2007 Scores



INVITATIONALS

9/22/07 – Moore Outdoor Music Festival

AFTERNOON SHOW
1. Putnam City 79.70
2. McAlester 78.05
3. Guthrie 75.90
4. Edmond North 73.95
5. Choctaw 73.35
6. Muldrow 73.20
7. Midwest City 69.45
8. Norman North 69.25
9. Purcell 62.10
10. Blanchard 60.95
11. Harrah 54.55
12. Morris 49.95
13. Chandler 48.35
EVENING SHOW
1. Putnam City 75.90
2. McAlester 75.45
3. Edmond North 74.20
4. Choctaw 71.10
5. Guthrie 69.25
6. Midwest City 65.25
7. Norman North 64.60
8. Harrah 63.80
9. Blanchard 62.65
10. Muldrow 62.45
11. Purcell 60.90
12. Chandler 54.95
13. Morris 53.85
OUTSTANDING MUSIC – Putnam City
OUTSTANDING VISUAL – Edmond North
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – McAlester

9/22/07 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

CLASS 2A BLUE
1. Nowata 179.5
2. Pawhuska 125.5
3. Hominy 119.0
4. Kiefer 113.5
5. Yale 91.5
6. Salina 84.5
CLASS 2A GOLD
1. Verdigris 204.0
2. Mounds 192.0
3. Caney Valley 146.5
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Mounds
OUTSTANDING COLOR GUARD – Mounds
CLASS 3A BLUE
1. Dewey 163.5
2. Jay 158.0
3. Inola 145.5
4. Vinita 126.0
CLASS 3A GOLD
1. Cleveland 187.0
2. Mannford 185.5
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Dewey
OUTSTANDING COLOR GUARD – Cleveland

9/29/07 – John Parnell Memorial Marching Festival

CLASS 2A
1. Tom Bean (TX) 68.40
2. Howe (TX) 67.20
3. Konawa 64.10
4. Kingston 61.50
5. Tishomingo 57.70
6. Antlers 56.10
7. Plainview 52.50
8. Bells (TX) 52.20
9. S & S (TX) 52.10
10. Heavener 50.70
OUTSTANDING MUSIC – Howe (TX)
OUTSTANDING MARCHING – Tom Bean (TX)
OUTSTANDING PERCUSSION – Howe (TX)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Kingston
CLASS 3A
1. Sallisaw 83.00
2. Broken Bow 79.10
3. Lone Grove 75.30
4. Pottsboro (TX) 68.60
5. Idabel 60.00
6. Van Alstyne (TX) 58.50
7. Dickson 50.50
8. Pauls Valley 50.30
9. Hugo 46.00
CLASS 4A
1. Ada 73.10
2. Burkburnett (TX) 71.70
3. Western Heights 60.20
4. Ardmore 57.20
CLASS 5A
1. Ryan (TX) 83.30
2. Parkway (LA) 83.30
3. Norman North 78.10
OUTSTANDING MUSIC – Parkway (LA)
OUTSTANDING MARCHING – Ryan (TX)
OUTSTANDING PERCUSSION – Ryan (TX)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Broken Bow
FINALS
1. Ryan (TX) 86.30
2. Sallisaw 81.70
3. Parkway (LA) 81.10
4. Broken Bow 78.80
5. Norman North 76.20
6. Lone Grove 69.80
7. Ada 69.70
8. Tom Bean (TX) 67.40
9. Burkburnett (TX) 65.10
10. Pottsboro (TX) 63.30

9/29/07 – Mounds Battle of the Bands

CLASS 1A
1. Nowata
2. Kiefer
3. Liberty
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Nowata
OUTSTANDING PERCUSSION – Nowata
OUTSTANDING COLOR GUARD – Kiefer
CLASS 2A BLACK
1. Haskell
2. Atoka
3. Vian
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Atoka
OUTSTANDING PERCUSSION – Haskell
OUTSTANDING COLOR GUARD – Haskell
CLASS 2A GOLD
1. Eufaula
2. Verdigris
3. Okemah
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Verdigris
OUTSTANDING PERCUSSION – Eufaula
OUTSTANDING COLOR GUARD – Eufaula
CLASS 3A BLACK
1. Cushing
2. Cleveland
3. Okmulgee
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Okmulgee
OUTSTANDING PERCUSSION – Cushing
OUTSTANDING COLOR GUARD – Cushing
CLASS 3A GOLD
1. Checotah
2. Glenpool
3. Wagoner
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Oologah
OUTSTANDING PERCUSSION – Glenpool
OUTSTANDING COLOR GUARD – Oologah
FINALS
1. Eufaula
2. Checotah
3. Verdigris
4. Cushing
5. Oologah
6. Bethel
7. Wagoner
8. Cleveland
9. Okmulgee
10. Adair
11. Nowata
11. Okemah

