2009 Scores



INVITATIONALS

9/19/09 – Moore Outdoor Music Festival

Recaps
EVENING SHOW
1. Edmond North 71.40
2. Norman North 67.30
3. McAlester 66.90
4. Putnam City 65.80
5. Carl Albert 62.40
6. Choctaw 59.70
7. Blanchard 51.80
8. Purcell 51.60
9. Chandler 50.40
10. Harrah 49.80
11. Morris 49.50
12. Putnam City West 45.90
13. Lindsay 39.90

9/26/09 – Morris Eagle Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 2A
1. Fairland 140
2. Dewar 121
3. Weleetka 111
CLASS 3A
1. Eufaula 178
2. Konawa 168.5
3. Bethel 167
4. Stigler 163
5. Tishomingo 153
6. Holdenville 144
CLASS 4A
1. Checotah 178
2. Poteau 174
3. Pauls Valley 150
4. Idabel 140
5. Okmulgee 125
FINALS
1. Checotah 187
2. Eufaula 182
3. Poteau 177
4. Konawa 174
5. Stigler 163
6. Bethel 158
7. Pauls Valley 157
8. Tishomingo 149

9/26/09 – Owasso Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Berryhill 63.90
2. Skiatook 61.25
3. Pryor 60.40
4. Fort Gibson 58.60
5. Collinsville 58.20
6. Bristow 53.00
7. Victory Christian 47.60
8. Pocola 45.20
9. Heavener 44.95
CLASS AA
1. Bixby 72.25
2. Coweta 63.55
3. Stillwater 63.35
4. Tulsa Memorial 61.00
CLASS AAA
1. Blue Valley West (KS) 69.50
2. Westmoore 65.95
3. Bartlesville 61.55
CLASS AAAA
1. Broken Arrow 77.60
2. Union 77.10
3. Jenks 70.15
4. Fayetteville (AR) 62.75
FINALS
1. Broken Arrow 77.60
2. Union 76.80
3. Bixby 70.60
4. Blue Valley West (KS) 70.45
5. Jenks 67.60
6. Westmoore 66.00
7. Fayetteville (AR) 63.50
8. Berryhill 63.40
9. Bartlesville 62.40
10. Coweta 59.95
11. Stillwater 59.70
12. Skiatook 58.90
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow & Union

9/26/09 – Putnam City Marching Classic

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 4A
1. Randall (TX) 74.20
2. Piedmont 69.40
CLASS 5A
1. Carl Albert 65.40
2. Duncan 62.35
3. Shawnee 59.30
4. Lawton MacArthur 49.00
5 Guthrie 48.25
6. Western Heights 37.25
CLASS 6A
1. Edmond Memorial 74.05
2. Yukon 72.75
3. Mustang 68.45
4. Goddard (KS) 67.70
5. Sapulpa 65.20
6. Choctaw 63.15
7. Southmoore 61.00
8. Edmond Santa Fe 57.60
9. Charles Page 52.20
10. Midwest City 49.20
11. Ponca City 47.00
FINALS
1. Yukon 75.85
2. Randall (TX) 75.80
3. Edmond Memorial 75.60
4. Mustang 72.30
5. Piedmont 70.55
6. Carl Albert 68.00
7. Goddard (KS) 67.65
8. Sapulpa 65.70
9. Southmoore 62.45
10. Choctaw 61.95
11. Duncan 61.10
12. Shawnee 60.05
OUTSTANDING MUSIC – Mustang & Piedmont
OUTSTANDING VISUAL – Yukon
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Edmond Memorial

9/26/09 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 3A BLUE
1. Kiefer 91
2. Haskell 80
3. Foyil 64
CLASS 3A GOLD
1. Verdigris 120
2. Mounds 120
3. Caney Valley 84
4. Pawhuska 74
CLASS 4A BLUE
1. Mannford 117
2. Dewey 111
3. Jay 106
4. Inola 105
5. Sequoyah 104
6. Elgin 90
CLASS 4A GOLD
1. Catoosa 130
2. Roland 115
3. Wagoner 110
4. Cushing 100
5. Cleveland 92
EXHIBITION
Claremore
FINALS
1. Catoosa 126
2. Jay 112
3. Verdigris 111
4. Roland 106
5. Wagoner 97
6. Dewey 96
7. Mannford 95
8. Cushing 93
9. Sequoyah 91
10. Mounds 84
11. Inola 80
12. Cleveland 76

10/3/09 – Chickasaw Band Day Extravaganza

Parade Recaps     Field Recaps

PARADE
CLASS 2A SMALL
1. Velma-Alma 263
CLASS 2A MEDIUM
1. Maysville 262
CLASS 2A LARGE
1. Elmore City-Pernell 367
2. Wilson 239
CLASS 3A SMALL
1. Coalgate 273
CLASS 3A MEDIUM
1. Antlers 362
2. Kingston 308
3. Sulphur 259
CLASS 3A LARGE
1. Dickson 271
2. Atoka 230
CLASS 4A SMALL
1. Hugo 321
2. Byng 283
CLASS 4A LARGE
1. Tecumseh 319
2. Newcastle 299
CLASS 6A
1. Del City 282
FIELD
CLASS 2A SMALL
1. Velma-Alma 220
CLASS 2A MEDIUM
1. Maysville 252
CLASS 2A LARGE
1. Elmore City-Pernell 314
CLASS 3A SMALL
1. Okemah 241
2. Coalgate 201
CLASS 3A MEDIUM
1. Kingston 333
2. Antlers 320
3. Sulphur 219
CLASS 3A LARGE
1. Plainview 302
2. Dickson 232
3. Atoka 132
CLASS 4A SMALL
1. Hugo 222
CLASS 4A LARGE
1. Tecumseh 323
2. Newcastle 274
CLASS 5A
1. Ada 360
CLASS 6A
1. Del City 295
SMALL SCHOOL SWEEPSTAKES – Antlers
LARGE SCHOOL SWEEPSTAKES – Tecumseh

