2004 Scores



INVITATIONALS

9/25/04 – Mounds Battle of the Bands

CLASS 2A
1. Haskell 466
2. Verdigris 443
3. Morris 383
4. Kiefer 326
5. Henryetta 292
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Morris
OUTSTANDING PERCUSSION – Verdigris
OUTSTANDING COLOR GUARD – Verdigris
CLASS 3A
1. Wagoner 439
2. Oologah 428
3. Roland 423
4. Stilwell 355
5. Elgin 311
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Wagoner
OUTSTANDING PERCUSSION – Wagoner
OUTSTANDING COLOR GUARD – Roland
FINALS
1. Verdigris 459
2. Wagoner 445
3. Roland 421
4. Oologah 419
5. Stilwell 374
6. Kiefer 332
7. Elgin 316
8. Morris 312

10/2/04 – Catoosa Tournament of Bands

CLASS 2A
1. Heavener 37.50
CLASS 3A
1. Bristow 52.60
2. Roland 49.50
CLASS 4A
1. Skiatook 65.90
2. Wagoner 54.50
3. Wichita North (KS) 47.50
4. Poteau 46.70
CLASS 5A
1. McAlester 72.30
2. Bixby 65.80
3. Goddard (KS) 65.50
4. Duncan 64.40
5. Shawnee 62.90
6. Pryor 59.00
7. Claremore 47.40
CLASS 6A
1. Enid 73.60
2. Edmond Santa Fe 71.80
3. Choctaw 70.70
4. Putnam City 68.10
5. Ponca City 66.70
6. Tahlequah 58.90
7. Charles Page 58.00
8. Tulsa Memorial 57.50
9. Muskogee 55.60
FINALS
1. Edmond Santa Fe 76.25
2. Enid 76.00
3. McAlester 73.20
4. Choctaw 71.90
5. Ponca City 70.35
6. Putnam City 66.40
7. Skiatook 65.30
8. Duncan 63.75
9. Goddard (KS) 63.30
10. Bixby 60.75
11. Shawnee 60.30
12. Pryor 5960
OUTSTANDING MUSIC – Enid
OUTSTANDING VISUAL – Edmond Santa Fe
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Edmond Santa Fe

10/2/04 – Chelsea Marching Festival

CLASS 1A
1. Quinton
CLASS 2A
1. Victory Christian
2. Vian
CLASS 3A
1. Nowata
OUTSTANDING SOLOIST – Quinton
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Victory Christian
OUTSTANDING PERCUSSION – Victory Christian
OUTSTANDING COLOR GUARD – Quinton
GRAND CHAMPION – Victory Christian

10/2/04 – Chickasaw Band Day Extravaganza

PARADE
CLASS 1A
1. Clayton
CLASS 2A SMALL
1. Elmore City-Pernell
2. Coalgate
3. Davis
CLASS 2A MEDIUM
1. Kingston
2. Atoka
CLASS 2A LARGE
1. Antlers
2. Plainview
CLASS 3A
1. Lone Grove
2. Idabel
3. Madill
CLASS 4A
1. Durant
FIELD
CLASS 2A SMALL
1. Elmore City-Pernell
2. Davis
3. Coalgate
CLASS 2A MEDIUM
1. Kingston
2. Marietta
CLASS 2A LARGE
1. Antlers
2. Plainview
CLASS 3A
1. Idabel
2. Lone Grove
3. Madill
CLASS 4A
1. Durant
CLASS 5A
1. Del City
SMALL CLASS SWEEPSTAKES – Antlers
LARGE CLASS SWEEPSTAKES – Durant
GRAND CHAMPION – Durant

10/2/04 – Glenpool Blue & Grey Marching Classic

CLASS 2A BLUE
1. Mounds
2. Panama
3. Kiefer
CLASS 2A GREY
1. Stigler
2. Hominy
OUTSTANDING 2A BAND – Mounds
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Mounds
OUTSTANDING COLOR GUARD – Mounds
CLASS 3A BLUE
1. Checotah
2. Cleveland
3. Jay
CLASS 3A GREY
1. Miami
2. Daniel Webster
OUTSTANDING 3A BAND – Miami
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Miami
OUTSTANDING COLOR GUARD – Miami
GRAND CHAMPION – Miami

