2021 Scores

INVITATIONALS

9/18/21 – Moore Outdoor Music Festival

Recaps
AFTERNOON CLINIC
1. Southmoore 74.40
2. Deer Creek 74.00
3. Edmond Memorial 72.60
4. Piedmont 72.25
5. Yukon 70.75
6. Blanchard 59.75
7. Putnam City West 58.50
8. Purcell 57.10
9. Norman 56.70
10. Carl Albert 56.15
11. Guthrie 56.05
12. Altus 53.55
13. Harrah 51.55
14. Washington 50.55
EVENING SHOW
1. Edmond Memorial 85.70
2. Southmoore 84.10
3. Deer Creek 80.95
3. Yukon 80.95
5. Piedmont 79.45
6. Putnam City West 67.20
7. Carl Albert 65.35
8. Blanchard 64.75
9. Purcell 61.45
10. Guthrie 60.75
11. Harrah 59.70
12. Norman 58.55
13. Washington 57.35
14. Altus 53.05

9/25/21 – Eufaula Ironhead Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 3A WHITE
1. Warner 140
2. Haskell 138
3. Panama 133
4. Quinton 113
CLASS 3A BLACK
1. Prague 163
2. Wilburton 116
3. Hennessey 109
4. Salina 104
CLASS 3A MAROON
1. Checotah 176
2. Chandler 165
3. Spiro 120
CLASS 4A
1. Poteau 161
2. Stigler 152
3. Locust Grove 131
CLASS 5A
1. Glenpool 160
CLASS 6A
1. Charles Page 160
FINALS
1. Checotah 184
2. Charles Page 170
3. Poteau 169
4. Chandler 168
5. Glenpool 163
6. Prague 161
7. Stigler 150
8. Warner 124
9. Panama 122
10. Haskell 118
11. Spiro 113
12. Locust Grove 112
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Checotah
OUTSTANDING PERCUSSION – Charles Page
OUTSTANDING COLOR GUARD – Checotah

9/25/21 – Owasso Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Berryhill 59.65
2. Fort Gibson 59.30
3. Morris 54.45
CLASS AA
1. Choctaw 73.50
2. Stillwater 71.20
3. Coweta 69.80
4. Collinsville 69.50
5. McAlester 65.40
6. Bartlesville 64.45
7. Tahlequah 63.90
8. Tulsa Memorial 51.15
CLASS AAA
1. Bixby 78.05
2. Bentonville West (AR) 68.45
CLASS AAAA
1. Jenks 78.75
2. Union 77.65
3. Fayetteville (AR) 73.45
4. Edmond Santa Fe 73.15
FINALS
1. Jenks 78.25
2. Bixby 76.20
3. Union 75.60
4. Edmond Santa Fe 75.05
5. Choctaw 74.75
6. Fayetteville (AR) 74.10
7. Collinsville 69.50
8. Coweta 69.35
9. Stillwater 68.05
10. Bentonville West  (AR) 67.10
11. McAlester 66.05
12. Bartlesville 64.90
OUTSTANDING MUSIC – Jenks
OUTSTANDING VISUAL – Jenks
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Jenks
OUTSTANDING PERCUSSION – Bixby
OUTSTANDING COLOR GUARD – Union

9/25/21 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

Prelims Recaps Prelims Recaps

CLASS 1A
1. Oklahoma Union 61.05
2. Garber 43.70
3. Fairland 34.30
CLASS 2A BLUE
1. Nowata 44.25
2. Roland 43.90
3. Victory Christian 40.55
CLASS 2A GOLD
1. Adair 66.30
2. Pocola 54.25
3. Wyandotte 33.05
CLASS 3A
1. Verdigris 59.85
2. Perkins-Tryon 58.90
3. Mannford 58.20
4. Dewey 53.05
CLASS 4A BLUE
1. Skiatook 71.20
2. Hilldale 64.45
3. Cleveland 55.20
4. Bristow 48.80
5. Field-Kindley (KS) 45.20
CLASS 4A GOLD
1. Sallisaw 75.50
2. Miami 73.80
3. Grove 72.65
CLASS 5A
1. Sapulpa 79.35
2. Claremore 73.45
3. Pryor 69.95
4. Edison Prep 66.25
FINALS
1. Sapulpa 80.65
2. Sallisaw 78.70
3. Miami 74.25
4. Grove 74.05
5. Claremore 73.45
6. Skiatook 72.35
7. Pryor 72.15
8. Adair 66.65
9. Edison Prep 65.00
10. Oklahoma Union 64.25
11. Hilldale 59.65
12. Verdigris 57.30

9/25/21 – Yukon Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 3A
1. Washington 60.55
2. Tonkawa 55.25
CLASS 4A
1. Blanchard 67.45
2. Tuttle 64.20
3. Newcastle 54.50
CLASS 5A
1. Piedmont 74.35
2. Carl Albert 68.10
3. Shawnee 66.95
4. Del City 60.30
CLASS 6A
1. Mustang 80.00
2. Edmond Memorial 77.65
3. Edmond North 76.50
4. Southmoore 75.95
5. Westmoore 75.20
6. Putnam City North 72.00
7. Norman North 64.35
8. Putnam City West 62.40
FINALS
1. Mustang 81.50
2. Edmond North 77.30
3. Edmond Memorial 77.15
4. Piedmont 76.10
5. Southmoore 75.30
6. Westmoore 74.15
7. Putnam City North 67.95
8. Blanchard 66.30
9. Carl Albert 65.05
10. Tuttle 64.20
11. Shawnee 62.40
12. Norman North 61.70
OUTSTANDING MUSIC – Mustang
OUTSTANDING VISUAL – Mustang
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Mustang