10/3/09 – Glenpool Blue & Grey Marching Classic

Recaps

CLASS 2A
1. Dewar 168.0
2. Kiefer 153.0
3. Fairland 145.0
CLASS 3A BLUE
1. Verdigris 235.0
2. Mounds 192.5
3. Hartshorne 169.0
CLASS 3A GREY
1. Beggs 235.5
2. Sperry 176.0
CLASS 4A BLUE
1. Cushing 236.5
2. Roland 230.0
3. Idabel 221.0
4. Cleveland 217.5
5. Dewey 197.0
CLASS 4A GREY
1. Broken Bow 249.0
2. Poteau 244.5
3. Wagoner 229.5
4. Vinita 130.0
CLASS 5A
1. Stilwell 163.0

10/3/09 – Konawa Band Day

Parade Recaps     Field Recaps

PARADE
CLASS 2A
1. Wayne 178
CLASS 3A
1. Bethel 228
2. Comanche 219
3. Stigler 204
4. Washington 202
5. Wilburton 180
CLASS 4A
1. Lone Grove 220
2. Pauls Valley 219
3. Blanchard 214
4. Bethany 189
5. Elgin 149
6. Purcell 143
CLASS 5A
1. Durant 244
2. Ardmore 226
3. Harrah 194
4. Western Heights 160
FIELD
CLASS 2A
1. Wayne 272
CLASS 3A SMALL
1. Davis 261
2. Holdenville 259
3. Washington 251
4. Wilburton 226
CLASS 3A MEDIUM
1. Comanche 288
2. Lindsay 277
CLASS 3A LARGE
1. Eufaula 337
2. Stigler 314
3. Bethel 299
4. Chandler 266
CLASS 4A SMALL
1. Purcell 286
2. Pauls Valley 283
3. Lone Grove 264
CLASS 4A MEDIUM
1. Checotah 342
2. Blanchard 336
3. Bethany 179
CLASS 4A LARGE
1. McLoud 353
2. Seminole 198
3. Elgin 160
CLASS 5A SMALL
1. Chickasha 285
2. Harrah 248
3. El Reno 209
3. Western Heights 209
CLASS 5A LARGE
1. Durant 377
2. Lawton MacArthur 317
3. Ardmore 285
CLASS 6A
1. Norman 362
CLASS 2A SWEEPSTAKES – Wayne
CLASS 3A SWEEPSTAKES – Bethel
CLASS 4A SWEEPSTAKES – Blanchard
CLASS 5A/6A SWEEPSTAKES – Durant

10/3/09 – Pryor Band Day

CLASS 1A
1. Morris 184.1
2. Pocola 155.3
3. Adair 129.8
4. Salina 120.8
5. Wyandotte 120.2
CLASS 2A
1. Sallisaw 196.7
2. Oologah 183.6
3. Hilldale 166.8
4. Okmulgee 144.9
CLASS 3A
1. Grove 189.5
2. Nevada (MO) 180.9
3. Catoosa 167.0
4. Miami 159.3
CLASS 4A
1. Siloam Springs (AR) 184.1
2. Alma (AR) 179.1
3. Heritage (AR) 179.0
4. Edison Preparatory 177.8
CLASS 5A
1. Claremore 184.3
2. Charles Page 178.6
3. Neosho (MO) 163.4
FINALS
1. Sallisaw 199.6
2. Siloam Springs (AR) 191.6
3. Grove 186.4
4. Morris 180.0
5. Heritage (AR) 179.8
6. Oologah 179.7
7. Alma (AR) 178.6
8. Charles Page 173.3
9. Claremore 171.7
10. Nevada (MO) 170.0
11. Catoosa 157.5
12. Edison Preparatory 151.8
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Sallisaw
OUTSTANDING PERCUSSION – Sallisaw
OUTSTANDING COLOR GUARD – Sallisaw

10/3/09 – Renegade Review

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Berryhill 65.40
2. Fort Gibson 56.50
3. Muldrow 56.10
4. Bristow 46.10
5. Heavener 44.65
6. Pawhuska 24.15
CLASS AA
1. Bixby 74.45
2. Coweta 66.90
3. Carl Albert 66.40
4. Sapulpa 65.30
5. McAlester 57.95
6. Ponca City 56.80
7. Tahlequah 55.00
CLASS AAA
1. Moore 70.85
2. Enid 70.15
3. Putnam City North 68.75
4. Bartlesville 67.90
5. Southmoore 62.05
CLASS AAAA
1. Owasso 77.90
2. Jenks 71.75
3. Lindbergh (MO) 70.50
FINALS
1. Owasso 77.20
2. Bixby 75.20
3. Lindbergh (MO) 71.10
4. Moore 70.35
5. Jenks 70.30
6. Enid 68.80
7. Bartlesville 68.75
8. Berryhill 67.45
9. Putnam City North 65.40
10. Coweta 65.15
11. Sapulpa 63.85
12. Carl Albert 63.15
OUTSTANDING MUSIC – Owasso
OUTSTANDING VISUAL – Owasso
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Owasso

10/8/09 – Cushing Invitational Marching Festival

CLASS 2A
1. Wewoka CO
CLASS 3A
1. Chandler 399
2. Prague 340
3. Fairland 261
4. Yale 256
5. Drumright 223
CLASS 4A
1. Mannford 337
2. Tecumseh 330
3. Perkins-Tryon 273
CLASS 5A
1. Deer Creek 387
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Prague
OUTSTANDING PERCUSSION – Chandler
OUTSTANDING COLOR GUARD – Chandler
SWEEPSTAKES AWARD – Chandler

