CLASS 4A
I Blanchard
III Cache
I Cushing
III Dickson
III Elgin
I Elk City
III Harrah
I Lone Grove
I McLoud
I Newcastle
CO Tuttle

10/20/10 – Northwest Regional

CLASS 2A
II Kremlin-Hillsdale
III Pond Creek-Hunter
CLASS 3A
III Alva
II Chisholm
II Hennessey
I Perry
I Pioneer-Pleasant Vale
CLASS 4A
II Bethany
II Blackwell
I Clinton
III Guymon
I Perkins-Tryon
III Woodward

10/26/10 – West Regional

CLASS 5A
I Altus
CO Ardmore
I Carl Albert
CO Chickasha
II Deer Creek
I Duncan
I Durant
III El Reno
I Guthrie
I Lawton MacArthur
II Noble
I Western Heights
CLASS 6A
I Choctaw
III Del City
I Edmond Memorial
I Edmond North
I Edmond Santa Fe
II Midwest City
I Mustang
I Norman
I Norman North
II Putnam City
I Putnam City North
II Putnam City West
I Shawnee
I Southmoore
I Westmoore
I Yukon

10/27/10 – East Regional

CLASS 5A
II Ada
I Claremore
I Collinsville
I Coweta
III Edison Preparatory
II Grove
I McAlester
II Pryor
I Skiatook
I Tahlequah
II Tulsa Memorial
CLASS 6A
I Bartlesville
I Bixby
I Broken Arrow
II Charles Page
I Enid
I Jenks
II Muskogee
I Owasso
II Ponca City
II Sapulpa
I Stillwater
I Union

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

10/9/10 – Class 1A-3A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Kiefer 37.75
CLASS 2A
1. Kingston 54.85
1. Pocola 54.85
3. Heavener 53.45
4. Morris 48.10
5. Adair 39.30
CLASS 3A
1. Berryhill 81.65
2. Checotah 73.50
3. Eufaula 67.25
4. Spiro 65.75
5. Blanchard 65.15
6. Lone Grove 64.85
7. Purcell 64.65
8. Bethel 64.05
9. Beggs 61.25
10. Idabel 59.40
11. Bristow 59.20
12. Okmulgee 56.10
13. Sequoyah 52.70
14. Roland 49.90
15. Okemah 41.25
FINALS
1. Berryhill 77.20
2. Checotah 74.00
3. Blanchard 72.20
4. Eufaula 69.70
5. Lone Grove 68.70
6. Beggs 65.75
7. Spiro 65.45
8. Bethel 63.45
9. Purcell 63.10
10. Bristow 59.65
11. Okmulgee 59.10
12. Idabel 58.45
OUTSTANDING MUSIC – Berryhill
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill

10/16/10 – Class 4A-5A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 4A
1. Piedmont 83.05
2. Sallisaw 78.60
3. Fort Gibson 75.15
4. Oologah 67.60
5. Catoosa 59.20
6. Hilldale 59.05
CLASS 5A
1. Coweta 83.45
2. McAlester 79.90
3. Collinsville 79.70
4. Duncan 75.80
5. Carl Albert 74.40
6. Skiatook 72.20
7. Guthrie 72.10
8. Ada 71.50
9. Durant 69.50
10. Claremore 69.30
11. Tahlequah 68.05
12. Lawton MacArthur 67.70
13. Pryor 67.25
14. Western Heights 63.65
15. Tulsa Memorial 62.25
FINALS
1. Piedmont 83.05
2. Coweta 81.80
3. McAlester 75.70
4. Collinsville 75.00
5. Skiatook 71.70
6. Sallisaw 71.10
7. Duncan 68.75
8. Carl Albert 68.50
9. Durant 68.35
10. Guthrie 68.15
11. Fort Gibson 67.60
12. Ada 67.25
OUTSTANDING MUSIC – Piedmont
OUTSTANDING VISUAL – Piedmont
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Piedmont