NOTE: Haskell and Glenpool qualified for Finals but could not stay to perform

9/29/07 – Owasso Invitational Marching Festival

CLASS 3A
1. Berryhill 67.05
2. Bristow 32.10
3. Victory Christian 27.60
CLASS 4A
1. Collinsville 50.35
2. Fort Gibson 42.25
CLASS 5A
1. Bixby 79.20
2. Coweta 62.90
3. Skiatook 54.80
4. Carl Albert 51.60
5. Catoosa 35.55
CLASS 6A
1. Broken Arrow 89.10
2. Westmoore 70.95
3. Sapulpa 68.30
4. Enid 62.00
5. Stillwater 53.50
6. Tulsa Memorial 52.20
7. Charles Page 49.75
FINALS
1. Broken Arrow 88.50
2. Westmoore 68.65
3. Bixby 68.05
4. Sapulpa 63.10
5. Berryhill 61.40
6. Enid 60.00
7. Coweta 58.35
8. Stillwater 55.50
9. Skiatook 52.35
10. Tulsa Memorial 50.55
11. Carl Albert 48.25
12. Collinsville 46.50
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

9/29/07 – Putnam City Marching Classic

CLASS 2A
1. Bethany 50.35
CLASS 4A
1. Piedmont 67.40
2. Randall (TX) 64.25
CLASS 5A
1. Shawnee 71.90
2. Goddard (KS) 68.80
3. Guthrie 67.50
4. Duncan 64.00
5. Lawton MacArthur 59.75
CLASS 6A
1. Union 78.40
2. Edmond Memorial 72.90
3. Yukon 72.10
4. Edmond Santa Fe 71.05
5. Mustang 69.80
6. Moore 68.55
7. Ponca City 68.10
8. Midwest City 59.75
9. Norman 57.30
FINALS
1. Union 78.95
2. Edmond Memorial 73.40
3. Yukon 73.35
4. Shawnee 70.60
5. Moore 70.55
6. Edmond Santa Fe 70.30
7. Mustang 69.30
8. Goddard (KS) 69.15
9. Piedmont 68.90
10. Guthrie 66.60
11. Ponca City 65.65
12. Duncan 64.35
13. Randall (TX) 62.45
OUTSTANDING MUSIC – Union
OUTSTANDING VISUAL – Union
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Union

9/29/07 – USBands Southeastern Oklahoma Regional

GROUP I – OPEN
1. Stilwell 67.95
GROUP II – A
1. Spiro 72.55
2. Roland 70.50
3. Stigler 70.00
GROUP III – A
1. Pocola 70.55
GROUP III – OPEN
1. Muldrow 75.80
GROUP III – OPEN
1. Greenwood (AR) 72.30
GROUP V – OPEN
1. Lake Hamilton (AR) 79.70
2. Alma (AR) 74.25

10/6/07 – Broken Arrow Invitational Marching Festival

Prelims & Finals Recaps

CLASS 2A
1. Morris 50.75
CLASS 3A
1. Berryhill 68.65
2. Blanchard 55.45
CLASS 5A
1. Van Buren (AR) 67.75
2. Branson (MO) 64.85
3. Nevada (MO) 62.90
4. Catoosa 54.40
CLASS 6A
1. Owasso 78.90
2. O’Fallon Township (IL) 73.50
3. Jenks 72.75
4. Mustang 67.75
5. Putnam City 66.80
6. Ponca City 65.30
FINALS
1. Owasso 79.10
2. O’Fallon Township (IL) 77.00
3. Jenks 75.75
4. Berryhill 72.40
5. Van Buren (AR) 71.85
6. Mustang 71.40
7. Ponca City 67.20
8. Putnam City 67.15
9. Nevada (MO) 62.25
10. Branson (MO) 62.05
11. Blanchard 56.65
12. Catoosa 55.55
13. Morris 50.65
OUTSTANDING MUSIC – Owasso
OUTSTANDING VISUAL – O’Fallon Township (IL)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Owasso

10/6/07 – Chickasaw Band Day Extravaganza

CLASS 1A
1. Cashion
CLASS 2A SMALL
1. Davis
2. Velma-Alma
3. Marietta
4. Coalgate
CLASS 2A MEDIUM
1. Kingston
2. Antlers
3. Lexington
CLASS 2A LARGE
1. Plainview
2. Lindsay
3. Atoka
CLASS 3A SMALL
1. Lone Grove
2. Dickson
3. Newcastle
CLASS 3A LARGE
1. Idabel
2. Pauls Valley
3. Tecumseh
CLASS 4A
1. Durant
SMALL CLASS SWEEPSTAKES – Antlers
LARGE CLASS SWEEPSTAKES – Durant
GRAND CHAMPION – Durant