10/10/09 – Broken Arrow Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Nevada (MO) 66.80
2. Fort Gibson 56.00
CLASS AA
1. Van Buren (AR) 75.85
2. Nixa (MO) 71.55
3. Coweta 70.45
4. Sapulpa 68.45
5. Stillwater 67.50
6. Goddard (KS) 65.45
7. Willard (MO) 64.20
8. Grain Valley (MO) 62.65
9. Neosho (MO) 61.40
CLASS AAA
1. Moore 73.50
2. Putnam City North 73.25
3. Edmond Memorial 70.40
CLASS AAAA
1. Union 83.70
2. Owasso 83.65
3. Blue Springs (MO) 80.50
4. Edmond Santa Fe 64.40
FINALS
1. Union 79.60
2. Owasso 79.45
3. Blue Springs (MO) 73.85
4. Van Buren (AR) 71.80
5. Moore 70.70
6. Putnam City North 69.50
7. Edmond Memorial 65.35
8. Coweta 64.30
9. Sapulpa 63.15
10. Nixa (MO) 62.75
11. Stillwater 62.15
12. Nevada (MO) 60.70
OUTSTANDING MUSIC – Owasso
OUTSTANDING VISUAL – Union
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Union

10/10/09 – Cleveland Red & Gold Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 2A
1. Quinton 157
CLASS 3A RED
1. Chandler 204
2. Sperry 172
3. Caney Valley 164
4. Haskell 144
CLASS 3A GOLD
1. Kingston 223
2. Antlers 216
3. Wilburton 206
4. Verdigris 194
CLASS 4A RED
1. Broken Bow 240
2. McLoud 219
3. Mannford 196
CLASS 4A GOLD
1. Glenpool 205
2. Jay 197
3. Sequoyah 186
4. Hugo 155
SWEEPSTAKES – Broken Bow

10/10/09 – UCO Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 4A
1. Piedmont 71.60
2. Sallisaw 70.05
3. Oologah 50.40
CLASS 5A
1. Carl Albert 70.35
2. Shawnee 68.40
3. Duncan 67.45
4. Guthrie 64.15
5. Altus 57.90
6. Ada 57.85
7. Deer Creek 51.90
CLASS 6A
1. Edmond North 75.70
2. Norman North 71.70
3. Yukon 71.40
4. Bartlesville 70.50
5. Choctaw 68.55
6. Mustang 65.70
7. Tulsa Memorial 62.70
8. Ponca City 60.00
9. Midwest City 55.30
10. Del City 51.00
11. Putnam City West 46.55
FINALS
1. Yukon 82.75
2. Edmond North 80.15
3. Norman North 79.25
4. Piedmont 79.15
5. Bartlesville 77.40
6. Sallisaw 75.10
7. Carl Albert 75.05
8. Choctaw 70.80
9. Mustang 69.25
10. Shawnee 67.95
11. Duncan 67.90
12. Guthrie 61.10
OUTSTANDING MUSIC – Norman North
OUTSTANDING VISUAL – Yukon
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Yukon

OSSAA REGIONAL CONTESTS

10/13/09 – Southwest Regional

CLASS 2A
I Elmore City-Pernell
CLASS 3A
II Comanche
II Cordell
II Davis
III Frederick
II Lindsay
II Rush Springs
II Snyder
II Tishomingo
II Washington
CLASS 4A
I Blanchard
III Cache
II Cushing
III Elgin
I Elk City
I Lone Grove
II Marlow
I McLoud
II Newcastle
II Purcell
III Tuttle

10/14/09 – Northwest Regional

CLASS 2A
V Garber
II Kremlin-Hillsdale
I Pioneer-Pleasant Vale
III Pond Creek-Hunter
CLASS 3A
III Chisholm
III Fairview
II Hennessey
II Mounds
I Perry
CLASS 4A
I Blackwell
I Clinton
I Guymon
II Woodward

10/20/09 – Northeast Regional

CLASS 3A
III Adair
I Beggs
I Chandler
III Drumright
II Fairland
III Haskell
I Morris
IV Pawhuska
I Prague
II Sperry
II Verdigris
CO Wyandotte
CLASS 4A
I Berryhill
I Catoosa
II Cleveland
I Collinsville
CO Dewey
I Fort Gibson
I Glenpool
I Grove
III Inola
II Jay
CO Kellyville
II Mannford
III Okmulgee
I Oologah
II Perkins-Tryon
I Sallisaw
II Sequoyah
II Victory Christian
III Vinita
I Wagoner

10/21/09 – Southeast Regional

CLASS 2A
I Dewar
III Kiefer
II Quinton
III Weleetka
CLASS 3A
I Antlers
CO Atoka
II Bethel
III Dickson
I Eufaula
II Hartshorne
II Heavener
III Henryetta
II Holdenville
II Kingston
I Konawa
II Okemah
II Panama
I Plainview
II Pocola
II Spiro
I Stigler
III Talihina
II Wilburton
CLASS 4A
II Bristow
I Broken Bow
I Checotah
II Hilldale
II Idabel
I Muldrow
I Poteau
II Roland
II Tecumseh

10/27/09 – West Regional

CLASS 5A
II Altus
II Ardmore
I Carl Albert
II Deer Creek
I Duncan
I Durant
III El Reno
II Guthrie
CO Harrah
II Lawton MacArthur
III Noble
I Shawnee
II Western Heights
CLASS 6A
I Choctaw
III Del City
I Edmond Memorial
I Edmond North
I Edmond Santa Fe
III Lawton
II Midwest City
I Moore
I Mustang
II Norman
I Norman North
I Putnam City
I Putnam City North
II Putnam City West
I Southmoore
I Westmoore
I Yukon

10/28/09 – East Regional

CLASS 5A
II Ada
I Bixby
I Coweta
III Edison Preparatory
I McAlester
II Miami
CO Nathan Hale
I Pryor
I Skiatook
I Tahlequah
CLASS 6A
I Bartlesville
I Broken Arrow
II Charles Page
I Claremore
I Enid
I Jenks
I Owasso
II Ponca City
I Sapulpa
I Stillwater
II Tulsa Memorial
I Union