9/25/21 – Pauls Valley Marching Band Championships

Recaps

PARADE
CLASS 2A
1. Elmore City-Pernell 225
2. Konawa 219
3. Maysville 202
CLASS 3A
1. Tishomingo 238
2. Davis 225
3. Lexington 212
4. Coalgate 205
CLASS 4A
1. Lone Grove 265
2. Madill 262
FIELD
CLASS 2A
1. Konawa 283
2. Elmore City-Pernell 269
3. Maysville 259
CLASS 3A SMALL
1. Alva 341
2. Davis 288
3. Tishomingo 262
CLASS 3A LARGE
1. Lindsay 313
2. Lexington 271
3. Atoka 234
CLASS 4A SMALL
1. Lone Grove 362
2. Madill 348
3. McLoud 331
4. Anadarko 201
CLASS 4A LARGE
1. Weatherford 336
2. Harrah 319
3. Tecumseh 307
CLASS 5A/6A
1. Lawton 360
2. Ardmore 256

9/25/21 – ECU Tigerpalooza Tournament of Bands

Recaps

CLASS 2A
1. Oklahoma Home School 672
CLASS 3A
1. Holdenville 863
2. Antlers 791
3. Kingston 772
CLASS 4A
1. Ada 838
CLASS 5A
1. Elgin 989
2. Durant 973
3. Duncan 945
4. Midwest City 710
CLASS 6A
1. Norman 916
2. Ponca City 789
 
FINALS
1. Elgin 1035
2. Duncan 1010
3. Durant 979
4. Norman 916
5. Ada 914
6. Kingston 824
7. Holdenville 799
8. Ponca City 797
9. Antlers 772
10. Midwest City 651
11. Oklahoma Home School 589

9/29/21 – Hub City Invitational Marching Festival

RESULTS
Judge 1 Judge 2 Judge 3 Judge 4 Score
Clinton I I I I I
Laverne II+ II I II II
Seiling II+ II II I II
Hinton II II II II II
Alva I- I II I
Tonkawa II I I I
Cache II I- II II II
Weatherford I I I I I
Woodward II- II- II II II
Guymon II II II II II
Lawton MacArthur I I I I

10/2/21 – Bixby Tournament of Bands

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 2A
1. Perry 61.90
2. Morris 55.45
3. Wyandotte 32.05
CLASS 3A
1. Berryhill 66.00
2. Verdigris 49.00
3. Perkins-Tryon 43.70
CLASS 4A
1. Fort Gibson 71.50
2. Miami 66.95
3. Sallisaw 66.60
4. Grove 66.15
5. Oologah 60.70
6. Catoosa 58.15
7. Hilldale 46.90
CLASS 5A
1. Coweta 80.45
2. Sapulpa 72.15
3. Guthrie 69.05
4. Shawnee 59.10
5. Pryor 58.55
6. Edison Prep 39.20
FINALS
1. Coweta 84.00
2. Sapulpa 74.90
3. Fort Gibson 71.05
4. Guthrie 69.55
5. Berryhill 68.50
6. Sallisaw 68.50
7. Miami 67.975
8. Grove 66.50
9. Shawnee 64.85
10. Oologah 63.60
11. Pryor 62.95
12. Perry 61.00

10/2/21 – Blue & Grey Marching Classic

Recaps

CLASS 3A BLUE
1. Adair 340
2. Sperry 305
3. Kellyville 243
4. Nowata 239
5. Warner 201
CLASS 3A GREY
1. Checotah 351
2. Eufaula 296
3. Hartshorne 164
CLASS 3A WARRIOR
1. Oklahoma Union 297
2. Pocola 258
3. Haskell 228
4. Quinton 159
CLASS 4A BLUE
1. Dewey 260
2. Locust Grove 182
3. Jay 174
4. Inola 169
CLASS 4A GREY
1. Cushing 345
2. Poteau 322
3. Mannford 300
4. Bristow 267

10/2/21 – Konawa Band Day

PARADE
CLASS 3A
1. Henryetta
2. Bethel
OUTSTANDING DRUMLINE – Henryetta
OUTSTANDING COLOR GUARD – Henryetta
CLASS 4A
1. Pauls Valley
2. Harrah
3. McLoud
OUTSTANDING DRUMLINE – Pauls Valley
OUTSTANDING COLOR GUARD – Harrah
FIELD
CLASS 3A
1. Bethel
2. Henryetta
OUTSTANDING DRUMLINE – Bethel
OUTSTANDING COLOR GUARD – Bethel
CLASS 4A SMALL
1. Bethany
2. McLoud
3. Anadarko
CLASS 4A LARGE
1. Pauls Valley
2. Harrah
OUTSTANDING DRUMLINE – Pauls Valley
OUTSTANDING COLOR GUARD – Bethany
CLASS 3A SWEEPSTAKES – Bethel
CLASS 4A SWEEPSTAKES – Pauls Valley
BAND OF THE DAY AWARD – Pauls Valley

10/2/21 – Elgin Owls Southwest Showdown

Recaps

FINALS
1. Durant 806
2. Duncan 790
3. Tuttle 780
4. Norman 692
5. Lawton 659
6. Lawton MacArthur 652
7. Tecumseh 643
8. Holdenville 640
9. Ada 637
10. Del City 634
11. Alva 616
12. Ardmore 566
OUTSTANDING MUSIC – Durant
OUTSTANDING VISUAL – Durant
SPIRIT AWARD – Duncan

10/2/21 – Mustang Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

PRELIMS
1. Edmond Santa Fe 80.85
2. Edmond Memorial 78.30
3. Southmoore 78.15
4. Edmond North 75.30
5. Stillwater 75.20
6. Deer Creek 74.95
7. Piedmont 73.80
8. Westmoore 73.65
9. Yukon 72.90
10. Moore 70.45
11. Carl Albert 65.35
12. McAlester 64.25
13. Purcell 63.90
14. Putnam City 54.50
 
FINALS
1. Edmond Santa Fe 83.95
2. Edmond Memorial 80.75
3. Southmoore 79.65
4. Deer Creek 78.30
5. Stillwater 78.275
6. Edmond North 77.70
7. Piedmont 76.90
8. Westmoore 73.60
9. Yukon 71.20
10. Carl Albert 66.50
11. Moore 65.20
12. McAlester 62.60
13. Purcell 61.85
14. Putnam City 56.45
OUTSTANDING MUSIC – Edmond Santa Fe
OUTSTANDING VISUAL – Edmond Memorial
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Edmond Santa Fe