10/6/07 – Glenpool Blue & Grey Marching Classic

CLASS 1A
1. Weleetka
2. Kiefer
3. Liberty
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Weleetka
OUTSTANDING PERCUSSION – Weleetka
OUTSTANDING COLOR GUARD – Kiefer
CLASS 2A BLUE
1. Haskell
2. Mounds
3. Hominy
4. Yale
CLASS 2A GREY
1. Beggs
2. Okemah
3. Hartshorne
4. Chelsea
CLASS 2A WARRIOR
1. Verdigris
2. Henryetta
3. Chandler
4. Sperry
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Haskell
OUTSTANDING PERCUSSION – Verdigris
OUTSTANDING COLOR GUARD (Blue) – Mounds
OUTSTANDING COLOR GUARD (Grey) – Beggs
OUTSTANDING COLOR GUARD (Warrior) – Chandler
CLASS 3A BLUE
1. Checotah
2. Cleveland
3. Vinita
4. Dewey
CLASS 3A GREY
1. Cushing
2. Jay
3. Stilwell
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Dewey
OUTSTANDING PERCUSSION – Checotah
OUTSTANDING COLOR GUARD (Blue) – Checotah
OUTSTANDING COLOR GUARD (Grey) – Cushing
CLASS 4A
1. Edison Preparatory
2. Nowata
3. Nathan Hale
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Edison Preparatory
OUTSTANDING PERCUSSION – Edison Preparatory
CLASS 1A CHAMPION – Weleetka
CLASS 2A CHAMPION – Verdigris
CLASS 3A CHAMPION – Checotah
CLASS 4A CHAMPION – Edison Preparatory
GRAND CHAMPION – Checotah

10/6/07 – Konawa Band Day

PARADE
CLASS 1A
1. Elmore City-Pernell
2. Maysville
OUTSTANDING PERCUSSION – Elmore City-Pernell
OUTSTANDING COLOR GUARD – Elmore City-Pernell
CLASS 2A
1. Bethel
2. Bethany
3. Wilburton
OUTSTANDING PERCUSSION – Wilburton
OUTSTANDING COLOR GUARD – Bethany
CLASS 3A
1. Purcell
2. Elgin
3. Byng
OUTSTANDING PERCUSSION – Purcell
OUTSTANDING COLOR GUARD – Elgin
CLASS 4A
1. Harrah
2. Ardmore
3. Western Heights
4. Noble
OUTSTANDING PERCUSSION – Ardmore
OUTSTANDING COLOR GUARD – Ardmore
FIELD
CLASS 1A
1. Elmore City-Pernell
2. Maysville
CLASS 1A CHAMPION – Elmore City-Pernell
OUTSTANDING MUSIC – Elmore City-Pernell
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Elmore City-Pernell
OUTSTANDING PERCUSSION – Elmore City-Pernell
OUTSTANDING COLOR GUARD – Elmore City-Pernell
CLASS 2A SMALL
1. Wilburton
2. Washington
3. Vian
CLASS 2A MEDIUM
1. Eufaula
2. Prague
3. Holdenville
CLASS 2A LARGE
1. Bethel
2. Stigler
3. Bethany
CLASS 2A CHAMPION – Eufaula
OUTSTANDING MUSIC – Eufaula
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Washington & Wilburton
OUTSTANDING PERCUSSION – Eufaula
OUTSTANDING COLOR GUARD – Eufaula
CLASS 3A SMALL
1. Purcell
2. Seminole
3. Elgin
CLASS 3A LARGE
1. McLoud
2. Deer Creek
3. Tecumseh
CLASS 3A CHAMPION – McLoud
OUTSTANDING MUSIC – McLoud
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Purcell
OUTSTANDING PERCUSSION – Purcell
OUTSTANDING COLOR GUARD – Deer Creek
CLASS 4A SMALL
1. Harrah
2. Western Heights
3. Ardmore
4. El Reno
CLASS 4A LARGE
1. Lawton MacArthur
2. Chickasha
3. Noble
CLASS 5A
1. Putnam City West
CLASS 4A CHAMPION – Harrah
CLASS 5A CHAMPION – Putnam City West
OUTSTANDING MUSIC – Lawton MacArthur
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Chickasha & Putnam City West
OUTSTANDING PERCUSSION – Ardmore
OUTSTANDING COLOR GUARD – Putnam City West
CLASS 1A SWEEPSTAKES – Elmore City-Pernell
CLASS 2A SWEEPSTAKES – Bethel
CLASS 3A SWEEPSTAKES – Purcell
CLASS 4A SWEEPSTAKES – Harrah

10/6/07 – Pryor Band Day

CLASS 1A
1. Okmulgee
2. Pocola
3. Caney Valley
CLASS 2A
1. Sallisaw
2. Fort Gibson
3. Oologah
4. Hilldale
CLASS 3A
1. Grove
2. Poteau
3. Miami
4. Wagoner
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Oologah
OUTSTANDING PERCUSSION – Sallisaw
OUTSTANDING COLOR GUARD – Fort Gibson
CLASS 4A
1. Siloam Springs (AR)
2. Alma (AR)
3. Claremore
4. Greenwood (AR)
CLASS 5A
1. Charles Page
2. Neosho (MO)
3. Bartlesville
OUTSTANDING PERCUSSION – Alma (AR) & Bartlesville
OUTSTANDING COLOR GUARD – Siloam Springs (AR)
FINALS
1. Siloam Springs (AR)
2. Sallisaw
3. Bartlesville
4. Alma (AR)
5. Fort Gibson
6. Charles Page
7. Claremore
8. Neosho (MO)
9. Oologah
10. Grove
11. Hilldale
12. Okmulgee
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Alma (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Sallisaw
OUTSTANDING COLOR GUARD – Bartlesville