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

10/10/09 – Class 1A-3A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Pocola 44.55
2. Dewar 38.95
3. Kiefer 32.15
4. Drumright 28.25
CLASS 2A
1. Eufaula 62.80
2. Spiro 56.75
3. Bethel 56.20
4. Beggs 52.10
5. Morris 48.65
6. Heavener 46.35
7. Okemah 43.15
8. Panama 35.45
9. Adair 29.90
CLASS 3A
1. Berryhill 71.40
2. Blanchard 55.80
3. Checotah 55.15
4. Lone Grove 48.40
5. Purcell 45.85
6. Idabel 45.30
7. Bristow 44.25
8. Okmulgee 40.80
9. Dickson 28.60
FINALS
1. Berryhill 70.25
2. Eufaula 62.80
3. Checotah 61.45
4. Spiro 59.00
5. Blanchard 58.10
6. Bethel 54.65
7. Beggs 51.60
8. Lone Grove 48.60
9. Purcell 44.80
10. Morris 44.20
11. Idabel 43.25
12. Heavener 39.85
OUTSTANDING MUSIC – Berryhill
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill

10/24/09 – Class 4A-5A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 4A
1. Piedmont 76.45
2. Sallisaw 74.40
3. Collinsville 70.20
4. Fort Gibson 69.70
5. Muldrow 64.10
6. Catoosa 58.95
7. Oologah 58.75
CLASS 5A
1. Bixby 80.10
2. Coweta 80.05
3. McAlester 72.90
4. Duncan 68.00
5. Shawnee 67.20
6. Carl Albert 66.55
7. Guthrie 62.90
8. Ada 61.90
9. Durant 61.20
10. Pryor 60.85
11. Tahlequah 58.85
12. Lawton MacArthur 54.10
FINALS
1. Bixby 84.80
2. Coweta 81.40
3. Piedmont 77.30
4. Sallisaw 75.55
5. McAlester 73.25
6. Collinsville 68.95
7. Shawnee 67.85
8. Fort Gibson 67.55
9. Duncan 66.35
10. Carl Albert 65.90
11. Muldrow 64.50
12. Guthrie 63.25
OUTSTANDING MUSIC – Bixby
OUTSTANDING VISUAL – Bixby
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Bixby

10/31/09 – Class 6A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 6A
1. Broken Arrow 91.35
2. Union 87.40
3. Edmond Memorial 83.80
4. Jenks 81.25
4. Westmoore 81.25
6. Moore 79.55
7. Bartlesville 76.60
8. Yukon 75.80
9. Sapulpa 73.45
10. Putnam City North 73.20
11. Enid 72.65
12. Mustang 71.95
13. Southmoore 70.40
14. Stillwater 69.85
15. Edmond North 68.80
16. Edmond Santa Fe 67.50
17. Choctaw 63.60
18. Charles Page 59.75
19. Tulsa Memorial 58.25
FINALS
1. Broken Arrow 93.90
2. Union 90.40
3. Edmond Memorial 82.95
4. Jenks 82.45
5. Westmoore 82.40
6. Moore 82.30
7. Bartlesville 79.30
8. Yukon 79.15
9. Putnam City North 74.90
10. Mustang 74.55
11. Enid 73.80
12. Sapulpa 73.40
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

OUT OF STATE EVENTS

9/26/09 – Webbstock Marching Festival (Webb City, MO)

Recaps

CLASS A
1. Riverton (KS) 44.850
2. Miller (MO) 43.560
CLASS B
1. Mount Vernon (MO) 53.545
2. Warsaw (MO) 52.750
CLASS C
1. Odessa (MO) 69.285
2. Nevada (MO) 67.645
3. Harrisonville (MO) 67.470
4. Aurora (MO) 64.285
5. Carl Junction (MO) 62.270
6. Harrison (AR) 56.905
7. Monett (MO) 56.710
8. Miami (OK) 56.520
9. Raytown (MO) 55.530
10. Cassville (MO) 47.825
CLASS D
1. Camdenton (MO) 77.590
2. Nixa (MO) 74.865
3. Neosho (MO) 68.060
4. Ozark (MO) 64.620
5. Lee’s Summit (MO) 64.210
6. Raymore-Peculiar (MO) 62.405
7. Waynesville (MO) 62.140
8. Grandview (MO) 58.630
9. Fort Osage (MO) 57.065
10. Joplin (MO) 56.815
11. Carthage (MO) 55.425
FINALS
1. Camdenton (MO) 78.175
2. Nixa (MO) 74.955
3. Neosho (MO) 69.905
4. Odessa (MO) 68.760
5. Nevada (MO) 66.305
6. Aurora (MO) 65.045
7. Ozark (MO) 64.700
8. Harrisonville (MO) 62.945
9. Lee’s Summit (MO) 62.940
10. Waynesville (MO) 61.365
11. Carl Junction (MO) 59.395
12. Raymore-Peculiar (MO) 56.275
OUTSTANDING HORN LINE – Camdenton (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Camdenton (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Odessa (MO)

10/3/09 – Valhalla Marching Festival (Springfield, MO)

