2016 Scores



INVITATIONALS

9/17/16 – Moore Outdoor Music Festival

Recaps
AFTERNOON CLINIC
1. Edmond Memorial 83.05
2. Choctaw 80.95
3. Edmond Santa Fe 76.50
4. Putnam City North 75.75
5. Western Heights 73.55
6. Purcell 67.85
7. Putnam City 64.08
8. Harrah 60.10
9. Lindsay 56.10
10. Ardmore 53.65
EVENING SHOW
Cancelled due to inclement weather

9/24/16 – Okmulgee Bulldog Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

BULLDOG
1. Chouteau 120
2. Stilwell 93
CLASS 3A RED
1. Holdenville 142
2. Wilburton 121
3. Okemah 103
4. Panama 84
CLASS 3A BLACK
1. Eufaula 143
2. Stigler 131
CLASS 3A WHITE
1. Beggs 151
2. Chandler 138
3. Sequoyah (Tahlequah) 123
CLASS 4A RED
1. Cushing 166
2. Roland 146
CLASS 4A BLACK
1. Checotah 180
2. Fort Gibson 174
3. Wagoner 173
FINALS
1. Checotah 180
2. Fort Gibson 174
3. Wagoner 171
4. Beggs 162
5. Eufaula 135
6. Stigler 127
7. Chandler 124
8. Roland 123
8. Cushing 123
10. Holdenville 122
11. Sequoyah (Tahlequah) 106
12. Wilburton 103

9/24/16 – Owasso Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Morris 53.90
2. Berryhill 53.75
3. Victory Christian 48.25
CLASS AA
1. Coweta 74.20
2. Lake Hamilton (AR) 66.85
3. Stillwater 63.25
4. Collinsville 60.75
5. Tahlequah 59.70
CLASS AAA
1. Bixby 76.05
2. Choctaw 68.15
CLASS AAAA
1. Union 81.20
2. Bentonville (AR) 79.00
3. Jenks 75.05
4. Edmond Memorial 70.00
5. Fayetteville (AR) 68.05
FINALS
1. Union 82.15
2. Bentonville (AR) 80.05
3. Bixby 79.95
4. Jenks 76.70
5. Coweta 75.35
6. Edmond Memorial 72.75
7. Fayetteville (AR) 68.50
8. Choctaw 65.75
9. Lake Hamilton (AR) 65.55
10. Stillwater 64.65
11. Collinsville 63.40
12. Tahlequah 62.30
OUTSTANDING MUSIC – Union
OUTSTANDING VISUAL – Bentonville (AR)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Union

9/24/16 – Pauls Valley Marching Championships

Recaps

PARADE
CLASS 2A
1. Elmore City-Pernell 175
2. Wynnewood 129
CLASS 3A
1. Antlers 236
2. Tishomingo 230
3. Davis 195
4. Kingston 183
CLASS 4A
1. Elgin 258
2. Bethel 250
3. Harrah 238
4. Tecumseh 221
5. Bethany 208
6. Sulphur 186
CLASS 5A
1. Durant 275
FIELD
CLASS 2A
1. Elmore City-Pernell 240
2. Wynnewood 228
CLASS 3A SMALL
1. Washington 348
2. Tishomingo 330
3. Antlers 315
CLASS 3A LARGE
1. Lexington 284
2. Davis 283
3. Kingston 219
CLASS 4A SMALL
1. Bethel 362
2. Bethany 275
3. Sulphur 224
CLASS 4A LARGE
1. Elgin 400
2. Tecumseh 328
3. Harrah 323
CLASS 5A
1. Durant 390
2. Lawton MacArthur 323
SMALL SCHOOL SWEEPSTAKES – Tishomingo
LARGE SCHOOL SWEEPSTAKES – Durant

9/24/16 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 2A BLUE
1. Pocola 36.85
2. Warner 30.70
CLASS 2A GOLD
1. Haskell 42.05
2. Wyandotte 34.00
3. Nowata 33.15
CLASS 3A
1. Verdigris 55.40
2. Bristow 50.40
3. Mannford 47.55
4. Jay 29.90
5. Coffeyville (KS) 28.40
CLASS 4A BLUE
1. Sallisaw 64.65
2. Independence (KS) 47.95
3. Vinita 39.05
CLASS 4A GOLD
1. Miami 56.20
2. Grove 55.25
3. Catoosa 54.10
4. Poteau 49.05
CLASS 5A BLUE
1. Pryor 56.40
2. Goddard (KS) 54.70
3. Eisenhower (KS) 54.55
4. Glenpool 48.90
CLASS 5A GOLD
1. Claremore 58.25
2. Carthage (MO) 56.70
3. Carl Junction (MO) 56.20
4. Tulsa Memorial 51.35
5. Edison Preparatory 49.20
FINALS
1. Sallisaw 68.15
2. Claremore 66.30
3. Miami 65.25
4. Verdigris 64.00
5. Grove 61.45
6. Pryor 60.35
7. Carthage (MO) 58.75
8. Carl Junction (MO) 58.55
9. Catoosa 57.45
10. Tulsa Memorial 54.15
11. Eisenhower (KS) 52.25
12. Goddard (KS) 51.00

9/24/16 – Yukon Invitational Marching Festival

Recaps

CLASS 2A
1. Carnegie 40.35
CLASS 4A
1. Tuttle 63.00
2. Blanchard 56.45
CLASS 5A
1. Piedmont 69.60
2. Carl Albert 64.75
3. Shawnee 60.10
4. Guthrie 57.85
5. Del City 56.75
CLASS 6A
1. Mustang 73.10
2. Putnam City North 69.15
3. Edmond North 64.95
4. Norman 59.90
5. Putnam City West 58.25
6. Putnam City 53.35
FINALS
Cancelled due to inclement weather