10/30/10 – Class 6A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 6A
1. Broken Arrow 89.00
2. Union 85.60
3. Owasso 81.30
4. Edmond Memorial 80.40
5. Moore 79.00
6. Bixby 78.90
7. Edmond North 76.90
8. Jenks 75.45
9. Bartlesville 73.90
10. Southmoore 72.80
11. Putnam City North 69.60
12. Yukon 69.20
13. Stillwater 69.00
14. Mustang 68.90
15. Sapulpa 67.40
16. Enid 66.60
17. Shawnee 66.25
18. Choctaw 63.65
19. Edmond Santa Fe 63.00
20. Charles Page 59.20
FINALS
1. Broken Arrow 90.15
2. Union 86.35
3. Owasso 83.65
4. Edmond Memorial 79.75
5. Bixby 79.25
6. Edmond North 78.10
7. Moore 77.85
8. Jenks 75.10
9. Southmoore 74.35
10. Bartlesville 72.10
11. Putnam City North 71.85
12. Yukon 71.30
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

OUT OF STATE EVENTS

9/25/10 – Webbstock Marching Festival (Webb City, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Riverton (KS) 47.19
2. Marionville (MO) 46.00
2. Miller (MO) 45.89
CLASS B
1. Mount Vernon (MO) 59.30
2. Warsaw (MO) 56.33
CLASS C
1. Aurora (MO) 74.78
2. Republic (MO) 71.73
3. Nevada (MO) 71.31
4. Odessa (MO) 68.20
5. Grandview (MO) 66.53
6. Harrisonville (MO) 63.93
7. Miami (OK) 63.78
8. Monett (MO) 58.88
9. Carl Junction (MO) 57.89
10. Cassville (MO) 52.14
CLASS D
1. Neosho (MO) 69.12
2. Joplin (MO) 61.45
3. Fort Osage (MO) 61.30
4. Glendale (MO) 58.51
5. Raytown (MO) 56.45
6. Carthage (MO) 50.98
CLASS E
1. Blue Springs (MO) 87.81
2. Camdenton (MO) 83.00
3. Willard (MO) 82.71
4. Waynesville (MO) 77.97
5. Nixa (MO) 75.07
6. Lee’s Summit (MO) 68.84
7. Ozark (MO) 63.46
8. Raymore-Peculiar (MO) 63.15
FINALS
1. Blue Springs (MO) 86.43
2. Willard (MO) 81.33
3. Camdenton (MO) 81.31
4. Waynesville (MO) 77.99
5. Nixa (MO) 77.84
6. Aurora (MO) 72.40
7. Nevada (MO) 71.70
8. Odessa (MO) 69.52
9. Republic (MO) 68.41
10. Lee’s Summit (MO) 68.40
11. Neosho (MO) 67.87
12. Grandview (MO) 66.30
OUTSTANDING SOLOIST – Blue Springs (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Blue Springs (MO)
OUTSTANDING HORN LINE – Blue Springs (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Willard (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Blue Springs (MO)

10/2/10 – Bands of America Regional Championships (Arlington, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Vandegrift (TX) 69.10
2. Palestine (TX) 61.85
3. Winnsboro (TX) 50.65
CLASS AA
1. Aledo (TX) 69.30
2. Western Hills (TX) 59.75
3. Azle (TX) 59.75
4. Lake Dallas (TX) 59.15
CLASS AAA
1. Pflugerville (TX) 76.50
2. Richland (TX) 74.80
3. Colleyville Heritage (TX) 73.95
4. Legacy (TX) 72.80
5. Birdville (TX) 72.30
6. Mansfield (TX) 71.50
7. Hendrickson (TX) 69.85
8. Centennial (TX) 68.25
9. Creekview (TX) 67.90
10. Newman Smith (TX) 67.70
11. John B. Connally (TX) 66.60
12. Wakeland (TX) 66.35
13. Fossil Ridge (TX) 64.10
14. Westmoore (OK) 60.55
15. John H Guyer (TX) 58.00
CLASS AAAA
1. L.D. Bell (TX) 84.00
2. Marcus (TX) 81.90
3. Berkner (TX) 77.60
4. Keller (TX) 75.00
5. Hebron (TX) 74.35
6. James Martin (TX) 70.30
7. Westlake (TX) 70.10
8. Keller Central (TX) 61.00
9. John Marshall (TX) 58.20
FINALS
1. L.D. Bell (TX) 83.90
2. Marcus (TX) 81.10
3. Berkner (TX) 76.05
4. Pflugerville (TX) 75.95
5. Keller (TX) 74.95
6. Richland (TX) 74.40
7. Hebron (TX) 73.70
8. Colleyville Heritage (TX) 72.15
9. Legacy (TX) 70.55
10. Birdville (TX) 68.45
OUTSTANDING MUSIC – L.D. Bell (TX)
OUTSTANDING VISUAL – L.D. Bell (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – L.D. Bell (TX)