10/2/21 – Tri-State Marching Festival

CLASS 1A
I Waukomis
II Pond Creek-Hunter
I Laverne
I Pioneer-Pleasant Vale
CLASS 3A
I Hennessey
I Fairview
n/a Chisholm
I Tonkawa
II Blackwell
CLASS 4A
I Kingfisher
CLASS 6A
I Ponca City
I Enid

10/9/21 – Beggs Marching Invitational

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 2A
1. Waukomis 154
2. Haskell 126
CLASS 3A BLACK
1. Tonkawa 143
2. Warner 134
3. Kellyville 133
4. Nowata 131
5. Pawnee 103
6. Chelsea 88
CLASS 3A GOLD
1. Checotah 169
2. Eufaula 162
3. Antlers 158
4. Sperry 154
5. Sequoyah (Tahlequah) 148
6. Dewey 143
CLASS 4A BLACK
1. Stigler 169
2. Bristow 150
3. Mannford 145
4. Jay 109
CLASS 4A GOLD
1. Broken Bow 181
2. Miami 169.5
3. Cleveland 147
4. Woodward 129
 
FINALS
1. Broken Bow 181
2. Checotah 177
3. Sperry 166
4. Eufaula 160
5. Miami 160
6. Waukomis 146
7. Stigler 138
8. Mannford 128
9. Antlers 128
10. Bristow 128
11. Cleveland 127
12. Sequoyah (Tahlequah) 125

10/9/21 – Blue & Gold Marching Classic

FINALS
1. Pauls Valley 174.00
2. Hilldale 167.00
3. Chandler 159.67
4. Bethel 157.67
5. Panama 147.67
6. Lindsay 138.00
7. Quinton 131.00
8. Davis 124.67
9. Sulphur 123.33
10. Chouteau 121.33
11. Allen 116.00
12. Ringwood 108.00
OUTSTANDING MUSIC – Pauls Valley
OUTSTANDING VISUAL – Pauls Valley
OUTSTANDING PERCUSSION – Pauls Valley
OUTSTANDING COLOR GUARD – Chandler
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Pauls Valley
SPIRIT AWARD – Lindsay

10/9/21 – Deer Creek Invitational Marching Festival

CLASS AA
1. Piedmont
2. Putnam City
CLASS AAA
1. Putnam City West
2. Putnam City North
CLASS AAAA
1. Mustang
2. Edmond Santa Fe
3. Westmoore
OUTSTANDING PERCUSSION – Mustang
OUTSTANDING COLOR GUARD – Edmond Santa Fe
FINALS
1. Mustang 86.30
2. Edmond Santa Fe 84.60
3. Piedmont 77.40
4. Westmoore 70.55
5. Putnam City North 62.45
6. Putnam City West 60.55
7. Putnam City 52.05
OUTSTANDING MUSIC – Edmond Santa Fe
OUTSTANDING VISUAL – Mustang
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Mustang

10/9/21 – Renegade Review

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS AA
1. Choctaw 80.35
2. Stillwater 74.50
3. Coweta 72.50
4. McAlester 68.60
5. Tahlequah 67.30
6. Durant 63.00
7. Tulsa Memorial 54.00
CLASS AAA
1. Bixby 79.90
2. Lafayette (MO) 69.15
CLASS AAAA
1. Bentonville (AR) 84.65
2. Owasso 83.65
3. Yukon 76.95
FINALS
1. Bentonville (AR) 85.10
2. Owasso 84.35
3. Bixby 81.15
4. Choctaw 78.80
5. Yukon 76.30
6. Stillwater 74.40
7. Coweta 71.85
8. Lafayette (MO) 68.75
9. McAlester 68.15
10. Tahlequah 67.10
11. Durant 63.45
12. Tulsa Memorial 58.20
OUTSTANDING MUSIC – Owasso
OUTSTANDING VISUAL – Bentonville (AR)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Bentonville (AR)

10/12/21 – Kiefer Trojanland Marching Festival

RESULTS
III Drumright
I Kellyville
I Beggs
II Nowata
I Glenpool
II Canadian
II Sequoyah (Tahlequah)
I Sperry
II Salina
II Locust Grove
II Panama
II Pawnee



OSSAA REGIONAL CONTESTS

10/12/21 – Southwest Regional

CLASS 2A
I Snyder
II Rush Springs
II Maysville
II Elmore City-Pernell
CLASS 3A
III Frederick
III Cordell
I Comanche
I Washington
II Community Christian
III Lindsay
I Purcell
CLASS 4A
I Chickasha
I Cushing
I Elk City
II Lone Grove
I Blanchard
II Cache
CO Dickson
II Plainview
I Tuttle

CO = Comments Only

10/13/21 – Northwest Regional

CLASS 2A
I Waukomis
II Garber
III Pond Creek-Hunter
II Pioneer-Pleasant Vale
II Seiling
II Laverne
II Ringwood
CLASS 3A
II Hennessey
I Tonkawa
II Blackwell
III Morrison
I Alva
I Perry
I Chandler
CLASS 4A
I Perkins-Tryon
I Bethany
II Harrah
I Weatherford
II Newcastle
II Woodward
II Clinton

10/19/21 – Northeast Regional

CLASS 3A
II Nowata
II Victory Christian
I Oklahoma Union
II Vinita
CO Sequoyah (Claremore)
I Kellyville
IV Fairland
I Morris
II Roland
II Luther
I Sperry
I Meeker
I Beggs
II Fairview
CLASS 4A
CO Inola
I Dewey
I Mannford
I Cleveland
I Oologah
I Catoosa
I Miami
I Berryhill
I Fort Gibson
I Sallisaw
I Skiatook
I Pryor