9/29/16 – Big Red Sound-Off

CLASS 3A
Adair I I I
Drumright III III III
Kiefer II II II
Oklahoma Union I I I
Prague I I I
Sequoyah (Tahlequah) I I II
Sperry I I I
CLASS 4A
Inola II II II
Jay II II III
Oologah II I I
Wagoner I I I

10/1/16 – Bixby Tournament of Bands

FINALS
1. Coweta 81.55
2. Collinsville 72.00
3. McAlester 69.35
4. Morris 68.400
5. Sallisaw 66.35
6. Fort Gibson 64.65
7. Berryhill 60.35
8. Wagoner 59.70
9. Ada 57.35
10. Pryor 57.20
11. Miami 56.80
12. Grove 55.20
OUTSTANDING MUSIC – Coweta
OUTSTANDING VISUAL – Coweta
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Coweta

10/1/16 – Chickasaw Band Day Extravaganza

Parade Recaps     Field Recaps

PARADE
DIVISION 1
1. Carnegie 681
DIVISION 2
1. Antlers 819
2. Davis 660
DIVISION 3
1. Kingston 716
2. Dickson 711
DIVISION 4
1. Byng 801
2. Madill 715
DIVISION 5
1. Tecumseh 771
DIVISION 6
1. Durant 864
2. Altus 831
FIELD
DIVISION 1
1. Fox 416
DIVISION 2
1. Elmore City-Pernell 640
2. Carnegie 516
DIVISION 3
1. Bells (TX) 756
DIVISION 4
1. Antlers 770
2. Wilburton 735
3. Luther 619
DIVISION 5
1. Holdenville 710
2. Davis 610
DIVISION 6
1. Dickson 717
2. Lexington 694
3. Kingston 603
DIVISION 7
1. Lone Grove 796
2. Idabel 779
3. Sulphur 561
DIVISION 8
1. Plainview 765
2. Cache 733
3. Madill 673
DIVISION 9
1. Broken Bow 837
2. Chickasha 719
3. Tecumseh 718
DIVISION 10
1. Durant 842
2. Altus 808
DIVISION 11
1. Muskogee 793
2. Del City 780
SWEEPSTAKES – Durant

10/1/16 – Glenpool Blue & Grey Marching Classic

Recaps

DRUMLINE
1. Bishop Kelley 245
CLASS 3A BLUE
1. Stigler 312
2. Bristow 241
3. Pocola 231
4. Kiefer 203
CLASS 3A GREY
1. Quinton 300
2. Heavener 243
3. Mounds 220
4. Henryetta 200
5. Pawhuska 175
CLASS 3A WHITE
1. Sequoyah (Tahlequah) 279
2. Oklahoma Union 239
3. Nowata 185
4. Kellyville 145
CLASS 3A WARRIOR
1. Adair 324
2. Haskell 199
3. Hartshorne 179
4. Panama 166
CLASS 4A BLUE
1. Roland 339
2. Mannford 290
3. Sequoyah (Claremore) 262
CLASS 4A GREY
1. Vinita 223
2. Jay 205
3. Inola 190
4. Will Rogers 189
CLASS 4A WARRIOR
1. Checotah 365
2. Okmulgee 319
3. Cleveland 316
4. Poteau 294
CLASS 3A SWEEPSTAKES – Adair
CLASS 4A SWEEPSTAKES – Checotah

10/1/16 – Mustang Nightrider Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Purcell 61.50
CLASS AA
1. Piedmont 69.80
2. Carl Albert 69.75
3. S.H. Rider (TX) 68.20
4. Putnam City West 65.55
5. Sapulpa 64.70
6. Guthrie 57.45
CLASS AAA
1. Westmoore 74.10
2. Edmond Santa Fe 72.00
3. Southmoore 68.95
4. Norman North 66.70
5. Norman 63.90
CLASS AAAA
1. Edmond Memorial 77.30
2. Edmond North 74.60
3. Yukon 70.90
4. Moore 66.35
FINALS
1. Westmoore 75.30
2. Edmond Memorial 75.05
3. Southmoore 73.55
4. Edmond North 73.40
5. Yukon 69.85
6. Piedmont 67.95
7. Edmond Santa Fe 66.40
8. Moore 65.70
9. Carl Albert 65.50
10. S.H. Rider (TX) 62.90
11. Putnam City West 59.95
12. Norman North 57.05
OUTSTANDING MUSIC – Southmoore
OUTSTANDING VISUAL – Edmond Memorial
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Westmoore

10/4/16 – Tri-State Marching Festival

CLASS 2A
II Kremlin-Hillsdale
II Pond Creek-Hunter
CLASS 3A
I Alva
II Hennessey
I Perry
Remaining bands rained out
Kingfisher
Blackwell
Woodward
Ponca City
Waukomis
Pioneer-Pleasant Vale
Ringwood
Enid