10/9/10 – Ozarko Invitational Marching Festival (Springfield, MO)

Maroon-White Prelims Recaps     Silver-Gold Prelims Recaps     Finals Recaps

MAROON DIVISION
1. Berryville (AR) 74.43
2. St. James (MO) 71.40
3. Sherwood (MO) 64.58
4. Marionville (MO) 60.13
5. Seymour (MO) 58.18
6. Hollister (MO) 57.15
7. Diamond (MO) 52.00
8. Miller (MO) 49.13
WHITE DIVISION
1. Aurora (MO) 74.58
2. Skiatook (OK) 73.30
3. Nevada (MO) 70.50
4. School of the Osage (MO) 63.95
5. Monett (MO) 63.68
6. Logan-Rogersville (MO) 63.48
7. Reeds Spring (MO) 61.60
SILVER DIVISION
1. Willard (MO) 81.38
2. Nixa (MO) 78.38
3. Republic (MO) 74.38
4. Branson (MO) 72.58
5. Ozark (MO) 70.88
6. Rolla (MO) 69.90
7. Parkway Central (MO) 66.55
8. Parkview (MO) 65.58
9. Neosho (MO) 65.03
10. Hillcrest (MO) 64.88
11. Glendale (MO) 63.78
GOLD DIVISION
1. Fox (MO) 78.60
2. Blue Springs South (MO) 77.65
3. Truman (MO) 76.83
4. Hickman (MO) 76.05
5. Collinsville (IL) 70.78
6. Timberland (MO) 70.50
7. Lee’s Summit (MO) 70.00
8. Charles Page (OK) 65.30
9. Heritage (AR) 64.53
10. Seckman (MO) 63.83
MAROON FINALS
1. Skiatook (OK) 78.78
2. Aurora (MO) 78.28
3. Berryville (AR) 78.18
4. St. James (MO) 75.63
5. Nevada (MO) 75.33
6. School of the Osage (MO) 70.50
7. Sherwood (MO) 67.55
GOLD FINALS
1. Willard (MO) 84.73
2. Fox (MO) 81.56
3. Blue Springs South (MO) 81.50
4. Nixa (MO) 81.20
5. Hickman (MO) 80.90
6. Truman (MO) 80.55
7. Republic (MO) 78.75
8. Branson (MO) 78.25
9. Ozark (MO) 75.95

10/9/10 – Southeast Kansas Invitational Marching Festival (Coffeyville, KS)

Recaps

PRELIMS
1. Dewey (OK) 71.7
2. Independence (KS) 65.7
3. Field Kindley (KS) 57.0
4. Parsons (KS) 54.3
5. Baxter Springs (KS) 53.4
6. Pittsburg (KS) 51.0
7. Labette County (KS) 44.7

10/15-16/10 – Bands of America Super Regional Championships (St. Louis, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Murphysboro (IL) 70.75
2. LaRue County (KY) 67.25
3. Odessa (MO) 66.75
4. Wright City (MO) 56.40
CLASS AA
1. Irondale (MN) 80.55
2. Bellbrook (OH) 78.65
3. Bellevue East (NE) 76.40
4. Liberty (CO) 74.15
5. Camdenton (MO) 72.40
6. Blue Valley West (KS) 72.20
7. Blue Valley (KS) 68.60
8. Nixa (MO) 68.55
9. Wentzville Holt (MO) 67.30
10. Sapulpa (OK) 65.60
11. Lemont (IL) 64.50
12. Limestone Community (IL) 64.45
13. Hillsboro (MO) 63.00
14. Parkway Central (MO) 61.95
15. Park Hill South (MO) 61.45
16. Metamora Township (IL) 60.55
17. Lincoln Community (IL) 59.75
CLASS AAA
1. Rosemount (MN) 82.20
2. Birdville (TX) 81.75
3. Alan C. Pope (GA) 79.25
4. Kickapoo (MO) 78.90
5. Edmond Memorial (OK) 77.10
6. Bellevue West (NE) 76.20
7. Westmoore (OK) 76.10
8. William B. Travis (TX) 76.05
9. Southmoore (OK) 75.70
10. Lindbergh (MO) 74.20
11. Milford (OH) 73.40
12. Oakville (MO) 72.70
13. Parkway South (MO) 71.65
14. Edwardsville (IL) 69.95
15. Lee’s Summit North (MO) 66.05
16. Pattonville (MO) 62.20
CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 89.65
2. Carmel (IN) 86.35
3. Union (OK) 86.05
4. Plymouth-Canton (MI) 85.80
5. Owasso (OK) 82.85
6. Blue Springs (MO) 82.20
7. O’Fallon Township (IL) 79.35
8. Jenks (OK) 75.30
9. Roosevelt (SD) 74.65
10. Belleville East (IL) 73.20
FINALS
1. Broken Arrow (OK) 85.15
2. Carmel (IN) 83.85
3. Union (OK) 83.00
4. Plymouth-Canton (MI) 79.35
5. Rosemount (MN) 77.75
6. Owasso (OK) 77.35
7. Birdville (TX) 76.05
8. Alan C. Pope (GA) 74.65
9. O’Fallon Township (IL) 73.05
10. Blue Springs (MO) 73.00
11. Kickapoo (MO) 72.00
12. Irondale (MN) 71.70
13. Bellbrook (OH) 70.80
14. Edmond Memorial (OK) 69.80
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow (OK) & Carmel (IN)
OUTSTANDING VISUAL – Union (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow (OK)