10/6/07 – Renegade Review

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Skiatook 69.20
2. Collinsville 64.15
3. Muldrow 58.60
4. Roland 52.45
5. Spiro 51.25
6. Bristow 50.40
7. Heavener 49.65
8. Pawhuska 37.20
CLASS AA
1. Bixby 86.20
2. Willard (MO) 78.40
3. Blue Valley (KS) 65.45
CLASS AAA
1. Lake Hamilton (AR) 87.20
2. Enid 83.00
3. Moore 78.50
4. Tulsa Memorial 75.40
5. Edmond Santa Fe 74.95
FINALS
1. Lake Hamilton (AR) 87.15
2. Bixby 86.50
3. Enid 80.85
4. Moore 77.95
5. Edmond Santa Fe 75.50
6. Willard (MO) 74.95
7. Tulsa Memorial 72.75
8. Skiatook 72.20
9. Blue Valley (KS) 69.10
10. Collinsville 65.50
11. Muldrow 57.35
12. Bristow 53.05
13. Spiro 52.65
14. Heavener 52.20
15. Roland 49.95
16. Pawhuska 39.75
OUTSTANDING MUSIC – Lake Hamilton (AR)
OUTSTANDING VISUAL – Bixby
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Lake Hamilton (AR)

10/6/07 – UCO Invitational Marching Festival

CLASS 4A
1. Piedmont 67.70
2. Broken Bow 61.80
CLASS 5A
1. Shawnee 69.75
2. Carl Albert 68.25
3. Duncan 67.65
4. Guthrie 65.85
5. Ada 65.15
6. Altus 54.35
CLASS 6A
1. Westmoore 77.87
2. Edmond Memorial 76.60
3. Edmond North 71.95
4. Choctaw 71.90
5. Putnam City North 71.50
FINALS
Cancelled due to inclement weather

10/13/07 – Cleveland Red & Gold Invitational Marching Festival

CLASS 2A
1. Beggs 682
2. Hominy 516
3. Chelsea 453
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Beggs
OUTSTANDING PERCUSSION – Beggs
OUTSTANDING COLOR GUARD – Beggs
CLASS 3A
1. Oologah 687
2. Mannford 647
3. Inola 566
4. Dewey 487
5. Locust Grove 483
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Oologah
OUTSTANDING PERCUSSION – Oologah
OUTSTANDING COLOR GUARD – Oologah

OSSAA REGIONAL CONTESTS

10/9/07 – Southwest Regional

CLASS 1A
I Elmore City-Pernell
IV Maysville
CLASS 2A
II Comanche
I Cordell
I Davis
II Frederick
CO Hinton
I Kingston
II Lexington
CO Marietta
I Plainview
II Rush Springs
II Snyder
II Tishomingo
III Velma-Alma
CLASS 3A
I Blanchard
II Deer Creek
III Dickson
II Elgin
I Elk City
I Lone Grove
II Marlow
I McLoud
II Purcell

10/10/07 – Northwest Regional

CLASS 1A
III Garber
II Kremlin-Hillsdale
I Pioneer-Pleasant Vale
I Pond Creek-Hunter
II Turpin
CLASS 2A
II Alva
II Bethany
III Crescent
I Fairview
III Hennessey
I Perry
CLASS 3A
II Blackwell
I Clinton
I Guymon
II Weatherford

10/16/07 – Southeast Regional

CLASS 1A
I Kiefer
II Quinton
II Weleetka
CLASS 2A
I Antlers
IV Atoka
I Bethel
I Eufaula
CO Hartshorne
II Heavener
II Henryetta
II Holdenville
I Konawa
II Mounds
II Okemah
II Perkins-Tryon
II Pocola
I Prague
II Spiro
I Stigler
III Talihina
IV Vian
III Washington
II Wellston
II Wilburton
CLASS 3A
I Bristow
I Broken Bow
I Checotah
I Cushing
II Idabel
I Muldrow
II Poteau
II Roland
II Tecumseh

10/17/07 – Northeast Regional

CLASS 2A
I Adair
I Beggs
II Chandler
I Haskell
III Hominy
II Jay
III Kellyville
II Morris
I Nowata
III Pawhuska
II Sperry
I Verdigris
II Vinita
IV Wyandotte
CLASS 3A
I Berryhill
II Cleveland
I Collinsville
II Dewey
I Fort Gibson
I Glenpool
I Grove
I Hilldale
I Mannford
II Miami
II Okmulgee
I Oologah
I Pryor
I Sallisaw
III Stilwell
III Victory Christian
II Wagoner

10/23/07 – West Regional

CLASS 4A
II Altus
II Ardmore
I Carl Albert
II Chickasha
I Duncan
I Durant
III El Reno
II Harrah
I Lawton MacArthur
III Noble
II Western Heights
III Woodward
CLASS 5A
I Choctaw
I Edmond Memorial
I Edmond North
I Edmond Santa Fe
CO Lawton
II Lawton Eisenhower
II Midwest City
I Moore
I Mustang
II Norman
I Norman North
I Putnam City
II Putnam City North
II Putnam City West
I Westmoore
I Yukon