10/8/16 – Holdenville Blue & Gold Marching Classic

Recaps

CLASS 3A GOLD
1. Okemah 130
2. Davis 116
3. Luther 102
CLASS 3A BLUE
1. Eufaula 148
2. Dickson 117
3. Atoka 102
WOLVERINE
1. Wynnewood 99
2. Hinton 90
3. Fox 62
CLASS 4A WHITE
1. Plainview 151
2. Lone Grove 149
3. Okmulgee 145
4. Hilldale 132
CLASS 4A GOLD
1. Broken Bow 173
2. McLoud 125
3. Harrah 120
CLASS 4A BLUE
1. Elgin 169
2. Tecumseh 137
3. Chickasha 132
FINALS
1. Elgin 179
2. Broken Bow 172
3. Eufaula 153
4. Lone Grove 145
5. Plainview 137
6. Okmulgee 134
7. Tecumseh 129
8. Chickasha 126
9. McLoud 124
10. Hilldale 124
11. Okemah 120
12. Harrah 105

10/8/16 – Pryor Band Day

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 2A
1. Haskell 39.20
2. Warner 31.70
CLASS 3A
1. Sequoyah (Tahlequah) 47.55
2. Heavener 39.95
3. Pawhuska 36.55
CLASS 4A BLUE
1. Sallisaw 72.15
2. Poteau 45.75
3. Sequoyah (Claremore) 44.25
CLASS 4A GOLD
1. Fort Gibson 66.00
2. Grove 61.00
3. Miami 59.50
4. Oologah 49.85
CLASS 5A
1. Tahlequah 69.95
2. Claremore 64.65
3. Tulsa Memorial 53.45
CLASS 6A
1. Neosho (MO) 70.85
2. Charles Page 69.45
3. Enid 67.90
FINALS
1. Sallisaw 74.60
2. Fort Gibson 66.60
3. Tahlequah 66.10
4. Claremore 64.80
5. Charles Page 64.25
6. Neosho (MO) 63.40
7. Grove 60.55
8. Miami 60.25
9. Enid 59.10
10. Oologah 53.80
11. Sequoyah (Tahlequah) 51.45
12. Tulsa Memorial 51.15

10/8/16 – Renegade Review

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Blanchard 61.10
CLASS AA
1. Grain Valley (MO) 77.75
2. Coweta 77.20
3. Blue Valley (KS) 72.15
4. Collinsville 69.65
5. Willard (MO) 66.95
6. Sapulpa 66.90
7. Carl Albert 65.30
8. Stillwater 64.90
CLASS AAA
1. Bixby 77.50
2. Poteet (TX) 77.15
3. Van Buren (AR) 75.75
4. Kickapoo (MO) 75.75
5. Choctaw 71.05
6. Nixa (MO) 70.25
7. Putnam City North 68.85
8. Parkway South (MO) 68.40
9. Bartlesville 66.15
CLASS AAAA
1. Owasso 82.65
2. Jenks 78.40
3. Mustang 76.45
4. Lafayette (MO) 71.70
FINALS
1. Owasso 82.10
2. Grain Valley (MO) 79.00
3. Jenks 78.55
4. Bixby 78.20
5. Coweta 77.25
6. Kickapoo (MO) 76.00
7. Poteet (TX) 74.80
8. Mustang 74.50
9. Van Buren (AR) 74.15
10. Lafayette (MO) 71.00
11. Choctaw 70.95
12. Blue Valley (KS) 70.35
OUTSTANDING MUSIC – Owasso
OUTSTANDING VISUAL – Owasso
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Owasso

10/15/16 – Broken Arrow Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Krum (TX) 63.40
2. Skiatook 61.65
CLASS AA
1. Coweta 77.45
2. Camdenton (MO) 70.75
3. Blue Valley West (KS) 68.20
4. Tahlequah 62.85
CLASS AAA
1. Kickapoo (MO) 74.50
2. Van Buren (AR) 71.70
3. Edmond Memorial 69.70
4. Southmoore 68.35
5. Irondale (MN) 65.10
6. Edison Preparatory 60.35
CLASS AAAA
1. Bentonville (AR) 78.65
2. Byron Nelson (TX) 74.00
FINALS
1. Bentonville (AR) 80.25
2. Coweta 79.65
3. Kickapoo (MO) 79.10
4. Byron Nelson (TX) 77.85
5. Van Buren (AR) 75.75
6. Camdenton (MO) 75.35
7. Edmond Memorial 74.25
8. Southmoore 70.70
9. Blue Valley West (KS) 69.75
10. Tahlequah 66.45
11. Irondale (MN) 65.60
12. Krum (TX) 65.20
OUTSTANDING MUSIC – Coweta
OUTSTANDING VISUAL – Bentonville (AR) & Coweta
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Bentonville (AR)

10/15/16 – ECU Tigerpalooza Marching Festival

Recaps

CLASS 4A
1. Elgin 941
2. Cleveland 842
3. Hilldale 754
CLASS 5A
1. Durant 936
2. Shawnee 908
3. Duncan 896
4. Del City 891
CLASS 6A
1. Westmoore 1053
2. Deer Creek 992
2. Putnam City West 964
4. Norman North 964
5. Charles Page 930
6. Putnam City 888
FINALS
1. Westmoore 1080
2. Deer Creek 981
3. Putnam City West 970
4. Elgin 930
5. Durant 925
6. Shawnee 924
7. Norman North 915
8. Charles Page 912
9. Duncan 899
10. Del City 895
11. Putnam City 860
12. Cleveland 839
13. Hilldale 741
OUTSTANDING MUSIC – Westmoore
OUTSTANDING VISUAL – Westmoore
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Westmoore