10/16/10 – Dale Bumpers Marching Invitational (Charleston, AR)

Recaps

HIGH SCHOOL DIVISION
1. Alma (AR) 96.25
2. Muldrow (OK) 94.25
3. Charleston (AR) 91.50
4. Ozark (AR) 89.25
5. Mena (AR) 87.00
6. Roland (OK) 86.50
6. Rogers (AR) 86.50
6. Booneville (AR) 86.50
9. Leftwich (AR) 77.00
10. West Fork (AR) 74.00
11. Gentry (AR) 71.25
12. Pottsville (AR) 61.00
13. Hackett (AR) 55.50
14. Waldron (AR) 55.00
15. Hector (AR) 38.40
JUNIOR HIGH DIVISION
1. Dover J.H. (AR) I
2. Trinity J.H. (AR) II
3. Pottsville J.H. (AR) III

10/16/10 – War Eagle Classic (Rogers, AR)

Recaps

CLASS A
1. Green Forest (AR) 66.45
2. Gravette (AR) 58.75
3. Pea Ridge (AR) 56.18
4. Lincoln (AR) 52.85
5. Stilwell (OK) 50.25
6. Parsons (KS) 44.48
CLASS B
1. Berryville (AR) 87.85
2. Farmington (AR) 69.03
CLASS C
1. Har-Ber (AR) 91.90
2. Siloam Springs (AR) 89.18
3. Grove (OK) 83.31
4. Greenwood (AR) 82.90
FINALS
1. Har-Ber (AR) 90.83
2. Berryville (AR) 90.25
3. Siloam Springs (AR) 85.05
4. Grove (OK) 81.35
5. Greenwood (AR) 79.18
6. Farmington (AR) 71.30
7. Green Forest (AR) 65.55
8. Gravette (AR) 61.25