10/24/07 – East Regional

CLASS 4A
I Ada
I Bixby
II Claremore
I Coweta
II Edison Preparatory
II Guthrie
I McAlester
II Shawnee
II Skiatook
CO Will Rogers
CLASS 5A
I Bartlesville
I Broken Arrow
II Charles Page
II Enid
I Jenks
I Owasso
I Ponca City
I Sapulpa
I Stillwater
II Tahlequah
II Tulsa Memorial
I Union

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

10/13/07 – Class 1A-3A Championships

Prelims & Finals Recaps

CLASS 1A
1. Pocola 52.90
2. Kiefer 46.50
3. Mounds 45.80
4. Hennessey 36.05
5. Talihina 29.35
CLASS 2A
1. Eufaula 64.10
2. Adair 55.30
3. Spiro 53.65
4. Heavener 53.50
5. Bethel 51.25
6. Okemah 50.40
7. Morris 45.40
8. Pawhuska 31.20
9. Lexington 30.45
10. Vian 22.35
CLASS 3A
1. Berryhill 73.20
2. Muldrow 65.45
3. Bristow 62.85
4. Checotah 61.55
5. Blanchard 59.15
6. Purcell 54.75
7. Pauls Valley 40.85
8. Victory Christian 34.10
FINALS
1. Berryhill 75.05
2. Muldrow 66.90
3. Eufaula 65.90
4. Blanchard 64.10
5. Checotah 62.10
6. Bristow 61.70
7. Purcell 56.70
8. Bethel 55.50
9. Heavener 53.00
10. Adair 52.15
11. Pocola 50.45
12. Spiro 47.25
OUTSTANDING MUSIC – Berryhill
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill

10/13/07 – Class 4A-5A Championships

Prelims & Finals Recaps

CLASS 4A
1. Piedmont 78.65
2. Sallisaw 67.80
3. Broken Bow 62.70
4. Collinsville 61.00
5. Fort Gibson 60.05
6. Idabel 46.15
7. Hilldale 45.70
8. Wagoner 43.00
9. Tecumseh 39.70
CLASS 5A
1. Bixby 80.10
2. Shawnee 74.10
3. Skiatook 72.90
4. McAlester 72.45
5. Durant 72.25
6. Guthrie 67.00
7. Duncan 66.30
8. Coweta 65.95
9. Carl Albert 65.80
10. Ada 63.20
11. Lawton MacArthur 60.80
12. Harrah 55.00
13. Catoosa 47.75
14. Okmulgee 45.55
15. Ardmore 44.90
FINALS
1. Bixby 82.15
2. Piedmont 81.75
3. Shawnee 76.40
4. McAlester 73.65
5. Skiatook 72.95
6. Durant 71.70
7. Sallisaw 67.50
8. Ada 66.85
9. Duncan 65.80
10. Coweta 64.40
11. Guthrie 60.30
12. Carl Albert 58.85
OUTSTANDING MUSIC – Bixby
OUTSTANDING VISUAL – Bixby
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Piedmont

10/27/07 – Class 6A Championships

Prelims & Finals Recaps

CLASS 6A
1. Broken Arrow 90.25
2. Union 81.90
3. Edmond Memorial 81.80
4. Jenks 80.95
5. Westmoore 79.75
6. Yukon 76.10
7. Putnam City North 74.35
8. Moore 74.15
9. Stillwater 73.65
10. Enid 73.45
11. Edmond Santa Fe 73.10
12. Sapulpa 72.30
13. Mustang 71.10
14. Edmond North 67.85
15. Bartlesville 67.45
16. Choctaw 65.05
17. Tulsa Memorial 62.55
FINALS
1. Broken Arrow 88.60
2. Union 81.00
3. Jenks 80.30
4. Westmoore 78.95
5. Edmond Memorial 77.80
6. Yukon 75.85
7. Sapulpa 74.35
8. Stillwater 74.30
9. Edmond Santa Fe 73.80
10. Putnam City North 72.25
11. Enid 71.35
12. Moore 69.75
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