10/2/04 – Konawa Band Day

PARADE
CLASS 1A
1. Maysville
2. Bowlegs
3. Weleetka
OUTSTANDING PERCUSSION – Maysville
OUTSTANDING COLOR GUARD – Weleetka
CLASS 2A
1. Bethel
2. Wilburton
3. Purcell
4. Lexington
5. Bridge Creek
OUTSTANDING PERCUSSION – Purcell
OUTSTANDING COLOR GUARD – Wilburton
CLASS 3A
1. Okmulgee
2. Broken Bow
3. Pauls Valley
4. McLoud
5. Elgin
OUTSTANDING PERCUSSION – Pauls Valley
OUTSTANDING COLOR GUARD – Broken Bow
CLASS 4A-5A
1. Ardmore
2. Western Heights
OUTSTANDING PERCUSSION – Ardmore
OUTSTANDING COLOR GUARD – Western Heights
FIELD
CLASS 1A
1. Maysville
2. Weleetka
3. Geary
4. Bowlegs
CLASS 1A CHAMPION – Maysville
OUTSTANDING MUSIC – Maysville
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Weleekta
OUTSTANDING PERCUSSION – Maysville
OUTSTANDING COLOR GUARD – Weleetka
CLASS 2A SMALL
1. Lindsay
2. Lexington
3. Okemah
CLASS 2A MEDIUM
1. Prague
2. Wilburton
3. Holdenville
4. Bridge Creek
CLASS 2A LARGE
1. Bethel
2. Purcell
3. Spiro
4. Bethany
CLASS 2A CHAMPION – Prague
OUTSTANDING MUSIC – Prague
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Purcell
OUTSTANDING PERCUSSION – Wilburton
OUTSTANDING COLOR GUARD – Wilburton
CLASS 3A SMALL
1. Eufaula
2. Pauls Valley
3. Seminole
4. Cache
5. Elgin
CLASS 3A MEDIUM
1. Okmulgee
2. Piedmont
3. Cushing
4. McLoud
CLASS 3A LARGE
1. Sallisaw
2. Broken Bow
3. Ada
4. Tecumseh
5. Deer Creek
CLASS 3A CHAMPION – Eufaula
OUTSTANDING MUSIC – Eufaula
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Broken Bow
OUTSTANDING PERCUSSION – Piedmont
OUTSTANDING COLOR GUARD – Piedmont
CLASS 4A SMALL
1. Harrah
2. Ardmore
3. Western Heights
CLASS 4A LARGE
1. Altus
2. Chickasha
3. El Reno
CLASS 4A CHAMPION – Altus
OUTSTANDING MUSIC – Altus
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Harrah
OUTSTANDING PERCUSSION – Ardmore
OUTSTANDING COLOR GUARD – Western Heights
CLASS 5A
1. Norman North
2. Midwest City
3. Norman
CLASS 5A CHAMPION – Norman North
OUTSTANDING MUSIC – Norman North
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Midwest City
OUTSTANDING PERCUSSION – Midwest City
OUTSTANDING COLOR GUARD – Midwest City
CLASS 1A SWEEPSTAKES – Maysville
CLASS 2A SWEEPSTAKES – Bethel
CLASS 3A SWEEPSTAKES – Okmulgee
CLASS 4A SWEEPSTAKES – Ardmore
CLASS 5A SWEEPSTAKES – Norman North

10/2/04 – Owasso Invitational Marching Festival

CLASS 2A
1. Pawhuska 25.35
CLASS 3A
1. Berryhill 55.40
2. Hilldale 34.30
CLASS 4A
1. Collinsville 67.45
2. Fort Gibson 43.70
CLASS 5A
1. Coweta 59.95
2. Carl Albert 55.85
3. Siloam Springs (AR) 51.30
4. Willard (MO) 50.25
CLASS 6A
1. Broken Arrow 82.60
2. Union 79.75
3. Moore 75.40
4. Mustang 74.30
5. Jenks 71.30
6. Stillwater 68.65
7. Edmond North 65.10
8. Edmond Memorial 64.85
9. Westmoore 63.95
10. Sapulpa 62.30
11. Putnam City North 61.85
12. Fayetteville (AR) 55.90
13. Putnam City West 47.35
FINALS
1. Broken Arrow 85.75
2. Union 81.90
3. Mustang 76.55
4. Moore 74.20
5. Jenks 72.70
6. Stillwater 68.55
7. Putnam City North 63.25
8. Edmond North 60.35
9. Collinsville 57.90
10. Edmond Memorial 57.10
11. Sapulpa 56.25
12. Westmoore 54.30
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

10/7/04 – East Central Invitational Marching Festival

CLASS 2A
1. Verdigris 245
2. Morris 223
3. Haskell 217
4. Chelsea 204
5. Beggs 194
6. Hominy 189
7. Colcord 168
CLASS 3A
1. Cleveland 212
2. Oologah 204
3. Mannford 196
4. Vinita 195
5. Dewey 193
6. Daniel Webster 175
CLASS 4A
1. Wagoner 266
2. Cushing 245
3. Edison Preparatory 238
CLASS 5A
1. Tulsa Memorial rained out