10/29-30/10 – Bands of America Super Regional Championships (San Antonio, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Vandegrift (TX) 82.10
2. Skiatook (OK) 66.40
3. Pearsall (TX) 65.50
4. Jim Ned (TX) 58.75
CLASS AA
1. Aledo (TX) 83.95
2. Floresville (TX) 69.60
3. Hidalgo (TX) 67.55
4. David Crockett (TX) 67.40
5. Boerne-Samuel V. Champion (TX) 65.35
6. Medina Valley (TX) 63.05
7. Uvalde (TX) 61.85
CLASS AAA
1. Cedar Park (TX) 85.65
2. Pflugerville (TX) 82.80
3. John B. Connally (TX) 78.95
4. Colleyville Heritage (TX) 78.85
5. William B. Travis (TX) 78.80
6. Friendswood (TX) 76.85
7. Roma (TX) 76.35
8. Leander (TX) 76.35
9. Del Valle (TX) 76.05
10. Vista Ridge (TX) 74.90
11. Wakeland (TX) 74.80
12. Rio Grande City (TX) 72.90
13. Hendrickson (TX) 72.70
14. Fossil Ridge (TX) 72.10
15. Lopez (TX) 71.55
16. Monterey (TX) 65.30
17. Lehman (TX) 64.55
CLASS AAAA
1. Marcus (TX) 93.10
2. L.D. Bell (TX) 92.05
3. James Bowie (TX) 89.65
4. Berkner (TX) 88.20
5. The Woodlands (TX) 88.15
6. Ronald Reagan (TX) 87.95
7. Claudia Taylor Johnson (TX) 87.25
8. Hebron (TX) 85.50
9. Winston Churchill (TX) 84.75
10. Plano East (TX) 84.40
11. Keller (TX) 84.30
12. Spring (TX) 82.90
13. James E. Taylor (TX) 81.20
14. Westlake (TX) 80.35
15. Sandra Day O’Connor (TX) 78.90
16. Keller Central (TX) 77.30
17. Judson (TX) 77.25
18. Haltom (TX) 76.95
19. James Martin (TX) 75.15
20. W. Charles Akins (TX) 75.00
21. Americas (TX) 74.75
22. Douglas MacArthur (TX) 73.70
23. John Marshall (TX) 73.20
24. Trinity (TX) 73.10
25. Georgetown (TX) 68.15
FINALS
1. Marcus (TX) 93.70
2. L.D. Bell (TX) 92.50
3. James Bowie (TX) 89.85
4. The Woodlands (TX) 87.15
5. Berkner (TX) 87.05
6. Ronald Reagan (TX) 86.75
7. Spring (TX) 86.40
8. Hebron (TX) 86.20
9. Cedar Park (TX) 85.90
10. Claudia Taylor Johnson (TX) 85.10
11. Winston Churchill (TX) 84.00
12. Keller (TX) 83.25
13. Plano East (TX) 82.80
14. Aledo (TX) 79.80
OUTSTANDING MUSIC – Marcus (TX)
OUTSTANDING VISUAL – James Bowie (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Marcus (TX)

10/30/10 – Neewollah Marching Festival (Independence, KS)

CLASS 1A-3A
III Caney Valley (KS)
III Caney Valley (OK)
III Miller (MO)
II Neodesha (KS)
III Riverton (KS)
CLASS 4A
II Field Kindley (KS)
I- Independence (KS)
III Labette County (KS)
I- Logan-Rogersville (MO)
I Miami (OK)
III Parsons (KS)
II Tonganoxie (KS)
CLASS 5A
II Emporia (KS)
III Pittsburg (KS)
I Seaman (KS)
I- Shawnee Heights (KS)
CLASS 6A
I Derby (KS)
I Lawrence (KS)
I Maize (KS)
II+ Washburn Rural (KS)
III+ Wichita North (KS)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Miami (OK)
OUTSTANDING PERCUSSION – Maize (KS)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Derby (KS)
CLASS 1A-3A CHAMPION – Neodesha (KS)
CLASS 4A CHAMPION – Miami (OK)
CLASS 5A CHAMPION – Seaman (KS)
CLASS 6A CHAMPION – Maize (KS)
GRAND CHAMPION – Maize (KS)

11/11-13/10 – Bands of America Grand National Championships (Indianapolis, IN)