OUT OF STATE EVENTS

10/13/07 – Bands of America Regional Championships (Arlington, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Princeton (TX) 65.05
2. Pleasant Grove (TX) 64.25
3. Winnsboro (TX) 60.30
CLASS AAA
1. Marcus (TX) 86.45
2. L.D. Bell (TX) 84.90
3. Richland (TX) 84.35
4. Westfield (TX) 81.15
5. Haltom (TX) 80.75
6. Owasso (OK) 80.70
7. Clear Brook (TX) 80.15
8. Berkner (TX) 79.10
9. Coppell (TX) 78.80
10. Colleyville Heritage (TX) 78.80
11. Hebron (TX) 77.65
12. Mansfield (TX) 75.65
13. Newman Smith (TX) 73.90
14. Judson (TX) 73.50
15. Fossil Ridge (TX) 73.00
16. McNeil (TX) 71.50
17. James Martin (TX) 70.85
18. Paschal (TX) 70.15
19. Plano West (TX) 68.65
20. Elkins (TX) 67.55
21. Putnam City (OK) 67.55
22. Frisco (TX) 67.40
23. George Bush (TX) 65.60
FINALS
1. Marcus (TX) 88.10
2. L.D. Bell (TX) 87.50
3. Richland (TX) 86.05
4. Westfield (TX) 82.00
5. Haltom (TX) 81.50
6. Colleyville Heritage (TX) 80.35
7. Coppell (TX) 80.25
8. Owasso (OK) 79.55
9. Clear Brook (TX) 78.45
10. Berkner (TX) 77.35
OUTSTANDING MUSIC – Marcus (TX)
OUTSTANDING VISUAL – L.D. Bell (TX) & Marcus (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Marcus (TX)

10/13/07 – Three State Invitational Marching Festival (Huntsville, AR)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Stilwell (OK) 61.50
2. Lincoln (AR) 51.00
CLASS B
1. Berryville (AR) 92.50
2. Poteau (OK) 82.00
3. Roland (OK) 72.50
4. Gravette (AR) 62.00
CLASS C
1. Grove (OK) 83.25
2. Pryor (OK) 82.50
3. Claremore (OK) 77.25
CLASS D
1. Bryant (AR) 84.75
2. Greenwood (AR) 72.25
FINALS
1. Berryville (AR) 96.10
2. Grove (OK) 89.60
3. Bryant (AR) 87.05
4. Pryor (OK) 82.10
5. Claremore (OK) 76.35
6. Greenwood (AR) 75.25
7. Poteau (OK) 73.15
8. Roland (OK) 63.75
OUTSTANDING MUSIC – Berryville (AR)
OUTSTANDING MARCHING – Berryville (AR)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryville (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Berryville (AR)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Bryant (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Berryville (AR)
OUTSTANDING SOLOIST – Claremore (OK)

10/19-20/07 – Bands of America Super Regional Championships (St. Louis, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Berryhill (OK) 74.00
2. Fred J. Page (TN) 71.95
3. Piedmont (OK) 69.55
4. Odessa (MO) 65.10
5. Skiatook (OK) 63.80
6. Blue Ridge (IL) 49.90
CLASS AA
1. Central Crossing (OH) 80.55
2. Bellbrook (OH) 77.80
3. Southaven (MS) 74.05
4. Marshall (MN) 73.30
5. Blue Valley West (KS) 71.45
6. Nixa (MO) 69.20
7. Sapulpa (OK) 68.85
8. Fort Zumwalt North (MO) 66.85
9. DeSoto Central (MS) 66.60
10. Stillwater (OK) 65.00
11. Guthrie (OK) 62.15
12. Hillsboro (MO) 61.30
13. Blue Valley (KS) 59.40
14. Parkway Central (MO) 52.20
CLASS AAA
1. Broken Arrow (OK) 88.80
2. Prospect (IL) 82.45
3. Blue Springs (MO) 80.80
4. Irondale (MN) 80.70
5. Rosemount (MN) 80.65
6. Union (OK) 80.45
7. Eden Prairie (MN) 79.90
8. O’Fallon Township (IL) 78.75
9. Oakville (MO) 76.35
10. Roosevelt (SD) 75.65
11. Kickapoo (MO) 75.00
12. Westmoore (OK) 74.15
13. Milford (OH) 73.55
14. Lindbergh (MO) 73.55
15. Eastview (MN) 71.90
16. Jenks (OK) 70.85
17. Francis Howell North (MO) 69.05
18. Lee’s Summit North (MO) 66.30
19. Pike (IN) 66.05
20. Ponca City (OK) 66.05
21. Parkway South (MO) 65.80
22. Sycamore (OH) 65.30
23. Edmond North (OK) 64.00
24. Francis Howell (MO) 62.90
25. Jeffersonville (IN) 61.00
26. Wentzville Holt (MO) 59.30
27. Wheaton North (IL) 58.60
28. Conner (KY) 58.45
29. Martinsville (IN) 57.95
30. Fort Zumwalt West (MO) 54.80
FINALS
1. Broken Arrow (OK) 89.35
2. Prospect (IL) 85.80
3. Rosemount (MN) 83.85
4. Central Crossing (OH) 82.70
5. Irondale (MN) 82.55
6. Bellbrook (OH) 81.35
7. Union (OK) 80.90
8. Oakville (MO) 77.45
9. Eden Prairie (MN) 76.30
10. Kickapoo (MO) 76.20
11. Blue Springs (MO) 76.15
12. Roosevelt (SD) 75.15
13. O’Fallon Township (IL) 74.60
14. Westmoore (OK) 74.55
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow (OK)