10/9/04 – Pryor Band Day

CLASS 1A
1. Wilburton 76.0
2. Adair 66.0
3. Sperry 63.0
4. Spiro 59.0
5. Kiefer 49.0
OUTSTANDING PERCUSSION – Spiro
OUTSTANDING COLOR GUARD – Adair
CLASS 2A
1. Fort Gibson 87.0
2. Okmulgee 80.0
3. Sequoyah 79.0
4. Oologah 71.0
5. Glenpool 67.0
6. Hilldale 60.0
7. Jay 52.0
OUTSTANDING PERCUSSION – Fort Gibson
OUTSTANDING COLOR GUARD – Fort Gibson
CLASS 3A
1. Sallisaw 89.0
2. Skiatook 87.0
3. Poteau 81.0
4. Miami 73.0
5. Daniel Webster 62.0
6. Woodward 59.0
OUTSTANDING PERCUSSION – Skiatook
OUTSTANDING COLOR GUARD – Sallisaw
CLASS 4A
1. Siloam Springs (AR) 81.0
2. Greenwood (AR) 77.0
3. Grove 75.0
4. Claremore 71.0
5. Carl Junction (MO) 64.0
5. Harrah 64.00
OUTSTANDING PERCUSSION – Grove
OUTSTANDING COLOR GUARD – Greenwood (AR)
CLASS 5A
1. Charles Page 87.0
2. Muskogee 80.0
3. Tahlequah 75.0
OUTSTANDING PERCUSSION – Charles Page
OUTSTANDING COLOR GUARD – Tahlequah
FINALS
1. Charles Page 82.5
2. Sallisaw 82.0
3. Muskogee 81.0
4. Siloam Springs (AR) 77.0
5. Skiatook 74.0
6. Okmulgee 73.0
7. Fort Gibson 72.0
8. Grove 71.5
9. Poteau 71.0
10. Tahlequah 62.0
11. Sequoyah 60.0
12. Wilburton 55.0
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Poteau
OUTSTANDING PERCUSSION – Charles Page
OUTSTANDING COLOR GUARD – Tahlequah

10/9/04 – Putnam City Marching Classic

CLASS 2A
1. Tishomingo 62.95
2. Lexington 51.45
CLASS 4A
1. Canyon (TX) 75.00
2. Piedmont 73.75
3. Broken Bow 73.40
4. Ada 65.55
5. McLoud 62.70
6. Ardmore 60.90
7. Idabel 58.20
CLASS 5A
1. Carl Albert 73.70
2. Shawnee 66.45
3. Duncan 65.15
4. Catoosa 58.15
5. Western Heights 54.50
CLASS 6A
1. Mustang 80.00
2. Edmond North 75.85
3. Edmond Santa Fe 75.10
4. Edmond Memorial 74.35
5. Yukon 74.25
6. Choctaw 71.35
7. Midwest City 65.40
8. Tulsa Memorial 56.60
FINALS
1. Mustang 82.55
2. Edmond North 79.80
3. Canyon (TX) 76.35
4. Edmond Santa Fe 75.10
5. Edmond Memorial 74.85
6. Yukon 72.50
7. Piedmont 72.15
8. Carl Albert 70.45
9. Choctaw 70.40
10. Broken Bow 70.25
11. Ada 65.30
12. Shawnee 64.50
OUTSTANDING MUSIC – Mustang
OUTSTANDING VISUAL – Mustang
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Mustang

10/9/04 – Renegade Review

CLASS 1A
1. Pocola 52.45
CLASS 2A
1. Pawhuska 42.65
2. Heavener 41.15
CLASS 3A
1. Roland 50.50
CLASS 4A
1. Collinsville 62.70
2. Tecumseh 46.85
CLASS 5A
1. Blue Valley West (KS) 67.50
2. Durant 65.35
3. Bixby 60.10
4. Guthrie 51.25
CLASS 6A
1. Owasso 82.35
2. Francis Howell North (MO) 75.05
3. Stillwater 67.20
4. Bartlesville 67.05
5. Westmoore 66.10
6. Enid 65.45
7. Sapulpa 65.30
8. Ponca City 63.85
FINALS
1. Owasso 80.95
2. Francis Howell North (MO) 76.38
3. Blue Valley West (KS) 72.00
4. Stillwater 66.95
5. Enid 66.55
6. Bartlesville 65.90
7. Westmoore 63.80
8. Durant 61.55
9. Sapulpa 61.35
10. Ponca City 59.95
11. Collinsville 59.60
12. Bixby 54.45
OUTSTANDING MUSIC – Owasso
OUTSTANDING VISUAL – Owasso
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Owasso

10/9/04 – Wagoner Bulldog Classic

CLASS 2A
1. Verdigris 511
2. Vian 340
CLASS 3A
1. Okmulgee 526
2. Checotah 510
2. Eufaula 510
4. Cleveland 430
CLASS 4A
1. Edison Preparatory 473