Recaps

CLASS A
1. Winfield (MO) 52.125
2. Marionville (MO) 50.025
3. Salem (MO) 48.050
4. El Dorado Springs (MO) 45.350
5. Mountain View Liberty (MO) 43.225
6. Miller (MO) 42.325
7. Buffalo (MO) 39.975
8. Spokane (MO) 38.475
CLASS B
1. Collinsville (OK) 73.100
2. Aurora (MO) 69.050
3. Northwest (MO) 61.050
4. Reeds Spring (MO) 56.775
5. Mount Vernon (MO) 54.575
6. Seymour (MO) 497.00
7. Ava (MO) 47.675
8. Mountain Grove (MO) 45.100
CLASS C
1. Parkway South (MO) 80.500
2. Fox (MO) 75.150
3. Branson (MO) 72.700
4. Francis Howell (MO) 68.925
5. Carl Junction (MO) 66.275
6. Logan-Rogersville (MO) 63.925
7. Hillcrest (MO) 61.250
8. Glendale (MO) 60.400
9. Joplin (MO) 57.825
10. Diamond (MO) 52.275
CLASS D
1. Camdenton (MO) 80.775
2. Nixa (MO) 77.475
3. Kickapoo (MO) 77.000
4. Willard (MO) 73.925
5. Ozark (MO) 68.400
6. Carthage (MO) 60.650
FINALS
1. Camdenton (MO) 83.250
2. Parkway South (MO) 82.575
3. Nixa (MO) 81.425
4. Kickapoo (MO) 80.250
5. Fox (MO) 77.825
6. Branson (MO) 75.025
7. Willard (MO) 74.625
8. Francis Howell (MO) 73.875
9. Collinsville (OK) 72.225
10. Aurora (MO) 69.825
11. Carl Junction (MO) 68.150
12. Ozark (MO) 67.350

10/10/09 – Three State Invitational Marching Festival (Huntsville, AR)

CLASS A
1. Gentry (AR)
2. Gravette (AR)
3. Green Forest (AR)
OUTSTANDING MUSIC – Gentry (AR)
OUTSTANDING MARCHING – Gentry (AR)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Gentry (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Gravette (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Gentry (AR)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Gentry (AR)
CLASS B
1. Grove (OK)
2. Greenwood (AR)
3. Roland (OK)
OUTSTANDING MUSIC – Grove (OK)
OUTSTANDING MARCHING – Grove (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Greenwood (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Greenwood (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Grove (OK)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Roland (OK)
CLASS C
1. Heritage (AR)
OUTSTANDING MUSIC – Heritage (AR)
OUTSTANDING MARCHING – Heritage (AR)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Heritage (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Heritage (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Heritage (AR)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Hertiage (AR)
FINALS
1. Grove (OK) 96.40
2. Heritage (AR) 93.80
3. Greenwood (AR) 89.80
4. Gentry (AR) 84.50
5. Roland (OK) 81.00
6. Gravette (AR) 73.75
OUTSTANDING MUSIC – Grove (OK)
OUTSTANDING MARCHING – Grove (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Grove (OK)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Greenwood (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Heritage (AR)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Greenwood (AR)

10/10/09 – Bands of America Regional Championships (Arlington, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Palestine (TX) 63.50
2. Skiatook (OK) 58.70
3. Winnsboro (TX) 55.95
CLASS AA
1. Aledo (TX) 72.25
2. Lovejoy (TX) 55.05
CLASS AAA
1. Richland (TX) 79.90
2. Mansfield (TX) 78.80
3. Colleyville Heritage (TX) 78.65
4. Wakeland (TX) 77.55
5. Haltom (TX) 76.90
6. Newman Smith (TX) 76.20
7. Ronald Reagan (TX) 75.95
8. Leander (TX) 71.60
9. William B. Travis (TX) 71.50
10. Creekview (TX) 70.60
11. John B. Connally (TX) 68.85
12. Birdville (TX) 67.50
13. Fossil Ridge (TX) 67.40
14. Clovis (NM) 66.50
CLASS AAAA
1. L.D. Bell (TX) 86.80
2. Marcus (TX) 85.60
3. Berkner (TX) 83.30
4. Hebron (TX) 82.80
5. Coppell (TX) 79.90
6. James Martin (TX) 74.60
7. Cypress Falls (TX) 74.00
8. North Shore (TX) 67.75
9. Trinity (TX) 65.20
FINALS
1. L.D. Bell (TX) 86.40
2. Marcus (TX) 85.50
3. Hebron (TX) 81.90
4. Berkner (TX) 81.05
5. Richland (TX) 80.95
6. Coppell (TX) 79.45
7. Mansfield (TX) 77.40
8. Colleyville Heritage (TX) 77.20
9. Wakeland (TX) 73.00
10. Haltom (TX) 72.85
OUTSTANDING MUSIC – Marcus (TX)
OUTSTANDING VISUAL – L.D. Bell (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – L.D. Bell (TX)

10/16-17/09 – Bands of America Super Regional Championships (St. Louis, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Berryhill (OK) 73.75
2. Marshall (MN) 68.95
3. Piedmont (OK) 63.50
4. Odessa (MO) 62.85
5. Nevada (MO) 60.65
6. Potosi (MO) 55.05
CLASS AA
1. Marian Catholic (IL) 84.80
2. Irondale (MN) 77.10
3. Bellevue West (NE) 72.70
4. Morton (IL) 72.20
5. Bellevue East (NE) 71.35
6. Father Ryan (TN) 71.30
7. Blue Valley (KS) 70.15
8. Lake Hamilton (AR) 68.25
9. Southaven (MS) 68.15
10. DeSoto Central (MS) 67.50
11. Wentzville Holt (MO) 64.75
12. Camdenton (MO) 64.40
13. Hillsboro (MO) 62.95
14. Metamora Township (IL) 59.00
15. Parkway Central (MO) 52.70
16. Lincoln Community (IL) 52.45
17. Salem Community (IL) 50.50
CLASS AAA
1. Lafayette (LA) 80.20
2. Birdville (TX) 78.55
3. Paul Laurence Dunbar (KY) 77.25
4. Rosemount (MN) 74.30
5. Oakville (MO) 74.30
6. Blue Valley West (KS) 71.60
7. Westmoore (OK) 68.25
8. Kickapoo (MO) 68.20
9. Parkway South (MO) 65.90
10. Lindbergh (MO) 65.20
11. Normal West (IL) 64.45
12. Greenwood (KY) 63.90
13. Southmoore (OK) 62.20
14. Lee’s Summit North (MO) 60.55
15. Comeaux (LA) 59.85
16. Francis Howell North (MO) 59.75
CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 85.05
2. Owasso (OK) 82.60
3. Union (OK) 81.80
4. Centerville (OH) 81.45
5. Blue Springs (MO) 76.90
6. William Mason (OH) 76.60
7. O’Fallon Township (IL) 73.60
8. Roosevelt (SD) 73.05
9. Jenks (OK) 71.90
10. Eden Prairie (MN) 63.90
FINALS
1. Broken Arrow (OK) 86.35
2. Marian Catholic (IL) 83.55
3. Centerville (OH) 82.25
4. Union (OK) 81.25
5. Owasso (OK) 79.40
6. Rosemount (MN) 78.35
7. Lafayette (LA) 78.20
8. William Mason (OH) 77.65
9. Paul Laurence Dunbar (KY) 76.70
10. Birdville (TX) 76.65
11. Irondale (MN) 75.40
12. Blue Springs (MO) 74.85
13. Oakville (MO) 73.60
14. Berryhill (OK) 71.80
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow (OK)