10/26/16 – Lawton Superior Marching Contest

OPEN CONTEST
CLASS 2A
1. Carnegie 226
2. Central 200
3. Okeene 178
4. Fox 145
CLASS 3A
1. Dickson 250
2. Walters 246
3. Marlow 233
4. Chisholm 232
5. Apache 218
6. Frederick 193
CLASS 4A
1. Harrah 262
2. Weatherford 249
3. Anadarko 208
4. Bridge Creek 200
CLASS 5A
1. Northwest Classen 197
SUPERIOR CONTEST
CLASS 3A
1. Pocola 266
CLASS 4A
1. Tuttle 282
2. Clinton 266
CLASS 5A
1. Hillcrest (TX) 240

OSSAA REGIONAL CONTESTS

10/11/16 – Northeast Regional

CLASS 3A
I Adair
I Beggs
II Chandler
CO Dewey
III Fairland
II Haskell
III Kiefer
I Morris
II Mounds
I Oklahoma Union
III Pawhuska
I Prague
II Sequoyah (Tahlequah)
I Sperry
I Verdigris
I Victory Christian
CLASS 4A
I Berryhill
I Cleveland
I Fort Gibson
I Grove
II Hilldale
III Inola
IV Jay
II Mannford
I Miami
I Okmulgee
II Oologah
I Roland
I Sallisaw
II Sequoyah (Claremore)
II Vinita

10/12/16 – Southeast Regional

CLASS 2A
II Elmore City-Pernell
I Quinton
CLASS 3A
I Antlers
II Atoka
I Eufaula
III Hartshorne
II Heavener
II Henryetta
I Holdenville
III Kingston
II Konawa
I Okemah
I Pocola
I Stigler
II Talihina
I Tishomingo
III Wewoka
II Wilburton
CLASS 4A
I Ada
I Bethel
II Bristow
I Broken Bow
II Cache
I Checotah
II Harrah
I Idabel
I Perkins-Tryon
II Poteau
I Tecumseh

10/18/16 – Southwest Regional

CLASS 2A
II Carnegie
III Hinton
CO Hollis
III Maysville
I Snyder
CLASS 3A
I Comanche
II Community Christian
II Cordell
II Davis
II Dickson
III Frederick
II Jones
II Lexington
II Lindsay
III Luther
II Rush Springs
CLASS 4A
I Blanchard
II Chickasha
I Cushing
I Elgin
I Elk City
I Lone Grove
III Madill
I Newcastle
I Pauls Valley
I Plainview
I Purcell
I Tuttle

10/19/16 – Northwest Regional

CLASS 2A
II Garber
III Kremlin-Hillsdale
I Pioneer-Pleasant Vale
II Ringwood
CO Seiling
II Waukomis
CLASS 3A
II Alva
II Chisholm
II Hennessey
I Perry
I Washington
CLASS 4A
II Bethany
II Blackwell
I Clinton
II Weatherford

10/25/16 – West Regional

CLASS 5A
I Altus
CO Ardmore
I Carl Albert
II Del City
II Duncan
I Durant
II El Reno
I Guthrie
II Guymon
II Lawton MacArthur
I Shawnee
I Western Heights
III Woodward
CLASS 6A
I Choctaw
I Edmond Memorial
I Edmond North
I Edmond Santa Fe
CO Lawton
II Midwest City
I Moore
I Mustang
I Norman
I Norman North
II Putnam City
I Putnam City North
II Putnam City West
I Southmoore
I Yukon

10/26/16 – East Regional

CLASS 5A
II Claremore
I Collinsville
I Coweta
II Edison Preparatory
II Glenpool
I McAlester
II Pryor
II Skiatook
I Tahlequah
CLASS 6A
I Bartlesville
I Bixby
I Broken Arrow
I Charles Page
I Deer Creek
I Enid
I Jenks
II Muskogee
I Owasso
I Ponca City
I Sapulpa
I Stillwater
I Union
I Westmoore

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

10/8/16 – Class 1A-3A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Pocola 47.85
2. Mounds 43.05
3. Carnegie 41.95
4. Kiefer 41.30
CLASS 2A
1. Perry 69.20
2. Washington 59.80
3. Victory Christian 55.80
4. Lindsay 53.95
5. Adair 47.65
6. Hennessey 44.30
7. Kingston 40.40
CLASS 3A
1. Berryhill 69.88
2. Purcell 68.35
3. Morris 68.10
4. Checotah 66.58
5. Verdigris 62.95
6. Idabel 59.70
7. Roland 57.55
8. Cushing 57.45
9. Bethel 56.40
10. Bristow 54.05
FINALS
1. Berryhill 71.80
2. Morris 68.10
3. Perry 67.60
4. Purcell 65.55
5. Checotah 63.60
6. Verdigris 61.10
7. Washington 56.75
8. Bristow 51.20
9. Bethel 50.55
10. Cushing 49.90
11. Idabel 49.90
12. Victory Christian 49.40
13. Roland 48.10
OUTSTANDING MUSIC – Berryhill
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill

10/22/16 – Class 4A-5A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 4A
1. Sallisaw 68.80
2. Fort Gibson 66.00
3. Wagoner 64.30
4. Blanchard 62.65
5. Ada 62.20
6. Tuttle 61.75
7. Clinton 49.85
CLASS 5A
1. Coweta 84.75
2. Piedmont 78.25
3. Carl Albert 73.60
4. McAlester 73.25
5. Collinsville 71.45
6. Skiatook 70.85
7. Shawnee 68.65
8. Tahlequah 68.55
9. Western Heights 67.90
10. Guthrie 66.05
11. Duncan 65.50
12. Claremore 61.55
13. Del City 60.95
14. Tulsa Memorial 54.90
15. Edison Preparatory 52.70
16. Woodward 51.60
FINALS
1. Coweta 87.30
2. Piedmont 78.60
3. McAlester 73.25
4. Carl Albert 73.25
5. Collinsville 71.95
6. Skiatook 71.05
7. Tahlequah 67.90
8. Guthrie 67.70
9. Western Heights 65.00
10. Sallisaw 64.55
11. Fort Gibson 64.45
12. Shawnee 62.50
OUTSTANDING MUSIC – Coweta
OUTSTANDING VISUAL – Coweta
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Coweta