OSSAA REGIONAL CONTESTS

10/13/04 – Northeast Regional

CLASS 1A
II Kiefer
CLASS 2A
II Adair
II Chelsea
I Haskell
II Hominy
II Morris
II Sperry
I Verdigris
CLASS 3A
I Berryhill
I Cleveland
I Collinsville
II Daniel Webster
I Fort Gibson
I Glenpool
II Hilldale
II Jay
II Mannford
I Miami
I Okmulgee
II Oologah
I Sallisaw
I Sequoyah
I Skiatook
III Stilwell
II Victory Christian
II Vinita
I Wagoner

10/14/04 – Southeast Regional

CLASS 1A
II Bowlegs
II Quinton
II Weleetka
CLASS 2A
I Antlers
II Bethel
III Hartshorne
III Heavener
II Holdenville
I Konawa
I Mounds
II Panama
I Pocola
I Prague
II Spiro
I Stigler
II Talihina
III Vian
II Wilburton
CLASS 3A
I Ada
II Bristow
I Broken Bow
I Checotah
I Eufaula
II Idabel
I Muldrow
I Poteau
II Roland
II Tecumseh

10/19/04 – Southwest Regional

CLASS 1A
II Elmore City-Pernell
CLASS 2A
I Cordell
IV Davis
III Frederick
II Hinton
II Kingston
III Lexington
I Lindsay
V Mangum
III Marietta
IV Newcastle
I Plainview
II Purcell
II Rush Springs
I Snyder
II Sulphur
I Tishomingo
CLASS 3A
I Blanchard
II Deer Creek
III Elgin
I Elk City
I Lone Grove
III Madill
II Marlow
II McLoud

10/20/04 – Northwest Regional

CLASS 1A
IV Geary
IV Kremlin-Hillsdale
III Pond Creek-Hunter
CLASS 2A
II Alva
III Bethany
II Crescent
I Fairview
III Newkirk
I Perkins-Tryon
I Pioneer-Pleasant Vale
I Watonga
CLASS 3A
II Blackwell
I Clinton
II Cushing
III Dewey
I Perry
I Piedmont
II Weatherford
II Woodward

10/26/04 – West Regional

CLASS 4A
I Altus
II Ardmore
I Carl Albert
III Chickasha
II Duncan
I Durant
III El Reno
II Guthrie
II Lawton MacArthur
III Noble
I Shawnee
CLASS 5A
I Choctaw
I Edmond Memorial
II Edmond North
I Edmond Santa Fe
II Lawton Eisenhower
II Midwest City
I Moore
I Mustang
III Norman
I Norman North
I Putnam City
I Putnam City North
II Putnam City West
I Westmoore
I Yukon

10/27/04 – East Regional

CLASS 4A
I Bixby
II Catoosa
II Claremore
II Coweta
II Grove
I McAlester
II Pryor
CLASS 5A
I Bartlesville
I Broken Arrow
II Charles Page
I Enid
I Jenks
II Muskogee
I Owasso
I Ponca City
I Sapulpa
I Stillwater
II Tahlequah
II Tulsa Memorial
I Union

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

10/16/04 – Class 1A-3A Championships

CLASS 1A
1. Pocola 64.90
2. Talihina 45.70
OUTSTANDING MUSIC – Pocola
OUTSTANDING VISUAL – Pocola
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Pocola
CLASS 2A
1. Konawa 63.50
2. Tishomingo 61.40
3. Bethel 59.65
4. Heavener 56.00
5. Mounds 55.25
6. Pawhuska 53.15
7. Lindsay 51.90
8. Purcell 50.85
9. Hominy 49.00
10. Spiro 48.05
OUTSTANDING MUSIC – Konawa
OUTSTANDING VISUAL – Konawa
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Konawa
CLASS 3A
1. Berryhill 81.25
2. Muldrow 70.85
3. Eufaula 68.95
4. Checotah 67.40
5. Bristow 64.90
6. Morris 61.40
7. Roland 60.35
8. Blanchard 59.45
9. Sequoyah 58.05
10. Pauls Valley 53.70
OUTSTANDING MUSIC – Berryhill
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill
FINALS
1. Berryhill 84.15
2. Muldrow 69.25
3. Checotah 68.05
4. Eufaula 65.70
5. Bristow 64.00
6. Pocola 62.60
7. Konawa 61.05
8. Tishomingo 58.10
9. Blanchard 57.35
10. Morris 56.50
11. Bethel 55.75
12. Roland 54.30
OUTSTANDING MUSIC – Berryhill
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill

10/30/04 – Class 4A-5A Championships

CLASS 4A
1. Piedmont 80.05
2. Broken Bow 74.55
3. Skiatook 73.40
4. Collinsville 70.30
5. Fort Gibson 68.75
6. Okmulgee 67.30
7. Ada 65.90
8. Idabel 65.45
9. Poteau 65.10
10. Wagoner 63.80
11. McLoud 60.15
12. Tecumseh 59.40
13. Cleveland 56.85
14. Hilldale 55.15
OUTSTANDING MUSIC – Piedmont
OUTSTANDING VISUAL – Piedmont
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Piedmont
CLASS 5A
1. Carl Albert 77.95
2. Bixby 76.25
3. Durant 75.85
4. McAlester 74.00
5. Coweta 73.50
6. Catoosa 73.20
7. Duncan 72.90
8. Shawnee 69.25
9. Guthrie 66.05
10. Harrah 58.75
11. Woodward 56.80
12. El Reno 54.80
OUTSTANDING MUSIC – Carl Albert
OUTSTANDING VISUAL – Carl Albert
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Bixby & McAlester
FINALS
1. Carl Albert 85.00
2. Piedmont 84.25
3. McAlester 80.50
4. Bixby 79.35
5. Broken Bow 78.25
6. Durant 76.15
7. Skiatook 75.30
8. Duncan 75.20
9. Collinsville 73.30
10. Catoosa 73.15
11. Shawnee 73.10
12. Coweta 73.10
OUTSTANDING MUSIC – Piedmont
OUTSTANDING VISUAL – Carl Albert
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Carl Albert & Piedmont

10/30/04 – Class 6A Championships

CLASS 6A
1. Broken Arrow 93.50
2. Union 89.98
3. Moore 87.45
4. Westmoore 86.68
5. Jenks 85.68
6. Bartlesville 84.45
7. Enid 81.55
7. Mustang 81.55
9. Edmond Santa Fe 81.00
10. Stillwater 80.10
11. Edmond Memorial 80.00
12. Sapulpa 76.15
13. Yukon 75.75
14. Choctaw 75.35
15. Putnam City North 74.80
16. Edmond North 74.70
17. Ponca City 69.95
18. Tulsa Memorial 61.95
19. Putnam City West 58.60
20. Charles Page 58.50
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow
FINALS
1. Broken Arrow 92.65
2. Union 88.20
3. Moore 85.00
4. Jenks 84.65
5. Westmoore 81.70
6. Bartlesville 80.05
7. Enid 79.75
8. Mustang 79.40
9. Sapulpa 77.20
10. Stillwater 76.75
11. Edmond Santa Fe 76.55
12. Edmond Memorial 75.30
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

OUT OF STATE EVENTS

10/9/04 – Bands of America Regional Championships (Arlington, TX)

Prelims Recaps     
 

CLASS A
1. Pleasant Grove (TX) 62.95
2. Berryhill (OK) 60.95
CLASS AA
1. Aledo (TX) 71.40
2. Cleburne (TX) 63.35
CLASS AAA
1. L.D. Bell (TX) 83.90
2. Ronald Reagan (TX) 82.45
3. Haltom (TX) 81.25
4. Westfield (TX) 81.20
5. Richland (TX) 79.50
6. Creekview (TX) 78.35
7. Hebron (TX) 76.65
8. Lewisville (TX) 76.15
9. Marcus (TX) 76.15
10. Berkner (TX) 75.35
11. Newman Smith (TX) 75.15
12. Keller (TX) 72.65
13. Naperville North (IL) 72.35
14. Judson (TX) 70.95
15. Arlington Bowie (TX) 70.40
16. Lake Highlands (TX) 69.65
17. The Colony (TX) 68.55
18. Denton (TX) 65.25
19. McKinney North (TX) 63.75
20. Bartlett (TN) 60.30
FINALS
Cancelled due to inclement weather