CO = Comments Only

10/20/21 – Southeast Regional

CLASS 2A
II Canadian
I Quinton
II Gore
I Konawa
CLASS 3A
CO Hartshorne
II Wilburton
I Eufaula
I Checotah
II Henryetta
II Coalgate
I Atoka
I Holdenville
I Antlers
II Heavener
II Panama
III Tishomingo
I Pocola
I Sequoyah (Tahlequah)
I Prague
I Bethel
I Kingston
III Lexington
I Idabel
III Pathways
CLASS 4A
I Madill
I Pauls Valley
I Broken Bow
II McLoud
II North Rock Creek
III Sulphur

CO = Comments Only

10/26/21 – West Regional

CLASS 5A
I Del City
I Carl Albert
II Midwest City
I Piedmont
I Guthrie
II Ardmore
II Altus
I Duncan
I Elgin
I Durant
II Lawton MacArthur
I Shawnee
CO Guymon
CLASS 6A
I Stillwater
I Moore
I Putnam City North
I Putnam City West
I Edmond Memorial
I Enid
II Putnam City
I Choctaw
I Norman
I Westmoore
I Edmond North
I Norman North
I Edmond Santa Fe
I Southmoore
I Yukon

CO = Comments Only

10/27/21 – East Regional

SCHEDULE
10:00 Will Rogers 5A
10:15 Edison Prep 5A
10:30 Glenpool 5A
10:45 Collinsville 5A
11:00 Grove 5A
11:15 Sapulpa 5A
11:30 McAlester 5A
LUNCH
12:45 Tahlequah 6A
1:00 Muskogee 6A
1:15 Charles Page 6A
1:30 Bartlesville 6A
1:45 Ponca City 6A
2:00 Owasso 6A
2:15 Jenks 6A
2:30 Broken Arrow 6A



OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

10/9/21 – Class 1A-3A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Oklahoma Union 51.25
2. Fairland 39.50
3. Rush Springs 38.85
4. Garber 36.80
CLASS 2A
1. Purcell 71.40
2. Washington 71.30
3. Morris 69.90
4. Perry 68.90
5. Adair 68.00
6. Idabel 53.85
7. Pocola 52.30
8. Alva 49.75
9. Roland 40.60
10. Lexington 38.15
11. Hennessey 36.65
CLASS 3A
1. Berryhill 72.10
2. Verdigris 62.15
3. Madill 61.60
4. Kingston 60.00
FINALS
1. Berryhill 76.00
2. Purcell 70.55
3. Washington 69.45
4. Morris 68.75
5. Adair 65.95
6. Perry 65.60
7. Verdigris 59.90
8. Madill 59.25
9. Idabel 58.10
10. Kingston 55.55
11. Oklahoma Union 53.25
12. Pocola 53.05
OUTSTANDING MUSIC – Berryhill
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill

10/9/21 – Class 4A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 4A
1. Sallisaw 78.70
2. Fort Gibson 76.90
3. Tuttle 74.05
4. Blanchard 71.00
5. Catoosa 70.70
6. Oologah 68.60
7. Grove 68.40
8. Elgin 66.00
9. Ada 63.15
10. Poteau 62.65
11. Weatherford 62.35
12. Skiatook 62.25
13. Cushing 59.75
14. Harrah 56.95
15. Newcastle 56.15
FINALS
1. Sallisaw 81.65
2. Fort Gibson 78.35
3. Tuttle 76.65
4. Catoosa 75.15
5. Blanchard 73.75
6. Oologah 72.75
7. Grove 72.70
8. Elgin 68.05
9. Poteau 63.60
10. Ada 63.50
11. Skiatook 62.55
12. Weatherford 60.95
OUTSTANDING MUSIC – Sallisaw
OUTSTANDING VISUAL – Sallisaw
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Sallisaw

10/23/21 – Class 5A Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 5A
1. Coweta 83.20
2. Collinsville 82.80
3. Piedmont 81.55
4. Tahlequah 76.05
5. Carl Albert 75.75
6. Sapulpa 74.70
7. Guthrie 70.05
8. McAlester 69.75
9. Durant 67.65
10. Claremore 63.25
11. Glenpool 61.55
12. Shawnee 61.15
13. Pryor 60.45
14. Edison Prep 58.60
15. Tulsa Memorial 55.45
 
FINALS
1. Piedmont 81.90
2. Coweta 81.70
3. Collinsville 80.80
4. Tahlequah 78.25
5. Carl Albert 75.40
6. Sapulpa 75.00
7. McAlester 69.80
8. Guthrie 69.65
9. Durant 65.85
10. Claremore 64.95
11. Shawnee 64.85
12. Glenpool 63.15
OUTSTANDING MUSIC – Coweta
OUTSTANDING VISUAL – Coweta
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Piedmont

 

10/30/21 – Class 6A1-6A2 Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 6A2
1. Bixby 87.75
2. Choctaw 80.00
3. Stillwater 75.20
4. Deer Creek 73.90
5. Putnam City North 71.05
6. Bartlesville 68.90
7 Putnam City West 67.20
CLASS 6A1
1. Broken Arrow 93.45
2. Owasso 89.10
3. Mustang 88.35
4. Jenks 85.20
5. Yukon 81.60
6. Union 80.30
7. Edmond Santa Fe 79.60
8. Southmoore 79.30
9. Edmond North 76.75
10. Edmond Memorial 74.75
11. Westmoore 72.00
12. Moore 70.35
 
FINALS
1. Broken Arrow 95.10
2. Owasso 90.95
3. Mustang 88.95
4. Bixby 88.60
5. Jenks 88.30
6. Yukon 84.05
7. Union 82.10
8. Choctaw 82.05
9. Edmond Santa Fe 80.95
10. Southmoore 80.00
11. Edmond North 79.35
12. Stillwater 77.25
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow



OUT OF STATE EVENTS

10/2/21 – Bentonville Invitational Marching Festival (Bentonville, AR)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Pottsville (AR) 52.25
2. Willow Springs (MO) 46.60
3. Gravette (AR) 40.40
CLASS AA
1. Camdenton (MO) 75.35
2. Rockwood Summit (MO) 69.45
3. Blue Valley (KS) 66.55
4. Tahlequah (OK) 62.15
CLASS AAA
1. Bentonville West (AR) 64.65
2. Kickapoo (MO) 64.10
3. Bartlesville (OK) 62.65
4. Fort Zumwalt West (MO) 54.00
CLASS AAAA
1. Fayetteville (AR) 76.20
2. Union (OK) 73.90
3. Rogers (AR) 54.90
4. Heritage (AR) 45.80
FINALS
1. Camdenton (MO) 80.70
2. Fayetteville (AR) 79.40
3. Union (OK) 78.10
4. Rockwood Summit (MO) 73.15
5. Bentonville West (AR) 67.90
6. Kickapoo (MO) 67.20
7. Tahlequah (OK) 65.80
8. Fort Zumwalt West (MO) 63.55
9. Bartlesville (OK) 62.45
10. Rogers (AR) 56.05
11. Pottsville (AR) 55.60
12. Willow Springs (MO) 48.30
13. Heritage (AR) 47.00
14, Gravette (AR) 41.40

10/2/21 – Golden Regiment Invitational Marching Festival (Blue Springs, MO)

Purple Division Recaps     Gold Division Recaps

PURPLE DIVISION (Day Show)
CLASS A
1. Pleasant Hill (MO) 61.40
2. Warrensburg (MO) 56.50
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Pleasant Hill (MO)
OUTSTANDING MUSIC – Pleasant Hill (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Pleasant Hill (MO)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Pleasant Hill (MO)
CLASS B
1. Platte County (MO) 73.15
2. Lee’s Summit North (MO) 68.35
3. Waukee (IA) 66.45
4. Fort Osage (MO) 61.40
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Waukee (IA)
OUTSTANDING MUSIC – Platte County (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Platte County (MO) / Waukee (IA) – tie
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Platte County (MO)
CLASS C
1. Nixa (MO) 74.15
2. Lee’s Summit (MO) 72.00
3. Truman (MO) 66.90
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Nixa (MO)
OUTSTANDING MUSIC – Nixa (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Nixa (MO)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Nixa (MO)
CLASS D
1. Jenks (OK) 83.95
2. Blue Springs South (MO) 79.45
3. Millard West (NE) 75.95
4. Papillion-La Vista South (NE) 74.30
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Jenks (OK)
OUTSTANDING MUSIC – Jenks (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Jenks (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Jenks (OK)
 
GOLD DIVISION (Evening Show)
OPEN CLASS A
1. Grain Valley (MO) 83.65
2. Blue Valley Southwest (KS) 67.65
3. Blue Valley West (KS) 64.75
4. Fort Osage (MO) 60.95
5. Pleasant Hill (MO) 59.00
OUTSTANDING MUSIC – Grain Valley (MO)
OUTSTANDING VISUAL – Grain Valley (MO)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Grain Valley (MO)
OPEN CLASS B
1. Jenks (OK) 83.70
2. Blue Springs South (MO) 78.70
3. Millard West (NE) 75.00
4. Nixa (MO) 72.65
5. Truman (MO) 64.35
OUTSTANDING MUSIC – Jenks (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Jenks (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Jenks (OK)

10/16/21 – Branson Invitational Marching Festival (Branson, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Houston (MO) 58.90
2. Shiloh Christian (AR) 58.60
3. Strafford (MO) 51.60
4. Seymour (MO) 50.20
CLASS 2A
1. Hollister (MO) 77.80
2. St. James (MO) 76.60
3. Mount Vernon (MO) 65.80
4. Willow Springs (MO) 63.90
5. Mountain Grove (MO) 60.85
CLASS 3A
1. Mountain Home (AR) 74.70
2. Republic (MO) 73.90
3. Charles Page (OK) 73.50
CLASS 4A
1. Bixby (OK) 92.50
2. Kickapoo (MO) 84.40
3. Ozark (MO) 83.30
FINALS
1. Bixby (OK) 91.10
2. Kickapoo (MO) 81.40
3. Hollister (MO) 78.30
4. Ozark (MO) 78.20
5. Republic (MO) 70.10
6. St. James (MO) 69.50
7. Charles Page (OK) 68.10
8. Mountain Home (AR) 67.90
OUTSTANDING MUSIC – Bixby (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Bixby (OK)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Bixby (OK)

10/16/21 – Carthage Maple Leaf Marching Festival (Carthage, MO)

Prelims Results     Finals Results

PARADE
CLASS 2
1. Pierce City (MO) 87.6
2. Pocola (OK) 72.3
3. Purdy (MO) 58.3
4. Diamond (MO) 45.0
CLASS 3
1. El Dorado Springs (MO) 74.6
2. Seneca (MO) 67.9
3. Steelville (MO) 62.9
4. Sarcoxie (MO) 60.3
5. East Newton (MO) 54.6
CLASS 4
1. Carl Junction (MO) 89.2
CLASS 5
1. Lebanon (MO) 84.6
2. Webb City (MO) 83.3
3. Joplin (MO) 80.3
4. Glendale (MO) 66.6
OUTSTANDING COLOR GUARD – Webb City (MO)
FIELD COMPETITION
CLASS A
1. Aurora (MO) 131.0
2. Pocola (OK) 120.9
3. Ava (MO) 115.1
4. Buffalo (MO) ?
5. Sarcoxie (MO) ?
CLASS B
1. Seneca (MO) 143.7
2. Monett (MO) 136.0
3. El Dorado Springs (MO) 119.5
4. Glendale (MO) ?
CLASS C
1. Logan-Rogersville (MO) 179.9
2. Parkview (MO) 146.6
3. Webb City (MO) 140.2
4. Nevada (MO) ?
CLASS D
1. Carl Junction (MO) 163.0
2. Neosho (MO) 157.0
3. Lebanon (MO) 149.2
4. Joplin (MO) ?
FINALS
1. Logan-Rogersville (MO) 183.1
2. Carl Junction (MO) 153.8
3. Neosho (MO) 152.9
4. Lebanon (MO) 146.5
5. Parkview (MO) 143.9
6. Seneca (MO) 127.2
7. Webb City (MO) 126.0
8. Aurora (MO) 110.0
9. Monett (MO) 106.0
10. Nevada (MO) 95.7