10/20/07 – KSU Central States Marching Festival

CLASS 3A
III Mission Valley (KS)
III Scott Community (KS)
CLASS 4A
II Basehor-Linwood (KS)
I Buhler (KS)
III Chapman (KS)
CLASS 5A
II Emporia (KS)
II Lansing (KS)
II Liberal (KS)
I McPherson (KS)
I Putnam City North (OK)
II Salina South (KS)
II Seaman (KS)
II Shawnee Heights (KS)
CLASS 6A
I Blue Valley North (KS) Band I
II Blue Valley North (KS) Band II
I Blue Valley Northwest (KS)
I Derby (KS)
I Dodge City (KS)
I Goddard (KS)
II Junction City (KS)
II Leavenworth (KS)
I Maize (KS)
II Manhattan (KS)
II Olathe North (KS)
I Raymore-Peculiar (MO)
I Shawnee Mission East (KS)
I Shawnee Mission Northwest (KS)
I Shawnee Mission West (KS)
I Washburn Rural (KS)
III Wichita North (KS)

10/26-27/07 – Bands of America Super Regional Championships (Atlanta, GA)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Jackson Academy (MS) 71.55
2. Oak Grove (AL) 69.85
3. Muscle Shoals (AL) 66.30
CLASS AA
1. Tarpon Springs (FL) 88.35
2. Brentwood (TN) 78.65
3. Hillgrove (GA) 78.10
4. Morton (IL) 75.20
5. East Lincoln (NC) 65.75
6. Richmond Hill (GA) 63.80
7. Pepperell (GA) 63.70
8. Southern Nash (NC) 53.85
CLASS AAA
1. Kennesaw Mountain (GA) 89.75
2. Carmel (IN) 89.40
3. Center Grove (IN) 87.00
4. Owasso (OK) 86.55
5. Lafayette (KY) 86.50
6. Harrison (GA) 85.95
7. Carlton J. Kell (GA) 85.35
8. Seminole (FL) 85.05
9. Timber Creek (FL) 83.70
10. McEachern (GA) 81.65
11. Choctawhatchee (FL) 80.25
12. Walton (GA) 78.80
13. Forsyth Central (GA) 78.60
14. Flanagan (FL) 78.30
15. Fort Walton Beach (FL) 76.65
16. Collins Hill (GA) 75.95
17. Rock Hill (SC) 75.65
18. Boiling Springs (SC) 75.35
19. Milton (GA) 73.80
20. James F. Byrnes (SC) 73.65
21. Wakefield (NC) 73.20
22. East Coweta (GA) 72.25
23. Paulding County (GA) 72.05
24. Dorman (SC) 69.70
25. Greenwood (KY) 69.20
26. South Forsyth (GA) 68.65
27. Hialeah (FL) 63.95
28. South Cobb (GA) 55.30
FINALS
1. Carmel (IN) 90.55
2. Kennesaw Mountain (GA) 90.10
3. Tarpon Springs (FL) 88.05
4. Center Grove (IN) 86.85
5. Lafayette (KY) 85.70
6. Owasso (OK) 85.55
7. Seminole (FL) 85.10
8. Harrison (GA) 84.50
9. Carlton J. Kell (GA) 83.15
10. Timber Creek (FL) 82.80
11. Choctawhatchee (FL) 79.70
12. McEachern (GA) 79.70
OUTSTANDING MUSIC – Kennesaw Mountain (GA)
OUTSTANDING VISUAL – Carmel (IN) & Center Grove (IN)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Carmel (IN)

10/27/07 – Neewollah Marching Festival (Independence, KS)

CLASS 1A-2A
CO South Coffeyville (OK)
CLASS 3A
II Baxter Springs (KS)
II Neodesha (KS)
CLASS 4A
I- Basehor-Linwood (KS)
I Buhler (KS)
III El Dorado (KS)
II Eudora (KS)
II Field Kindley (KS)
II Independence (KS)
I Logan-Rogersville (MO)
I Miami (OK)
II Tonganoxie (KS)
CLASS 5A
II Emporia (KS)
II Seaman (KS)
I- Shawnee Heights (KS)
CLASS 6A
I Francis Howell Central (MO)
I Maize (KS)
II Washburn Rural (KS)
II Wichita North (KS)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Francis Howell Central (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Francis Howell Central (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Buhler (KS)
CLASS 1A-3A CHAMPION – Neodesha (KS)
CLASS 4A CHAMPION – Buhler (KS)
CLASS 5A CHAMPION – Shawnee Heights (KS)
CLASS 6A CHAMPION – Maize (KS)
GRAND CHAMPION – Buhler (KS)

11/15-17/07 – Bands of America Grand National Championships (Indianapolis, IN)