10/15-16/04 – Bands of America Super Regional Championships (St. Louis, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Jackson Academy (MS) 76.00
2. Potosi (MO) 63.75
3. Kosciusko (MS) 63.40
4. Murphysboro (IL) 61.20
5. Aurora (MO) 55.25
6. St. Joseph (IL) 43.05
CLASS AA
1. Bellbrook (OH) 83.05
2. Irondale (MN) 80.40
3. Brentwood (TN) 79.80
4. Bellevue West (NE) 77.05
5. Father Ryan (TN) 73.85
6. Mona Shores (MI) 72.35
7. Parkway West (MO) 70.35
8. Centennial (TN) 70.15
9. Cedar Rapids Jefferson (IA) 69.80
10. Blue Valley (KS) 68.00
11. Blue Valley West (KS) 66.80
12. Wentzville Holt (MO) 66.65
13. Farmington (MO) 62.75
14. Parkway Central (MO) 60.80
15. St. Charles West (MO) 56.65
16. DeSoto (MO) 55.30
CLASS AAA
1. L.D. Bell (TX) 86.95
2. Broken Arrow (OK) 85.40
3. Owasso (OK) 84.80
4. Prospect (IL) 84.10
5. McGavock (TN) 79.00
6. Francis Howell North (MO) 76.55
7. Louisville Male (KY) 76.25
8. Cordova (TN) 75.20
9. Jefferson City (MO) 74.75
10. Roosevelt (SD) 74.75
11. Oakville (MO) 73.50
12. Parkway South (MO) 70.05
13. Alton (IL) 70.05
14. Francis Howell (MO) 67.60
15. Lee’s Summit North (MO) 67.60
16. Kickapoo (MO) 66.55
17. Lindbergh (MO) 66.50
18. Marquette (MO) 61.75
19. Blue Valley Northwest (KS) 61.45
FINALS
1. L.D. Bell (TX) 87.70
2. Owasso (OK) 86.10
3. Broken Arrow (OK) 85.95
4. Prospect (IL) 82.95
5. Bellbrook (OH) 81.65
6. Roosevelt (SD) 80.15
7. Irondale (MN) 79.40
8. McGavock (TN) 78.90
9. Brentwood (TN) 77.10
10. Louisville Male (KY) 76.45
11. Cordova (TN) 75.30
12. Bellevue West (NE) 74.15
13. Francis Howell North (MO) 73.60
14. Jackson Academy (MS) 73.10
15. Jefferson City (MO) 72.00
OUTSTANDING MUSIC – L.D. Bell (TX)
OUTSTANDING VISUAL – L.D. Bell (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – L.D. Bell (TX)

10/16/04 – JAMA Midwest Regional Championships

CLASS AAA
1. Enid (OK) 78.45
2. Bellevue East (NE) 71.10
3. Francis Howell Central (MO) 69.55
4. Nixa (MO) 68.40
CLASS AAAA
1. Camdenton (MO) 75.85
2. Blue Springs South (MO) 75.05
3. Truman (MO) 70.85
4. Hutchinson (KS) 60.02
FINALS
1. Enid (OK) 80.05
2. Camdenton (MO) 78.60
3. Bellevue East (NE) 77.90
4. Blue Springs South (MO) 76.95
5. Nixa (MO) 72.95
6. Francis Howell Central (MO) 72.70
7. Truman (MO) 70.75
8. Hutchinson (KS) 62.70
OUTSTANDING MUSIC – Enid (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Bellevue East (NE)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Camdenton (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Enid (OK)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Blue Springs South (MO)

10/16/04 – Carthage Maple Leaf Marching Festival (Carthage, MO)

CLASS A
1. Logan-Rogersville (MO) 87.3
2. Reeds Spring (MO) 83.0
3. Marionville (MO) 81.0
4. Farmington (AR) 77.0
5. Carl Junction (MO) 76.0
6. Hillcrest (MO) 69.0
7. Cassville (MO) 59.0
8. El Dorado Springs (MO) 52.3
OUTSTANDING HORN LINE – Logan-Rogersville (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – ?
OUTSTANDING PERCUSSION – ?
OUTSTANDING COLOR GUARD – ?
CLASS B
1. Ozark (MO) 91.2
2. Nevada (MO) 90.2
3. Monett (MO) 88.5
4. Mount Vernon (MO) 78.0
OUTSTANDING HORN LINE – Ozark (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Nevada (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Nevada (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Nevada (MO)
CLASS C
1. Branson (MO) 95.2
2. Lebanon (MO) 93.5
3. Parkview (MO) 91.5
4. Glendale (MO) 81.3
OUTSTANDING HORN LINE – Branson (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Branson (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Branson (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Lebanon (MO)
CLASS D
1. Willard (MO) 95.4
2. Bartlesville (OK) 88.3
3. Webb City (MO) 87.8
4. Joplin (MO) 73.3
OUTSTANDING HORN LINE – Willard (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Willard (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Willard (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Webb City (MO)
FINALS
1. Willard (MO) 93.6
2. Branson (MO) 91.8
3. Lebanon (MO) 90.0
4. Bartlesville (OK) 89.0
5. Parkview (MO) 88.5
6. Nevada (MO) 86.0
7. Ozark (MO) 83.5
8. Logan-Rogersville (MO) 77.0
OUTSTANDING HORN LINE – Willard (MO)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Willard (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Branson (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Branson (MO)

10/16/04 – Greenwood Marching Festival (Greenwood, AR)