10/17/09 – Ozarko Invitational Marching Festival (Springfield, MO)

MAROON DIVISION
1. Marionville (MO) 51.63
2. Sherwood (MO) 51.05
3. Panama (OK) 49.00
4. Warsaw (MO) 47.08
5. El Dorado Springs (MO) 44.80
6. Seymour (MO) 42.70
7. Miller (MO) 42.65
OUTSTANDING MUSIC – Sherwood (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Marionville (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Panama (OK)
OUTSTANDING SOLOIST – Sherwood (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Warsaw (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Marionville (MO)
WHITE DIVISION
1. Aurora (MO) 70.98
2. Berryville (AR) 68.63
3. School of the Osage (MO) 63.40
4. St. James (MO) 62.00
5. Logan-Rogersville (MO) 59.35
6. Reeds Spring (MO) 59.00
OUTSTANDING MUSIC – Aurora (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Berryville (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – St. James (MO)
OUTSTANDING SOLOIST – Logan-Rogersville (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Aurora (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Aurora (MO)
SILVER DIVISION
1. Willard (MO) 80.68
2. Republic (MO) 75.05
3. Cape Central (MO) 74.78
4. Ozark (MO) 73.40
5. Rolla (MO) 73.03
6. Stillwater (OK) 72.65
7. Branson (MO) 70.53
8. Hillcrest (MO) 63.63
9. Parkway Central (MO) 61.28
OUTSTANDING MUSIC – Willard (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Willard (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Willard (MO)
OUTSTANDING SOLOIST – Ozark (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Willard (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Willard (MO)
GOLD DIVISION
1. Nixa (MO) 79.15
2. Hickman (MO) 78.53
3. Truman (MO) 76.05
4. Fayetteville (AR) 74.35
5. Parkview (MO) 71.50
6. Collinsville (IL) 69.63
7. Seckman (MO) 68.68
8. Heritage (AR) 66.25
9. Glendale (MO) 63.88
OUTSTANDING MUSIC – Truman (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Truman (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Parkview (MO)
OUTSTANDING SOLOIST – Seckman (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Hickman (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Nixa (MO)
MAROON FINALS
1. Berryville (AR) 79.80
2. Aurora (MO) 74.58
3. School of the Osage (MO) 67.45
4. St. James (MO) 65.68
5. Logan-Rogersville (MO) 64.25
6. Marionville (MO) 57.88
7. Sherwood (MO) 55.63
8. Panama (OK) 53.00
9. Warsaw (MO) 52.48
OUTSTANDING MUSIC – Truman (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Truman (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Parkview (MO)
OUTSTANDING SOLOIST – Seckman (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Hickman (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Nixa (MO)
GOLD FINALS
1. Nixa (MO) 83.08
2. Willard (MO) 82.63
3. Hickman (MO) 81.40
4. Truman (MO) 80.53
5. Cape Central (MO) 78.68
6. Stillwater (OK) 78.45
7. Fayetteville (AR) 78.38
8. Republic (MO) 78.05
9. Rolla (MO) 75.78
10. Ozark (MO) 74.93
11. Parkview (MO) 74.18
OUTSTANDING MUSIC – Stillwater (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Truman (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Willard (MO)
OUTSTANDING SOLOIST – Hickman (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Hickman (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Willard (MO)

10/23-24/09 – Bands of America Super Regional Championships (San Antonio, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Jackson Academy (MS) 64.30
2. Hidalgo (TX) 61.30
3. Pearsall (TX) 60.85
4. Skiatook (OK) 59.85
CLASS AA
1. Floresville (TX) 67.65
CLASS AAA
1. Stephen F. Austin (TX) 88.10
2. Cedar Park (TX) 87.70
3. Richland (TX) 85.70
4. Colleyville Heritage (TX) 82.70
5. Leander (TX) 81.60
6. Ronald Reagan (TX) 81.35
7. Pflugerville (TX) 80.20
8. John B. Connally (TX) 78.35
9. Haltom (TX) 78.15
10. Claudia Taylor Johnson (TX) 77.45
11. Lopez (TX) 77.45
12. Vista Ridge (TX) 76.20
13. New Braunfels (TX) 72.55
14. Monterey (TX) 66.00
15. Harlingen (TX) 65.45
16. Eagle Pass (TX) 64.15
17. James Pace (TX) 60.70
CLASS AAAA
1. Marcus (TX) 91.90
2. L.D. Bell (TX) 90.95
3. The Woodlands (TX) 90.70
4. James Bowie (TX) 90.30
5. Spring (TX) 86.75
6. Hebron (TX) 84.35
7. Winston Churchill (TX) 83.10
8. Keller (TX) 81.60
9. Coppell (TX) 81.15
10. Brazoswood (TX) 81.00
11. Judson (TX) 80.40
12. Westfield (TX) 79.45
13. James Martin (TX) 78.40
14. Westlake (TX) 75.80
15. W. Charles Akins (TX) 75.40
16. Round Rock (TX) 74.20
17. Dekaney (TX) 73.65
18. Georgetown (TX) 73.65
19. Langham Creek (TX) 72.55
20. Edinburg (TX) 72.30
21. Northwest (TX) 71.70
22. Clear Brook (TX) 71.65
23. John Marshall (TX) 71.20
24. Seven Lakes (TX) 70.65
25. Trinity (TX) 66.25
26. John Jay (TX) 65.00
27. Sharyland (TX) 64.50
28. Franklin (TX) 62.00
FINALS
1. L.D. Bell (TX) 91.55
2. Marcus (TX) 90.40
3. The Woodlands (TX) 88.80
4. James Bowie (TX) 88.30
5. Cedar Park (TX) 86.50
6. Richland (TX) 84.75
7. Spring (TX) 83.30
8. Stephen F. Austin (TX) 82.60
9. Hebron (TX) 82.50
10. Keller (TX) 82.10
11. Colleyville Heritage (TX) 81.15
12. Leander (TX) 79.95
13. Winston Churchill (TX) 79.80
14. Ronald Reagan (TX) 77.35
OUTSTANDING MUSIC – Marcus (TX)
OUTSTANDING VISUAL – L.D. Bell (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – L.D. Bell (TX)