10/29/16 – Class 6A1-6A2 Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 6A2
1. Bixby 85.30
2. Choctaw 78.80
3. Stillwater 66.85
4. Bartlesville 64.75
5. Sapulpa 62.90
CLASS 6A1
1. Broken Arrow 94.55
2. Union 89.25
3. Owasso 88.20
4. Jenks 86.05
5. Mustang 84.45
6. Southmoore 82.60
7. Westmoore 81.05
8. Edmond Memorial 80.10
9. Putnam City North 77.20
10. Yukon 77.15
11. Moore 74.55
12. Edmond Santa Fe 72.90
13. Edmond North 72.00
FINALS
1. Broken Arrow 95.95
2. Union 90.90
3. Owasso 90.80
4. Bixby 89.25
5. Jenks 87.85
6. Mustang 85.20
7. Westmoore 81.95
8. Southmoore 80.05
9. Edmond Memorial 78.80
10. Putnam City North 78.10
11. Choctaw 78.10
12. Yukon 76.20
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

OUT OF STATE EVENTS

10/1/16 – Golden Regiment Invitational (Blue Springs, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Pleasant Hill (MO) 46.75
2. Odessa (MO) 44.85
3. Helias Catholic (MO) 35.65
CLASS AA
1. Grain Valley (MO) 76.05
2. Blue Valley (KS) 68.65
3. Bellevue East (NE) 67.00
4. Blue Valley West (KS) 66.00
5. Fox (MO) 57.90
6. Fort Zumwalt South (MO) 52.55
7. Fort Osage (MO) 52.25
8. Warrensburg (MO) 42.45
9. Raytown South (MO) 36.15
CLASS AAA
1. Rosemount (MN) 81.05
2. Lindbergh (MO) 72.05
3. Olathe East (KS) 64.55
4. Francis Howell Central (MO) 59.35
5. Park Hill South (MO) 57.55
CLASS AAAA
1. Union (OK) 83.25
2. Bentonville (AR) 81.45
3. O’Fallon Township (IL) 80.00
4. Millard West (NE) 69.30
5. Jefferson City (MO) 68.70
6. Millard North (NE) 68.50
FINALS
1. Union (OK) 83.15
2. Rosemount (MN) 82.60
3. Bentonville (AR) 81.00
4. O’Fallon Township (IL) 79.60
5. Grain Valley (MO) 76.25
6. Lindbergh (MO) 74.15
7. Blue Valley West (KS) 69.75
8. Millard West (NE) 69.65
9. Jefferson City (MO) 68.50
10. Millard North (NE) 68.15
11. Bellevue East (NE) 66.50
12. Olathe East (KS) 63.55
OUTSTANDING MUSIC – Union (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Union (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Bentonville (AR)

10/1/16 – Ozarko Invitational Marching Festival (Springfield, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

MAROON DIVISION
1. Cassville (MO) 57.48
2. School of the Osage (MO) 55.10
3. St. James (MO) 54.78
4. Hollister (MO) 54.03
5. Mountain Grove (MO) 45.70
6. Park Hills Central (MO) 44.80
7. Fair Grove (MO) 43.40
WHITE DIVISION
1. Aurora (MO) 60.33
2. Skiatook (OK) 57.90
3. Logan-Rogersville (MO) 55.65
4. Nevada (MO) 53.15
5. Reeds Spring (MO) 52.18
6. Sullivan (MO) 51.60
GOLD DIVISION
1. Fayetteville (AR) 70.23
2. Van Buren (AR) 68.90
3. Willard (MO) 67.08
4. Nixa (MO) 65.75
5. Republic (MO) 64.53
6. Parkway Central (MO) 59.13
7. Smith-Cotton (MO) 50.45
FINALS
1. Fayetteville (AR) 72.90
2. Van Buren (AR) 72.53
3. Willard (MO) 68.70
4. Nixa (MO) 67.15
4. Republic (MO) 67.15
6. Aurora (MO) 62.35
7. Parkway Central (MO) 62.10
8. Skiatook (OK) 61.28
9. Cassville (MO) 57.98
10. Logan-Rogersville (MO) 57.05

10/1/16 – USBands Dallas Showcase (Burleson, TX)