CLASS A
1. Broken Bow (OK)
2. Greenland (AR)
3. Stilwell (OK)
OUTSTANDING HORN LINE – Broken Bow (OK)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Broken Bow (OK)
OUTSTANDING PERCUSSION – Broken Bow (OK)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Broken Bow (OK)
CLASS B
1. Poteau (OK)
2. Dardanelle (AR)
OUTSTANDING HORN LINE – Dardanelle (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Dardanelle (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Poteau (OK)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Poteau (OK)
CLASS C
1. Siloam Springs (AR)
2. Harrison (AR)
OUTSTANDING HORN LINE – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING SOLOIST – Siloam Springs (AR)
FINALS
1. Siloam Springs (AR)
2. Broken Bow (OK)
3. Poteau (OK)
4. Dardanelle (AR)
5. Harrison (AR)
6. Greenland (AR)
OUTSTANDING MUSIC – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING MARCHING – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Siloam Springs (AR)
OUTSTANDING PERCUSSION – Broken Bow (OK)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Broken Bow (OK)

10/22-23/04 – Bands of America Super Regional Championships (Atlanta, GA)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Muscle Shoals (AL) 64.70
2. Caldwell County (KY) 62.20
3. Clinton (NC) 60.75
4. Walker (AL) 57.55
5. Lyon County (KY) 54.45
CLASS AA
1. Tarpon Springs (FL) 88.05
2. Ooltewah (TN) 81.35
3. Tates Creek (KY) 77.35
4. Cape Fear (NC) 72.95
5. Russell County (KY) 70.70
6. Halls (TN) 70.35
7. York (VA) 68.00
8. Knoxville Central (TN) 67.25
9. Jay M. Robinson (NC) 66.60
10. North Buncombe (NC) 66.05
11. Northern Nash (NC) 61.50
12. Carolina Forest (SC) 58.40
CLASS AAA
1. Kennesaw Mountain (GA) 88.05
2. Centerville (OH) 87.65
3. Paul Laurence Dunbar (KY) 85.35
4. Broken Arrow (OK) 85.15
5. Seminole (FL) 84.50
6. Harrison (GA) 82.40
7. Collins Hill (GA) 79.90
8. Union (OK) 79.70
9. McEachern (GA) 78.20
10. Walton (GA) 78.15
11. Stoneman Douglas (FL) 77.90
12. Rock Hill (SC) 77.85
13. Northmont (OH) 76.10
14. Fayette County (GA) 75.80
15. Timber Creek (FL) 75.60
16. East Lake (FL) 72.15
17. Cypress Creek (FL) 70.90
18. Henderson County (KY) 66.95
19. East Coweta (GA) 66.70
20. Jenks (OK) 66.15
21. Karns (TN) 65.90
22. Dutch Fork (SC) 65.05
23. McIntosh (GA) 58.95
24. St. Cloud (FL) 58.30
FINALS
1. Centerville (OH) 89.75
2. Broken Arrow (OK) 88.70
3. Kennesaw Mountain (GA) 88.00
4. Tarpon Springs (FL) 87.45
5. Seminole (FL) 87.20
6. Paul Laurence Dunbar (KY) 86.45
7. Ooltewah (TN) 83.00
8. Collins Hill (GA) 79.70
9. Harrison (GA) 79.30
10. Stoneman Douglas (FL) 78.15
11. Walton (GA) 77.70
12. Union (OK) 76.80
13. McEachern (GA) 76.10
14. Rock Hill (SC) 74.80
OUTSTANDING MUSIC – Centerville (OH)
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Centerville (OH)

10/23/04 – Bands of America Regional Championships (Las Vegas, NV)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS AA
1. Covina (CA) 57.05
2. Blackfoot (ID) 56.45
CLASS AAA
1. Upland (CA) 83.70
2. William S. Hart (CA) 81.15
3. American Fork (UT) 80.30
4. El Toro (CA) 80.30
5. Thousand Oaks (CA) 80.20
6. Corona del Sol (AZ) 78.60
7. Rancho Buena Vista (CA) 78.35
8. El Dorado (CA) 77.95
9. Rio Rancho (NM) 77.00
10. Moore (OK) 75.65
10. Sierra Vista (NV) 75.65
12. Rancho Cucamonga (CA) 73.25
13. Chapin (TX) 70.85
14. Green Valley (NV) 70.70
15. Coronado (NV) 69.85
16. Silverado (NV) 68.30
17. La Cueva (NM) 68.00
18. Carson (NV) 62.90
19. Riverton (UT) 62.50
20. Foothill (NV) 59.75
21. Las Vegas (NV) 59.45
22. Ed W. Clark (NV) 57.90
23. Edward C. Reed (NV) 56.55
24. Pleasant Grove (UT) 52.15
FINALS
1. Upland (CA) 85.55
2. El Toro (CA) 83.80
3. American Fork (UT) 81.50
4. Thousand Oaks (CA) 81.05
5. William S. Hart (CA) 80.80
6. El Dorado (CA) 79.45
7. Corona del Sol (AZ) 78.85
8. Rio Rancho (NM) 77.65
9. Rancho Buena Vista (CA) 77.50
10. Moore (OK) 75.70
11. Sierra Vista (NV) 72.80
OUTSTANDING MUSIC – Upland (CA)
OUTSTANDING VISUAL – El Toro (CA)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Upland (CA)