Prelims 1 Recaps     Prelims 2 Recaps     Semi-Finals Recaps     Finals Recaps

THURSDAY PRELIMS FRIDAY PRELIMS
CLASS A CLASS A
1. Western (IN) 82.60 1. Bourbon County (KY) 88.40
2. Adair County (KY) 80.55 2. Godwin Heights (MI) 71.30
3. Monrovia (IN) 65.50 3. Berryhill (OK) 69.15
4. Indian Hill (OH) 62.05 4. Tippecanoe (OH) 65.00
5. Springfield Shawnee (OH) 59.60 5. Lewisville (SC) 61.90
6. Logan Elm (OH) 57.30 6. Archbishop Alter (OH) 60.10
7. Carlisle (OH) 55.80 7. Mount Gilead (OH) 57.45
8. Morristown (IN) 55.40 8. Archbishop McNicholas (OH) 54.65
9. Herscher (IL) 55.40 9. Shortridge (IN) 46.10
10. Bishop Fenwick (OH) 52.25 10. Broad Ripple (IN) 44.05
CLASS AA CLASS AA
1. Brentwood (TN) 78.60 1. Marian Catholic (IL) 91.20
2. Morton (IL) 77.95 2. Kiski Area (PA) 84.50
3. Bellbrook (OH) 77.20 3. Jenison (MI) 80.55
4. Rampart (CO) 76.65 4. DeSoto Central (MS) 74.20
5. Daviess County (KY) 75.75 5. Greendale (WI) 73.50
6. Edgewood (IN) 72.10 6. Lakeland (MI) 64.00
7. Walter E. Stebbins (OH) 67.05 7. Troy Athens (MI) 63.65
8. Marietta (OH) 65.80 8. New Philadelphia (OH) 61.70
9. Carroll (OH) 63.10 9. Clearview Regional (NJ) 61.65
10. North Laurel (KY) 60.65 10. Meade County (KY) 60.65
11. Talawanda (OH) 60.30 11. Western Brown (OH) 60.15
12. Edgewood (OH) 58.45 12. Lebanon (OH) 60.15
13. Avon (OH) 59.45
14. Metamora Township (IL) 57.95
CLASS AAA CLASS AAA
1. Center Grove (IN) 89.95 1. Tarpon Springs (FL) 93.75
2. Lincoln-Way East (IL) 88.45 2. Kennesaw Mountain (GA) 92.75
3. Lafayette (KY) 87.10 3. Cedar Park (TX) 89.35
4. Walled Lake Central (MI) 86.60 4. Stephen F. Austin (TX) 87.95
5. Northmont (OH) 83.90 5. Lafayette (LA) 84.30
6. West Bloomfield (MI) 83.90 6. Dobyns-Bennett (TN) 81.00
7. Ravenwood (TN) 79.10 7. Boiling Springs (SC) 80.20
8. Louisville Male (KY) 77.10 8. Cary (NC) 77.90
9. Columbus North (IN) 75.70 9. Gov. Thomas Johnson (MD) 66.35
10. Moore (OK) 74.90
CLASS AAAA CLASS AAAA
1. Lawrence Central (IN) 92.30 1. Avon (IN) 97.10
2. Union (OK) 90.30 2. Broken Arrow (OK) 96.40
3. William Mason (OH) 88.50 3. L.D. Bell (TX) 94.10
4. Centerville (OH) 87.85 4. Carmel (IN) 93.70
5. Lake Central (IN) 87.20 5. Plymouth-Canton (MI) 89.60
6. Ben Davis (IN) 83.40 6. Ayala (CA) 87.25
7. Lake Park (IL) 81.65 7. Winston Churchill (TX) 84.15
8. Victor J. Andrew (IL) 78.55 8. Bridgewater-Raritan (NJ) 79.85
9. O’Fallon Township (IL) 78.10 9. Arsenal Technical (IN) 48.50
10. Dorman (SC) 70.15
11. Brunswick (OH) 68.80
SEMI-FINALS FINALS
CLASS A 1. Avon (IN) 97.70
1. Bourbon County (KY) 81.30 2. Broken Arrow (OK) 96.25
2. Western (IN) 78.65 3. L.D. Bell (TX) 96.05
3. Adair County (KY) 76.95 4. Tarpon Springs (FL) 93.35
4. Godwin Heights (MI) 72.15 5. Carmel (IN) 92.05
CLASS AA 6. Kennesaw Mountain (GA) 91.90
1. Marian Catholic (IL) 91.60 7. Marian Catholic (IL) 90.40
2. Kiski Area (PA) 83.85 8. Lawrence Central (IN) 89.10
3. Morton (IL) 76.55 9. Stephen F. Austin (TX) 88.50
4. Brentwood (TN) 76.20 10. Cedar Park (TX) 87.95
CLASS AAA 11. Union (OK) 87.15
1. Tarpon Springs (FL) 92.85 12. Center Grove (IN) 85.75
2. Kennesaw Mountain (GA) 92.25
3. Stephen F. Austin (TX) 89.10
4. Center Grove (IN) 88.25
5. Cedar Park (TX) 87.40
6. Lincoln-Way East (IL) 85.25
7. Lafayette (KY) 83.40
8. Walled Lake Central (MI) 83.05
9. Lafayette (LA) 82.95
10. Dobyns-Bennett (TN) 78.80
11. Northmont (OH) 77.90
12. West Bloomfield (MI) 77.70
CLASS AAAA
1. Avon (IN) 95.65
2. Broken Arrow (OK) 94.70
3. L.D. Bell (TX) 94.55
4. Carmel (IN) 93.40
5. Lawrence Central (IN) 91.80
6. Union (OK) 89.30
7. Plymouth-Canton (MI) 87.20
8. William Mason (OH) 86.60
9. Centerville (OH) 85.25
10. Lake Central (IN) 84.85
11. Ayala (CA) 84.45
12. Winston Churchill (TX) 81.85
13. Ben Davis (IN) 80.00
14. Lake Park (IL) 78.30