Prelims 1 Recaps     Prelims 2 Recaps     Semi-Finals Recaps     Finals Recaps

THURSDAY PRELIMS FRIDAY PRELIMS
CLASS A CLASS A
1. Forest Park (IN) 71.20 1. Adair County (KY) 82.95
2. Monrovia (IN) 69.25 2. Fred J. Page (TN) 78.85
3. Norton (OH) 68.55 3. Bourbon County (KY) 77.60
4. Herscher (IL) 65.10 4. Odessa (MO) 70.75
5. Warren Local (OH) 64.40 5. Carlisle (OH) 67.90
6. Winchester (IN) 62.90 6. Hart County (KY) 66.85
7. Lone Oak (KY) 62.60 7. Concordia Lutheran (IN) 65.25
8. Twin Valley South (OH) 58.50 8. Avon (OH) 63.50
9. Green (OH) 57.95 9. Indian Hill (OH) 63.30
CLASS AA 10. Buckeye (OH) 56.00
1. Reeths-Puffer (MI) 85.15 11. Waynesville (OH) 54.95
2. Bellbrook (OH) 84.80 CLASS AA
3. Blue Valley West (KS) 77.65 1. Marian Catholic (IL) 90.15
4. Springboro (OH) 76.20 2. Jenison (MI) 80.05
5. Highlands (KY) 73.50 3. Father Ryan (TN) 77.75
6. Lakeland (MI) 72.30 4. Norwell (IN) 77.60
7. Mabank (TX) 72.10 5. Boone County (KY) 76.05
8. Meade County (KY) 67.00 6. Kings (OH) 75.70
9. Campbell County (KY) 65.45 7. Decatur Central (IN) 75.20
10. Tippecanoe (OH) 64.90 8. Carroll (OH) 71.85
11. Limestone Community (IL) 63.40 9. West Carteret (NC) 69.20
12. West Clermont (OH) 63.35 10. DeSoto Central (MS) 67.65
13. East Noble (IN) 60.95 11. North Augusta (SC) 66.55
14. Western Brown (OH) 59.85 12. North Laurel (KY) 64.90
15. Lincoln Community (IL) 58.50 13. Troy Athens (MI) 62.25
16. Edgewood (OH) 52.55 CLASS AAA
CLASS AAA 1. L.D. Bell (TX) 93.00
1. Avon (IN) 94.50 2. Carmel (IN) 92.95
2. The Woodlands (TX) 92.70 3. Broken Arrow (OK) 91.95
3. Plymouth-Canton (MI) 92.20 4. Harrison (GA) 87.95
4. Ayala (CA) 90.55 5. Stephen F. Austin (TX) 87.60
5. Center Grove (IN) 90.45 6. Clear Brook (TX) 83.80
6. Lawrence Central (IN) 90.25 7. Richland (TX) 83.05
7. Ronald Reagan (TX) 89.60 8. Lake Central (IN) 83.00
8. Lake Park (IL) 88.40 9. William S. Hart (CA) 80.45
9. Ben Davis (IN) 87.50 10. Blue Springs (MO) 79.55
10. Centerville (OH) 86.90 11. Columbus North (IN) 79.55
11. West Johnston (NC) 84.85 12. Louisville Male (KY) 78.50
12. William Mason (OH) 81.75 13. Eastern (KY) 77.60
13. Northmont (OH) 79.95 14. Clayton (NC) 75.65
14. Lawrence North (IN) 78.15 15. Brunswick (OH) 74.10
15. Moore (OK) 77.10 16. Collinsville (IL) 70.25
16. Shelby County (KY) 77.00 17. Milford (MI) 69.75
17. Livonia Franklin (MI) 63.10 18. Martinsville (IN) 64.20
19. Lebanon (OH) 62.50
SEMI-FINALS FINALS
CLASS A 1. L.D. Bell (TX) 96.10
1. Adair County (KY) 83.50 2. Avon (IN) 95.50
2. Fred J. Page (TN) 78.40 3. Carmel (IN) 94.55
3. Bourbon County (KY) 75.95 4. The Woodlands (TX) 92.10
4. Forest Park (IN) 72.55 5. Marian Catholic (IL) 91.90
5. Monrovia (IN) 70.35 6. Broken Arrow (OK) 91.85
CLASS AA 7. Plymouth-Canton (MI) 91.85
1. Marian Catholic (IL) 91.45 8. Stephen F. Austin (TX) 90.20
2. Bellbrook (OH) 84.60 9. Richland (TX) 89.75
3. Reeths-Puffer (MI) 81.30 10. Lawrence Central (IN) 89.70
4. Jenison (MI) 79.90 11. Center Grove (IN) 89.40
CLASS AAA 12. Harrison (GA) 88.70
1. L.D. Bell (TX) 97.70
2. Avon (IN) 96.80
3. Carmel (IN) 95.50
4. The Woodlands (TX) 94.35
5. Broken Arrow (OK) 94.10
6. Plymouth-Canton (MI) 92.35
7. Stephen F. Austin (TX) 91.00
8. Harrison (GA) 90.95
9. Richland (TX) 90.70
10. Center Grove (IN) 90.50
11. Lawrence Central (IN) 90.50
12. Centerville (OH) 89.85
13. Ayala (CA) 89.30
14. West Johnston (NC) 88.35
15. Ronald Reagan (TX) 87.45
16. Clear Brook (TX) 87.30
17. Ben Davis (IN) 86.75
18. Lake Central (IN) 83.55
19. Lake Park (IL) 82.95
20. Northmont (OH) 80.90
21. Blue Springs (MO) 79.55
22. Columbus North (IN) 79.30
23. William S. Hart (CA) 79.10
24. William Mason (OH) 78.45