10/29-30/04 – Bands of America Super Regional Championships (San Antonio, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Whitesboro (TX) 67.90
2. Hidalgo (TX) 58.60
3. Taft (TX) 58.10
CLASS AA
1. Dripping Springs (TX) 77.05
2. Mabank (TX) 69.70
3. Lopez (TX) 68.50
4. Lamar Consolidated (TX) 63.60
5. Calallen (TX) 61.65
6. Tivy (TX) 61.25
7. Robstown (TX) 59.70
8. Sidney Lanier (TX) 56.25
9. Floresville (TX) 55.85
10. Goddard (KS) 55.40
CLASS AAA
1. Ronald Reagan (TX) 91.25
2. Winston Churchill (TX) 89.75
3. Owasso (OK) 89.60
4. Westfield (TX) 89.35
5. Haltom (TX) 87.70
6. Richland (TX) 87.10
7. Cedar Park (TX) 86.90
8. James Bowie (TX) 85.05
9. Marcus (TX) 83.95
10. Spring (TX) 83.85
11. Creekview (TX) 83.55
12. Westlake (TX) 83.05
13. Lake Highlands (TX) 82.25
14. Hebron (TX) 81.60
15. Lewisville (TX) 81.05
16. Harlingen (TX) 80.65
17. Judson (TX) 79.05
18. Leander (TX) 78.40
19. W. Charles Akins (TX) 77.20
20. Victoria Memorial (TX) 76.30
21. Seguin (TX) 75.05
22. Harlingen South (TX) 71.50
23. Oak Ridge (TX) 71.25
24. Pflugerville (TX) 70.55
25. Samuel Clemens (TX) 70.20
26. Northglenn (CO) 69.50
27. John B. Alexander (TX) 68.55
28. Raymond & Tirza Martin (TX) 61.95
29. East Central (TX) 60.90
30. Kempner (TX) 58.90
FINALS
1. Ronald Reagan (TX) 92.90
2. Winston Churchill (TX) 91.50
3. Owasso (OK) 89.65
4. Cedar Park (TX) 87.95
5. Haltom (TX) 87.90
6. Westfield (TX) 87.00
7. Richland (TX) 86.90
8. James Bowie (TX) 85.75
9. Creekview (TX) 83.80
10. Spring (TX) 83.45
11. Westlake (TX) 83.35
12. Marcus (TX) 83.25
13. Lake Highlands (TX) 80.50
14. Hebron (TX) 78.00
OUTSTANDING MUSIC – Ronald Reagan (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Ronald Reagan (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Ronald Reagan (TX)

10/30/04 – Blue Valley Northwest Husky Invitational (Overland Park, KS)

PURPLE DIVISION
1. Blue Valley (KS) 85.20
2. Francis Howell (MO) 81.58
3. Millard West (NE) 77.58
4. Topeka West (KS) 77.33
5. Fort Osage (MO) 70.95
6. Louisburg (KS) 67.25
BLACK DIVISION
1. Blue Springs South (MO) 79.78
2. Shawnee Mission Northwest (KS) 78.05
3. Olathe East (KS) 77.45
4. Putnam City (OK) 75.90
5. Olathe South (KS) 75.68
OUTSTANDING MUSIC – Blue Valley (KS)
OUTSTANDING VISUAL – Francis Howell (MO)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Blue Valley (KS)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Putnam City (OK)

10/30/04 – Northwest Arkansas Invitational Marching Classic (Siloam Springs, AR)

CLASS A
1. Gravette (AR) 51.80
CLASS B
1. Greenwood (AR) 85.42
2. West Fork (AR) 75.48
3. Berryville (AR) 68.10
4. Huntsville (AR) 57.61
CLASS C
1. Lake Hamilton (AR) 92.88
2. Mountain Home (AR) 87.47
3. Sallisaw (OK) 82.50
4. Bryant (AR) 76.65
5. Harrison (AR) 76.02
CLASS D
1. Van Buren (AR) 89.88
2. Arkadelphia (AR) 83.97
3. Parkview (MO) 83.27
4. Alma (AR) 81.47
5. Fayetteville (AR) 78.63
6. Lakeside (AR) 75.00
FINALS
1. Lake Hamilton (AR) 93.43
2. Van Buren (AR) 92.27
3. Mountain Home (AR) 89.90
4. Arkadelphia (AR) 86.88
5. Sallisaw (OK) 82.62
5. Greenwood (AR) 82.62
7. Alma (AR) 81.77
8. Parkview (MO) 80.75
9. Fayetteville (AR) 77.68
10. Bryant (AR) 75.03