10/16/21 – Francis Howell North Music in Motion (Wentzville, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Murphysboro (IL) 70.10
2. St. Charles West (MO) 60.85
3. Carterville (IL) 55.15
4. North Point (MO) 52.20
CLASS 2A
1. Francis Howell (MO) 75.75
2. Battle (MO) 74.65
3. Mehlville (MO) 72.70
4. Marquette (MO) 66.70
CLASS 3A
1. Wentzville Holt (MO) 77.65
2. Washington (MO) 76.10
3. Raymore-Peculiar (MO) 72.85
4. Alton (IL) 69.10
CLASS 4A
1. Lee’s Summit (MO) 79.95
2. Enid (OK) 76.50
3. Union (MO) 74.95
4. Jefferson City (MO) 74.55
5. Seckman (MO) 70.25
FINALS
1. Lee’s Summit (MO) 82.40
2. Francis Howell (MO) 81.55
3. Washington (MO) 80.55
4. Enid (OK) 79.65
5. Jefferson City (MO) 78.90
6. Union (MO) 78.60
7. Wentzville Holt (MO) 78.25
8. Battle (MO) 76.25
9. Mehlville (MO) 75.90
10. Raymore-Peculiar (MO) 75.55
11. Murphysboro (IL) 74.90
12. Seckman (MO) 73.70
OUTSTANDING MUSIC – Enid (OK)
OUTSTANDING VISUAL – Lee’s Summit (MO)
OUTSTANDING PERCUSSION – Lee’s Summit (MO)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Lee’s Summit (MO)

 

10/22-23/21 – Bands of America Super Regional Championships (Indianapolis, IN)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Edgewood (IN) 72.450
2. Western (IN) 72.150
3. Monrovia (IN) 63.125
4. Forest Park (IN) 61.550
5. Concordia Lutheran (IN) 61.325
6. Lewis Cass (IN) 60.500
7. Fairfield (IN) 58.700
8. Vincennes Lincoln (IN) 58.450
9. Orleans (IN) 57.450
10. South Spencer (IN) 57.300
11. Bremen (IN) 56.600
12. Herscher (IL) 56.450
13. Owen Valley (IN) 55.350
CLASS AA
1. Choctaw (OK) 79.850
2. North Hardin (KY) 76.600
3. Worthington Kilbourne (OH) 75.850
4. Greenwood Community (IN) 74.650
5. Jasper (IN) 73.500
6. Greenfield Central (IN) 72.450
7. Mahomet-Seymour (IL) 70.800
8. NorthWood (IN) 70.400
9. Munster (IN) 69.825
10. Pendleton Heights (IN) 66.950
11. Franklin Community (IN) 66.500
12. Rockwood Summit (MO) 66.275
13. William Henry Harrison (IN) 64.850
14. Beech Grove (IN) 64.300
15. Dixie Heights (KY) 63.250
16. DeKalb (IN) 62.825
17. F.J. Reitz (IN) 60.900
18. Evansville Central (IN) 60.550
19. Wilmington (OH) 56.550
20. Terre Haute North Vigo (IN) 55.450
21. Columbia City (IN) 53.050
CLASS AAA
1. Castle (IN) 87.950
2. Goshen (IN) 81.650
3. Franklin (TN) 81.375
4. Evansville North (IN) 76.875
5. Decatur Central (IN) 76.800
6. Floyd Central (IN) 76.125
7. Ravenwood (TN) 75.450
8. Zionsville Community (IN) 75.000
9. Beavercreek (OH) 71.050
10. Pickerington North (OH) 69.125
11. Lafayette Jefferson (IN) 65.700
12. Terre Haute South Vigo (IN) 61.250
CLASS AAAA
1. Carmel (IN) 91.650
2. Avon (IN) 91.200
3. William Mason (OH) 87.950
4. Fishers (IN) 86.550
5. Brownsburg (IN) 86.500
6. Homestead (IN) 85.000
7. Centerville (OH) 84.950
8. Owasso (OK) 84.550
9. Center Grove (IN) 81.600
10. Lawrence Township (IN) 79.750
11. Ben Davis (IN) 79.550
12. Noblesville (IN) 78.100
13. Penn (IN) 75.875
14. Franklin Central (IN) 74.700
15. Kettering Fairmont (OH) 72.725
16. Hamilton Southeastern (IN) 71.050
17. Warren Central (IN) 70.250
18. Plainfield North (IL) 68.750
FINALS
1. Carmel (IN) 91.700
2. Avon (IN) 91.500
3. William Mason (OH) 88.700
4. Castle (IN) 85.700
5. Fishers (IN) 85.625
6. Brownsburg (IN) 85.500
7. Homestead (IN) 83.575
8. Center Grove (IN) 82.850
9. Owasso (OK) 82.200
10. Centerville (OH) 81.550
11. Lawrence Township (IN) 80.700
12. Franklin (TN) 80.575
13. Goshen (IN) 80.150
14. Choctaw (OK) 77.100
 OUTSTANDING MUSIC – Carmel (IN)
 OUTSTANDING VISUAL – Carmel (IN)
 OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Avon (IN)