CLASS I-A
1. Atoka (OK) 70.875
OUTSTANDING MUSIC – Atoka (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Atoka (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Atoka (OK)
OUTSTANDING PERCUSSION – Atoka (OK)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Atoka (OK)
CLASS II-A
1. Kerens (TX) 79.375
2. Lorena (TX) 76.825
3. Elkhart (TX) 75.463
OUTSTANDING MUSIC – Kerens (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Kerens (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Lorena (TX)
OUTSTANDING PERCUSSION – Kerens (TX)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Lorena (TX)
CLASS II-OPEN
1. Grandview (TX) 79.450
2. Western Hills (TX) 78.438
3. Grand Prairie (TX) 71.300
4. W.H. Adamson (TX) 70.913
OUTSTANDING MUSIC – Western Hills (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Grandview (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Grandview (TX)
OUTSTANDING PERCUSSION – Grandview (TX)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Grandview (TX)
CLASS III-OPEN
1. Timberview (TX) 83.688
OUTSTANDING MUSIC – Timberview (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Timberview (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Timberview (TX)
OUTSTANDING PERCUSSION – Timberview (TX)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Timberview (TX)
CLASS IV-OPEN
1. Brewer (TX) 86.725
2. Centennial (TX) 85.000
3. Cleburne (TX) 84.650
4. Crowley (TX) 82.588
5. Joshua (TX) 82.338
6. Arlington Lamar (TX) 81.500
OUTSTANDING MUSIC – Brewer (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Centennial (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Brewer (TX)
OUTSTANDING PERCUSSION – Centennial (TX)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Centennial (TX)
CLASS V-OPEN
1. Little Elm (TX) 88.013
2. Saginaw (TX) 86.950
3. Legacy (TX) 83.550
OUTSTANDING MUSIC – Little Elm (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Little Elm (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Saginaw (TX)
OUTSTANDING PERCUSSION – Legacy (TX)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Little Elm (TX)

10/8/16 – Blackhawk Marching Classic (Pea Ridge, AR)

Recaps

PRELIMS
1. Muskogee (OK) 88.48
2. Green Forest (AR) 84.85
3. Heritage (AR) 84.83
4. Nevada (MO) 83.75
5. Gravette (AR) 82.77
6. Gentry (AR) 80.47
7. Cotter (AR) 78.13

10/8/16 – Dale Bumpers Marching Invitational (Charleston, AR)

Recaps

JUNIOR HIGH DIVISION
1. Trinity (AR) 80.70
CHAMPIONSHIP DIVISION
1. Cedarville (AR) 87.75
2. Waldron (AR) 82.75
3. West Fork (AR) 82.40
4. Booneville (AR) 79.50
5. Spiro (OK) 79.25
6. Hackett (AR) 71.00
7. Mansfield (AR) 66.25
8. Magazine (AR) 65.00

10/11/16 – Mound of Sound Marching Festival (Winfield, KS)

Recaps

CLASS 1
1. Dexter (KS) 50.45
2. Central of Burden (KS) 49.80
CLASS 2
1. Pratt (KS) 74.35
2. Riverton (KS) 70.10
3. Haven (KS) 68.35
4. Winfield (KS) 57.55
CLASS 3
1. Goddard (KS) 83.10
2. Arkansas City (KS) 82.35
3. Great Bend (KS) 77.60
4. Independence (KS) 77.00
CLASS 4
1. Enid (OK) 92.50
2. Ponca City (OK) 89.35

10/15/16 – War Eagle Classic (Rogers, AR)

Recaps

CLASS A
1. Gentry (AR) 74.56
2. Oklahoma Union (OK) 71.50
3. Lincoln (AR) 68.24
CLASS B
1. Catoosa (OK) 88.98
2. Eufaula (OK) 86.39
3. Green Forest (AR) 84.68
4. Pea Ridge (AR) 82.45
5. Gravette (AR) 78.60
6. Yellville-Summit (AR) 58.05
CLASS C
1. Bentonville West (AR) 90.74
2. Prairie Grove (AR) 88.08
3. Farmington (AR) 86.24
CLASS D
1. Greenwood (AR) 91.10
2. Alma (AR) 90.94
3. Mountain Home (AR) 89.08
4. Pryor (OK) 87.68
5. Berryville (AR) 64.53
CLASS E
1. Rolla (MO) 94.45
2. Ozark (MO) 94.41
3. Siloam Springs (AR) 93.43
4. Rogers (AR) 91.04
FINALS
1. Ozark (MO) 94.63
2. Rolla (MO) 94.40
3. Siloam Springs (AR) 92.73
4. Greenwood (AR) 90.79
5. Rogers (AR) 90.65
6. Alma (AR) 88.06
7. Bentonville West (AR) 87.57
8. Mountain Home (AR) 87.11
9. Catoosa (OK) 85.94
10. Pryor (OK) 84.55