10/24/09 – UCM Festival of Champions (Warrensburg, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

WHITE DIVISION
1. Topeka West (KS) 77.495
2. Warrensburg (MO) 73.405
3. Grain Valley (MO) 71.805
4. Fulton (MO) 71.555
5. Fort Osage (MO) 61.500
6. William Chrisman (MO) 54.420
7. Holden (MO) 51.285
8. Lafayette County (MO) 42.440
RED DIVISION
1. Blue Valley (KS) 80.225
2. Fort Zumwalt West (MO) 68.840
3. Olathe South (KS) 67.800
4. Neosho (MO) 67.025
5. Lee’s Summit West (MO) 65.635
6. Lee’s Summit North (MO) 64.970
7. Lee’s Summit (MO) 64.900
8. Shawnee Mission West (KS) 63.375
9. Shawnee Mission North (KS) 60.345
10. Smith-Cotton (MO) 59.325
BLACK DIVISION
1. Blue Springs South (MO) 85.850
2. Wentzville Holt (MO) 82.980
3. Shawnee Mission South (KS) 81.625
4. Putnam City (OK) 81.250
5. Truman (MO) 80.355
6. Parkview (MO) 76.970
7. Platte County (MO) 72.325
FINALS
1. Wentzville Holt (MO) 86.485
2. Blue Valley (KS) 86.370
3. Blue Springs South (MO) 85.325
4. Shawnee Mission South (KS) 78.045
5. Topeka West (KS) 76.715
6. Putnam City (OK) 75.225
7. Truman (MO) 75.200
8. Warrensburg (MO) 69.270
9. Grain Valley (MO) 68.615
10. Parkview (MO) 67.020
11. Olathe South (KS) 66.200
12. Fort Zumwalt West (MO) 65.630

10/31/09 – Neewollah Marching Festival (Independence, KS)

CLASS 1A-3A
III Caney Valley (KS)
III Caney Valley (OK)
III Miller (MO)
II Neodesha (KS)
II Riverton (KS)
CLASS 4A
II Basehor-Linwood (KS)
I Buhler (KS)
III Eudora (KS)
II Field Kindley (KS)
I Independence (KS)
III Parsons (KS)
II Tonganoxie (KS)
CLASS 5A
II Emporia (KS)
II Logan-Rogersville (MO)
II Northwest (KS)
III+ Pittsburg (KS)
I Seaman (KS)
I Shawnee Heights (KS)
II Valley Center (KS)
CLASS 6A
I Derby (KS)
I Lawrence (KS)
I Maize (KS)
I Washburn Rural (KS)
II Wichita North (KS)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Lawrence (KS)
OUTSTANDING PERCUSSION – Buhler (KS)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Buhler (KS)
CLASS 1A-3A CHAMPION – Neodesha (KS)
CLASS 4A CHAMPION – Buhler (KS)
CLASS 5A CHAMPION – Seaman (KS)
CLASS 6A CHAMPION – Lawrence (KS)
GRAND CHAMPION – Lawrence (KS)

10/31/09 – Northwest Arkansas Invitational Marching Classic (Siloam Springs, AR)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Harrisburg (AR) 78.92
2. Charleston (AR) 64.25
3. Green Forest (AR) 56.00
CLASS B
1. Berryville (AR) 76.70
2. Greenwood (AR) 76.05
3. Mena (AR) 63.05
4. Prairie Grove (AR) 60.52
CLASS D
1. Har-Ber (AR) 91.15
2. Sallisaw (OK) 88.42
3. Lake Hamilton (AR) 87.49
4. Conway (AR) 78.70
5. Mountain Home (AR) 78.10
6. Lakeside (AR) 70.88
7. Heritage (AR) 69.79
8. Carthage (MO) 58.45
FINALS
1. Har-Ber (AR) 88.75
2. Lake Hamilton (AR) 88.38
3. Harrisburg (AR) 85.84
4. Berryville (AR) 85.70
5. Sallisaw (OK) 81.59
6. Mountain Home (AR) 78.20
7. Conway (AR) 73.69
8. Greenwood (AR) 70.50
9. Heritage (AR) 60.77
10. Lakeside (AR) 57.70

11/12-14/09 – Bands of America Grand National Championships (Indianapolis, IN)