10/22-23/21 – Bands of America Super Regional Championships (St. Louis, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Sullivan (MO) 74.950
2. Archbishop Alter (OH) 74.900
3. Hollister (MO) 66.500
4. Willow Springs (MO) 62.950
5. Murphysboro (IL) 59.650
6. New Berlin West (WI) 51.950
7. Mark Twain (MO) 47.200
CLASS AA
1. Grain Valley (MO) 83.650
2. Camdenton (MO) 80.000
3. Fort Zumwalt North (MO) 76.800
4. Timberland (MO) 76.250
5. Blue Valley (KS) 74.750
6. Station Camp (TN) 69.700
7. Francis Howell North (MO) 68.400
8. Blue Valley Southwest (KS) 68.325
9. Mascoutah (IL) 68.150
10. Wentzville Holt (MO) 66.900
11. Marshall (MN) 66.725
12. Washington (MO) 65.900
13. Neosho (MO) 64.100
14. Willard (MO) 63.975
15. Jefferson City (MO) 62.925
16. Capital City (MO) 61.350
17. Triad (IL) 59.800
18. Parkway Central (MO) 54.800
CLASS AAA
1. Blue Springs (MO) 87.150
2. Lincoln (SD) 81.500
3. Rosemount (MN) 80.400
4. Bixby (OK) 80.175
5. Blue Springs South (MO) 80.025
6. Nixa (MO) 74.025
7. Lindbergh (MO) 72.300
8. Bentonville West (AR) 72.125
9. Oakville (MO) 70.225
10. Francis Howell (MO) 69.900
11. Francis Howell Central (MO) 69.700
12. Lafayette (MO) 69.350
13. Hickman (MO) 69.050
14. Fort Zumwalt West (MO) 67.000
15. McCracken County (KY) 64.750
16. Collinsville (IL) 61.450
17. Alton (IL) 57.900
18. Parkway South (MO) 57.650
19. Northwest (MO) 52.150
CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 90.300
2. Coppell (TX) 87.800
3. Carroll (TX) 85.500
4. Mustang (OK) 84.100
5. Prosper (TX) 82.750
6. Bentonville (AR) 82.300
7. Union (OK) 81.800
8. O’Fallon Township (IL) 81.400
9. James Martin (TX) 79.300
10. Normal (IL) 77.700
11. Fayetteville (AR) 74.850
12. Collierville (TN) 73.600
13. Belleville East (IL) 68.450
14. Marquette (MO) 61.775
FINALS
1. Broken Arrow (OK) 92.650
2. Blue Springs (MO) 90.900
3. Coppell (TX) 88.575
4. Prosper (TX) 86.850
5. Carroll (TX) 86.200
6. Mustang (OK) 85.850
7. Grain Valley (MO) 84.425
8. Rosemount (MN) 83.250
9. O’Fallon Township (IL) 83.050
10. Bentonville (AR) 83.050
11. Lincoln (SD) 81.850
12. Bixby (OK) 81.450
13. Union (OK) 80.200
14. Blue Springs South (MO) 80.000
 OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow (OK) 
 OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow (OK) 
 OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow (OK) 

10/23/21 – KSU Central States Marching Festival (Manhattan, KS)

CLASS 3A
II Lyons (KS)
CLASS 4A
II Hayden (KS)
II Eudora (KS)
II Clearwater (KS)
II Wellington (KS)
I Louisburg (KS)
I McPherson (KS)
CLASS 5A
II Leavenworth (KS)
II Mill Valley (KS)
I Basehor-Linwood (KS)
II Turner (KS)
I Bishop Carroll (KS)
I Salina South (KS)
I Goddard (KS)
I Lansing (KS)
I Arkansas City (KS)
I Shawnee Heights (KS)
I Valley Center (KS)
I Maize (KS)
I Seaman (KS)
CLASS 6A
I Wichita Southeast (KS)
I Wichita Heights (KS)
I Hutchinson (KS)
II Liberal (KS)
I Enid (OK)
I Charles Page (OK)
I Junction City (KS)
I Olathe West (KS)
I Lee’s Summit (MO)
I Wichita East (KS)
I Shawnee Mission West (KS)
I Manhattan (KS)
I Shawnee Mission Northwest (KS)
I Dodge City (KS)
I Garden City (KS)
I Blue Valley North (KS)
I Washburn Rural (KS)
I Blue Valley Northwest (KS)
I Olathe Northwest (KS)

10/30/21 – Neewollah Marching Festival (Independence, KS)

SCHEDULE
1:30 Gardner-Edgerton (KS) BLACK
1:54 Sarcoxie (MO) WHITE
2:06 Miller (MO) WHITE
2:18 Seymour (MO) WHITE
2:30 Dewey (OK) WHITE
2:42 Burlington (KS) WHITE
2:54 Field Kindley (KS) WHITE
3:06 Haven (KS) WHITE
3:18 Caney Valley (KS) WHITE
BREAK
4:00 Labette County (KS) GOLD
4:15 Clever (MO) GOLD
4:30 Reeds Spring (MO) GOLD
4:45 Wichita North (KS) GOLD
5:00 Miami (OK) GOLD
5:15 Nevada (MO) BLACK
5:30 Olathe West (KS) BLACK
5:45 Wichita South (KS) BLACK
6:00 Independence (KS) BLACK
BREAK
6:45 Blue Valley North (KS) ORANGE
7:00 Joplin (MO) ORANGE
7:15 Hutchinson (KS) ORANGE
7:30 Shawnee Heights (KS) ORANGE
8:00 Awards ceremony

10/30/21 – Arkalalah Marching Festival (Arkansas City, KS)

Recaps

PARADE
1. Enid (OK) 184.00
2. Arkansas City (KS) 160.67
3. Wichita Northwest (KS) 157.67
4. Arkansas City Middle School (KS) 148.67
5. Chaparral (KS) 141.67
6. Augusta (KS) 141.00
7. Douglass (KS) 138.33
8. Mulvane (KS) 133.33
9. South Haven (KS) 99.33
10. Wellington (KS) 99.00
FIELD COMPETITION
CLASS 1
1. Andale (KS) 70.50
2. Douglass (KS) 64.90
3. Chaparral (KS) 64.45
4. Wellington (KS) 54.85
CLASS 2
1. Mulvane (KS) 80.25
CLASS 3
1. Arkansas City (KS) 88.35
2. Wichita Southeast (KS) 80.65
3. Rose Hill (KS) 80.55
4. Wichita Northwest (KS) 78.70
CLASS 4
1. Enid (OK) 94.70
2. Augusta (KS) 89.95

11/11-13/21 – Bands of America Grand National Championships (Indianapolis, IN)