10/21-22/16 – Bands of America Super Regional Championships (St. Louis, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Archbishop Alter (OH) 68.40
2. Monticello (IL) 59.20
CLASS AA
1. Fort Zumwalt North (MO) 84.95
2. Air Academy (CO) 84.30
3. Grain Valley (MO) 83.55
4. Liberty (CO) 82.35
5. Marshall (MN) 76.35
6. Mahomet-Seymour (IL) 76.15
7. Blue Valley (KS) 74.60
8. Rockwood Summit (MO) 72.55
9. Camdenton (MO) 70.05
10. River Falls (WI) 69.30
11. Blue Valley West (KS) 69.15
12. Rock Island (IL) 66.25
13. Fort Zumwalt East (MO) 66.25
14. Willard (MO) 64.75
15. Parkway Central (MO) 64.70
16. Marshall County (KY) 60.55
17. Waukesha North (WI) 60.45
18. East Peoria Community (IL) 59.65
19. Metamora Township (IL) 59.35
20. Neosho (MO) 58.45
21. Parkway West (MO) 57.15
22. Sauk Prairie (WI) 52.50
CLASS AAA
1. Rosemount (MN) 87.90
2. Bellevue West (NE) 85.75
3. Richland (TX) 85.25
4. Bixby (OK) 83.45
5. Blue Springs South (MO) 81.10
6. Lincoln (SD) 80.10
7. Birdville (TX) 76.60
8. Kickapoo (MO) 75.75
9. Jefferson City (MO) 75.30
10. Lindbergh (MO) 75.10
11. Fairview (CO) 74.85
12. Wentzville Holt (MO) 74.45
13. Nixa (MO) 70.80
14. Normal West (IL) 69.10
15. Choctaw (OK) 68.80
16. Rock Bridge (MO) 67.85
17. Olathe East (KS) 66.05
18. Roosevelt (SD) 65.15
19. Timberland (MO) 64.60
20. Parkway South (MO) 64.15
21. Hickman (MO) 63.15
22. Collinsville (IL) 61.80
23. Francis Howell Central (MO) 61.10
24. Park Hill South (MO) 59.60
25. Wheaton Warrenville South (IL) 58.90
26. Fox (MO) 57.05
CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 93.25
2. Blue Springs (MO) 91.00
3. Owasso (OK) 86.80
4. O’Fallon Township (IL) 86.25
5. Union (OK) 86.10
6. Jenks (OK) 83.95
7. Haltom (TX) 83.25
8. Bentonville (AR) 83.00
9. Eden Prairie (MN) 82.50
10. Lakota East (OH) 78.30
11. Fossil Ridge (TX) 76.90
12. Belleville East (IL) 75.45
13. Fayetteville (AR) 75.25
14. Eastview (MN) 71.20
FINALS
1. Broken Arrow (OK) 94.50
2. Blue Springs (MO) 91.65
3. Owasso (OK) 89.00
4. Bellevue West (NE) 88.40
5. Union (OK) 88.20
6. O’Fallon Township (IL) 87.35
7. Rosemount (MN) 87.10
8. Richland (TX) 85.30
9. Haltom (TX) 83.75
10. Air Academy (CO) 83.30
11. Grain Valley (MO) 82.40
12. Fort Zumwalt North (MO) 81.50
13. Jenks (OK) 81.20
14. Bixby (OK) 80.15
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow (OK)

10/22/16 – Shawnee Mission North Marching Invitational (Overland Park, KS)

Recaps

RED DIVISION
1. Battle (MO) 81.55
2. Lawrence (KS) 75.25
3. Lee’s Summit North (MO) 67.35
4. Harrisonville (MO) 60.50
5. Shawnee Mission East (KS) 54.05
BLACK DIVISION
1. Truman (MO) 77.05
2. Blue Valley Northwest (KS) 70.15
3. Olathe South (KS) 69.60
4. Branson (MO) 67.10
5. Enid (OK) 66.45
6. Seckman (MO) 65.35
FINALS
1. Truman (MO) 83.55
2. Battle (MO) 82.45
3. Enid (OK) 77.65
4. Lawrence (KS) 75.45
5. Olathe South (KS) 74.85
6. Blue Valley Northwest (KS) 71.65
7. Branson (MO) 70.50
8. Lee’s Summit North (MO) 69.80
9. Seckman (MO) 65.95
10. Harrisonville (MO) 62.35
11. Shawnee Mission East (KS) 53.80

10/29/16 – Neewollah Marching Festival (Independence, KS)

WHITE DIVISION
II Caney Valley (KS)
II Chouteau (OK)
III Miller (MO)
II Nowata (OK)
II Parsons (KS)
GOLD DIVISION
I Basehor-Linwood (KS)
II East Newton (MO)
II Labette County (KS)
I Miami (OK)
II Wichita North (KS)
BLACK DIVISION
III Coffeyville (KS)
II Emporia (KS)
I Logan-Rogersville (MO)
I Nevada (MO)
II Turner (KS)
I Wichita East (KS)
ORANGE DIVISION
II Augusta (KS)
I Branson (MO)
I Independence (KS)
I Shawnee Heights (KS)
I Wichita South (KS)
OVERALL RANKING
1. Branson (MO)
2. Miami (OK)
3. Logan-Rogersville (MO)
WHITE DIVISION CHAMPION – Parsons (KS)
GOLD DIVISION CHAMPION – Miami (OK)
BLACK DIVISION CHAMPION – Logan-Rogersville (MO)
ORANGE DIVISION CHAMPION – Branson (MO)
PEOPLES CHOICE AWARD – Coffeyville (KS)

11/10-12/16 – Bands of America Grand National Championships (Indianapolis, IN)