Prelims 1 Recaps     Prelims 2 Recaps     Semi-Finals Recaps     Finals Recaps

THURSDAY PRELIMS FRIDAY PRELIMS
CLASS A CLASS A
1. Saint James School (AL) 74.95 1. Bourbon County (KY) 84.85
2. Springs Valley (IN) 68.55 2. Williamstown (KY) 76.25
3. Garrard County (KY) 68.15 3. Tippecanoe (OH) 68.60
4. Norton (OH) 62.80 4. Berryville (AR) 65.45
5. Milton-Union (OH) 61.95 5. Hart County (KY) 64.85
6. Grant (MI) 61.75 6. Monrovia (IN) 64.80
7. Archbishop Alter (OH) 59.40 7. Herscher (IL) 59.20
8. Corner (AL) 59.20 8. Indian Hill (OH) 58.25
9. Wright City (MO) 57.95 9. Corbin (KY) 56.75
10. Twin Valley South (OH) 56.80 10. Mount Gilead (OH) 56.00
11. Danville (IN) 56.45 11. Bishop Fenwick (OH) 55.35
12. Carlisle (OH) 55.85 12. Atherton (MI) 54.75
CLASS AA CLASS AA
1. North Hardin (KY) 83.60 1. Marian Catholic (IL) 93.45
2. Reeths-Puffer (MI) 80.50 2. Bellbrook (OH) 83.10
3. Nation Ford (SC) 78.05 3. Forsyth Central (GA) 82.35
4. Larry A. Ryle (KY) 74.55 4. Ooltewah (TN) 79.50
5. Dixie Heights (KY) 70.90 5. Morton (IL) 75.55
6. Kings (OH) 70.00 6. Springboro (OH) 73.70
7. Metamora Township (IL) 66.60 7. North Lincoln (NC) 72.15
8. New Palestine (IN) 65.80 8. DeSoto Central (MS) 71.55
9. Edgewood (OH) 63.20 9. Lakeland (MI) 71.15
10. Simon Kenton (KY) 62.50 10. Greendale (WI) 70.05
11. Avon (OH) 60.90 11. Carroll (OH) 67.25
12. Talawanda (OH) 56.95 12. Blackhawk (PA) 64.95
13. Western Brown (OH) 56.50 13. Limestone Community (IL) 64.85
14. Warren Local (OH) 54.80 14. Meade County (KY) 63.75
CLASS AAA CLASS AAA
1. Center Grove (IN) 90.95 1. Columbus North (IN) 83.70
2. Lafayette (KY) 88.90 2. West Bloomfield (MI) 83.10
3. Walled Lake Central (MI) 82.90 3. Seminole (FL) 81.15
4. West Johnston (NC) 82.75 4. Northmont (OH) 79.75
5. Castle (IN) 78.15 5. Milford (OH) 74.35
6. Northrop (IN) 76.30 6. Sycamore (OH) 73.25
7. Grandville (MI) 75.45 7. Westmoore (OK) 71.00
8. Miamisburg (OH) 73.90 8. Troy Athens (MI) 65.75
9. Shelby County (KY) 57.75
CLASS AAAA CLASS AAAA
1. Marcus (TX) 94.90 1. Avon (IN) 95.85
2. Carmel (IN) 94.45 2. L.D. Bell (TX) 95.00
3. Lawrence Central (IN) 92.85 3. Broken Arrow (OK) 94.45
4. Wando (SC) 90.45 4. The Woodlands (TX) 92.10
5. Centerville (OH) 88.85 5. Plymouth-Canton (MI) 91.35
6. Ben Davis (IN) 86.00 6. James Bowie (TX) 89.30
7. William Mason (OH) 85.35 7. American Fork (UT) 88.35
8. Lake Park (IL) 84.85 8. Owasso (OK) 88.10
9. Lake Central (IN) 82.85 9. South Brunswick (NJ) 83.40
10. O’Fallon Township (IL) 79.95 10. Clear Brook (TX) 79.80
11. Brunswick (OH) 68.25 11. Blue Springs (MO) 79.65
SEMI-FINALS FINALS
CLASS A 1. Avon (IN) 96.60
1. Bourbon County (KY) 77.15 2. L.D. Bell (TX) 95.25
2. Williamstown (KY) 72.75 3. Marian Catholic (IL) 95.25
3. Springs Valley (IN) 69.35 4. Marcus (TX) 94.50
4. Saint James School (AL) 69.10 5. Carmel (IN) 94.45
CLASS AA 6. Broken Arrow (OK) 92.75
1. Marian Catholic (IL) 93.35 7. The Woodlands (TX) 92.50
2. North Hardin (KY) 79.35 8. Lawrence Central (IN) 92.15
3. Bellbrook (OH) 77.80 9. Center Grove (IN) 90.40
4. Reeths-Puffer (MI) 74.75 10. James Bowie (TX) 89.65
5. Forsyth Central (GA) 74.65 11. Wando (SC) 89.15
CLASS AAA 12. Centerville (OH) 88.80
1. Center Grove (IN) 90.35
2. Lafayette (KY) 85.40
3. West Johnston (NC) 82.30
4. West Bloomfield (MI) 80.85
5. Columbus North (IN) 79.80
6. Walled Lake Central (MI) 77.25
7. Seminole (FL) 77.15
CLASS AAAA
1. Avon (IN) 95.95
2. L.D. Bell (TX) 95.30
3. Marcus (TX) 93.70
4. Carmel (IN) 93.65
5. Broken Arrow (OK) 92.20
6. Lawrence Central (IN) 91.40
7. The Woodlands (TX) 90.15
8. Wando (SC) 88.75
9. Centerville (OH) 88.70
10. James Bowie (TX) 88.50
11. Plymouth-Canton (MI) 86.45
12. American Fork (UT) 85.35
13. Lake Park (IL) 84.85
14. Ben Davis (IN) 84.30
15. Owasso (OK) 83.50
16. William Mason (OH) 82.00
17. Lake Central (IN) 80.65
18. South Brunswick (NJ) 77.95