Prelims Recaps     Semi-Finals Recaps     Finals Recaps

PRELIMS PANEL 1 PRELIMS PANEL 2
CLASS A CLASS A
1. Signal Mountain (TN) 77.500 1. Murray (KY) 83.700
2. Archbishop Alter (OH) 77.400 2. Bourbon County (KY) 79.350
3. Estill County (KY) 76.375 3. Collinsville (OK) 76.050
4. Beechwood (KY) 76.225 4. Russell (KY) 75.250
5. Norton (OH) 68.050 5. Pinecrest Academy (NV) 65.650
6. Milton-Union (OH) 65.850 6. Carroll (OH) 65.150
7. Hollister (MO) 64.550 7. Indian Hill (OH) 64.150
8. St. Clairsville (OH) 62.500 8. Christian Academy of Louisville (KY) 63.900
9. Monrovia (IN) 62.200 9. Owen County (KY) 63.850
10. John Hardin (KY) 61.250 10. University (IL) 62.150
11. Greenon (OH) 59.875 11. Carlisle (OH) 58.50
12. Logan Elm (OH) 57.900 12. Bishop Fenwick (OH) 54.40
13. East Clinton (OH) 57.750
14. Clinton-Massie (OH) 57.750
15. Warren Local (OH) 54.700
16. Mark Twain (MO) 51.80
CLASS AA CLASS AA
1. Marian Catholic (IL) 86.075 1. Norwin (PA) 86.750
2. Morton (IL) 81.300 2. Jenison (MI) 84.950
3. Easley (SC) 80.450 3. Miamisburg (OH) 83.500
4. Munster (IN) 77.050 4. Lake Hamilton (AR) 81.900
5. Central Crossing (OH) 75.200 5. Greenfield Central (IN) 80.750
6. Pulaski County (KY) 68.800 6. Anderson County (KY) 80.375
7. Meade County (KY) 66.600 7. Greendale (WI) 77.175
8. Tippecanoe (OH) 64.750 8. Nordonia (OH) 75.400
9. Neosho (MO) 64.650 9. Davenport Central (IA) 69.900
10. Walter E. Stebbins (OH) 61.400 10. Grayson County (KY) 69.850
11. Piqua (OH) 60.550 11. Christian County (KY) 69.300
12. Danville (IL) 56.400 12. Boyle County (KY) 67.600
13. Northmont (OH) 67.025
14. Fairborn (OH) 64.550
15. Mount Pleasant (MI) 62.925
16. Talawanda (OH) 59.100
CLASS AAA CLASS AAA
1. Dobyns-Bennett (TN) 92.050 1. Franklin (TN) 87.525
2. Blue Springs (MO) 91.150 2. Cleveland (NC) 85.400
3. Castle (IN) 88.150 3. Milford (OH) 82.825
4. Rosemount (MN) 85.250 4. Hardin Valley Academy (TN) 81.350
5. DeSoto Central (MS) 81.650 5. Central Hardin (KY) 77.650
6. Nixa (MO) 77.750 6. Huron Valley Schools (MI) 68.500
7. Chattahoochee (GA) 71.100 7. Lebanon (OH) 67.300
8. Springboro (OH) 70.850 8. Collinsville (IL) 63.850
CLASS AAAA CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 97.500 1. Carmel (IN) 95.500
2. Flower Mound (TX) 94.950 2. Avon (IN) 95.400
3. Marcus (TX) 93.200 3. The Woodlands (TX) 95.250
4. Ronald Reagan (TX) 92.800 4. Claudia Taylor Johnson (TX) 93.200
5. Vista Ridge (TX) 92.500 5. Wando (SC) 91.900
6. William Mason (OH) 89.450 6. Fishers (IN) 90.100
7. Round Rock (TX) 89.250 7. O’Fallon Township (IL) 86.750
8. Brownsburg (IN) 88.500 8. Rockford (MI) 84.000
9. Mustang (OK) 87.750 9. Bentonville (AR) 83.400
10. Centerville (OH) 86.800 10. Center Grove (IN) 83.250
11. Homestead (IN) 86.250 11. Lakota East (OH) 81.700
12. Plymouth-Canton (MI) 84.000 12. Lawrence Township (IN) 81.150
13. Lake Central (IN) 77.200 13. Columbus Schools (IN) 80.600
14. Hamilton (OH) 64.950
SEMI-FINALS FINALS
CLASS A 1. Broken Arrow (OK) 98.250
1. Murray (KY) 76.375 2. Carmel (IN) 97.050
2. Archbishop Alter (OH) 74.850 3. Avon (IN) 96.650
3. Bourbon County (KY) 73.350 4. The Woodlands (TX) 96.200
4. Signal Mountain (TN) 70.900 5. Flower Mound (TX) 95.400
CLASS AA 6. Marcus (TX) 93.275
1. Norwin (PA) 83.350 7. Claudia Taylor Johnson (TX) 92.700
2. Marian Catholic (IL) 83.100 8. Dobyns-Bennett (TN) 91.950
3. Jenison (MI) 81.500 9. Ronald Reagan (TX) 91.450
4. Morton (IL) 77.200 10. Blue Springs (MO) 90.350
CLASS AAA 11. William Mason (OH) 90.200
1. Dobyns-Bennett (TN) 91.225 12. Vista Ridge (TX) 89.900
2. Blue Springs (MO) 90.600
3. Castle (IN) 89.650
4. Franklin (TN) 84.650
5. Rosemount (MN) 83.325
6. Cleveland (NC) 80.550
CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 97.375
2. Carmel (IN) 96.625
3. Avon (IN) 96.400
4. The Woodlands (TX) 95.250
5. Flower Mound (TX) 94.875
6. Marcus (TX) 94.475
7. Claudia Taylor Johnson (TX) 93.750
8. Ronald Reagan (TX) 93.000
9. William Mason (OH) 92.050
10. Vista Ridge (TX) 91.225
11. Wando (SC) 90.550
12. Fishers (IN) 89.300
13. Round Rock (TX) 88.450
14. Brownsburg (IN) 86.350
15. O’Fallon Township (IL) 85.600
16. Mustang (OK) 84.950
17. Homestead (IN) 84.450
18. Centerville (OH) 84.325
19. Plymouth-Canton (MI) 79.550
20. Rockford (MI) 78.650