Prelims 1 Recaps     Prelims 2 Recaps     Semi-Finals Recaps     Finals Recaps

THURSDAY PRELIMS FRIDAY PRELIMS
CLASS A CLASS A
1. Adair County (KY) 83.25 1. Williamstown (KY) 70.90
2. Archbishop Alter (OH) 71.35 2. Milton-Union (OH) 67.80
3. Crestwood (OH) 67.10 3. Whitesboro (TX) 66.10
4. Carroll (OH) 65.05 4. La Salle (OH) 65.05
5. Norton (OH) 64.00 5. Indian Hill (OH) 64.00
6. Triton Central (IN) 60.20 6. Licking Valley (OH) 60.95
7. Logan Elm (OH) 57.05 7. Monrovia (IN) 60.90
8. Bishop Fenwick (OH) 52.95 8. Murphysboro (IL) 60.60
9. Carlisle (OH) 51.95 9. South Point (OH) 60.55
10. Ada (OH) 51.30 10. East Clinton (OH) 56.15
11. Southwestern (IN) 48.05 11. Herscher (IL) 52.90
CLASS AA CLASS AA
1. Reeths-Puffer (MI) 82.60 1. Tarpon Springs (FL) 94.80
2. North Hardin (KY) 82.55 2. Marian Catholic (IL) 89.65
3. Bassett (VA) 82.05 3. Campbell County (KY) 76.65
4. Morton (IL) 81.35 4. Paragould (AR) 75.80
5. Lake Hamilton (AR) 76.15 5. Father Ryan (TN) 75.30
6. Jenison (MI) 76.00 6. Nordonia (OH) 71.90
7. Bellbrook (OH) 75.75 7. Limestone Community (IL) 71.80
8. Cape Fear (NC) 70.45 8. Lakeland (MI) 70.80
9. Rockwood Summit (MO) 69.95 9. New Philadelphia (OH) 68.80
10. Walter E. Stebbins (OH) 66.75 10. Davenport Central (IA) 68.60
11. Northmont (OH) 65.80 11. Fairborn (OH) 65.50
12. Tippecanoe (OH) 60.90 CLASS AAA
13. Piqua (OH) 58.30 1. Leander (TX) 93.30
14. Western Brown (OH) 48.80 2. Cedar Park (TX) 91.65
CLASS AAA 3. Bellevue West (NE) 88.70
1. Castle (IN) 90.60 4. Nation Ford (SC) 83.55
2. Dobyns-Bennett (TN) 90.50 5. Walled Lake Central (MI) 83.50
3. Franklin (TN) 88.70 6. Carroll (IN) 81.35
4. Clovis West (CA) 85.00 7. Hardin Valley Academy (TN) 74.90
5. Columbus North (IN) 84.85 8. Southmoore (OK) 73.65
6. Fort Mill (SC) 84.45 9. Urbana (MD) 71.15
7. Lafayette (LA) 83.40 10. Springboro (OH) 70.60
8. Central Hardin (KY) 77.80 11. Colerain (OH) 66.75
9. Miamisburg (OH) 76.15 CLASS AAAA
CLASS AAAA 1. Wando (SC) 92.50
1. Carmel (IN) 95.55 2. Claudia Taylor Johnson (TX) 91.75
2. Avon (IN) 94.75 3. Ronald Reagan (TX) 89.75
3. William Mason (OH) 94.25 4. Vista Murrieta (CA) 88.95
4. Homestead (IN) 90.75 5. Owasso (OK) 87.95
5. Union (OK) 90.40 6. Plymouth-Canton (MI) 86.50
6. Center Grove (IN) 89.90 7. Ayala (CA) 86.10
7. Lawrence Township (IN) 88.75 8. James Bowie (TX) 86.05
8. James F. Byrnes (SC) 87.60 9. O’Fallon Township (IL) 85.75
9. Lockport Township (IL) 84.80 10. Rockford (MI) 84.10
10. Green Hope (NC) 84.30 11. Centerville (OH) 83.85
11. Ben Davis (IN) 81.35 12. Bentonville (AR) 83.10
12. Lincoln-Way Community (IL) 80.55 13. Jenks (OK) 82.40
13. Westlake (UT) 75.80 14. Panther Creek (NC) 81.95
14. Boiling Springs (SC) 73.05 15. Lake Central (IN) 81.55
15. Lake Park (IL) 72.60 16. Mustang (OK) 81.15
16. Franklin Central (IN) 66.45 17. Lake Orion (MI) 74.75
SEMI-FINALS FINALS
CLASS A 1. Carmel (IN) 97.45
1. Adair County (KY) 77.15 2. Avon (IN) 97.45
2. Williamstown (KY) 74.10 3. William Mason (OH) 96.55
3. Archbishop Alter (OH) 73.20 4. Tarpon Springs (FL) 95.70
4. Milton-Union (OH) 72.30 5. Cedar Park (TX) 95.30
CLASS AA 6. Leander (TX) 94.65
1. Tarpon Springs (FL) 95.90 7. Ronald Reagan (TX) 91.85
2. Marian Catholic (IL) 89.75 8. Wando (SC) 91.50
3. North Hardin (KY) 81.80 9. Claudia Taylor Johnson (TX) 91.30
4. Reeths-Puffer (MI) 80.55 10. Castle (IN) 91.05
CLASS AAA 11. Homestead (IN) 91.00
1. Leander (TX) 93.80 12. Marian Catholic (IL) 90.05
2. Cedar Park (TX) 92.45 13. Dobyns-Bennett (TN) 89.45
3. Castle (IN) 89.95
4. Dobyns-Bennett (TN) 88.30
5. Franklin (TN) 87.25
6. Columbus North (IN) 81.60
7. Bellevue West (NE) 81.00
8. Fort Mill (SC) 79.80
9. Clovis West (CA) 79.65
CLASS AAAA
1. Avon (IN) 96.55
2. Carmel (IN) 95.90
3. William Mason (OH) 95.90
4. Ronald Reagan (TX) 92.30
5. Claudia Taylor Johnson (TX) 91.70
6. Wando (SC) 91.20
7. Homestead (IN) 88.30
8. Vista Murrieta (CA) 88.00
9. Owasso (OK) 87.85
10. Union (OK) 87.65
11. James Bowie (TX) 86.65
12. Ayala (CA) 85.90
13. Lawrence Township (IN) 85.70
14. Plymouth-Canton (MI) 85.55
15. O’Fallon Township (IL) 85.20
16. Center Grove (IN) 84.30
17. James F. Byrnes (SC) 83.35
18. Lockport Township (IL) 81.80
19. Green Hope (NC) 79.60