2022 Scores

INVITATIONALS

9/17/22 – Moore Outdoor Music Festival

Recaps
EVENING SHOW
1. Southmoore 77.25
2. Edmond Memorial 76.80
3. Westmoore 75.35
3. Edmond North 74.15
5. Norman North 71.60
6. Putnam City North 65.00
7. Putnam City West 63.55
8. Guthrie 59.35
9. Blanchard 57.30
10. Woodward 50.55
11. Norman 49.80
12. Harrah 46.65
13. Washington 46.50
14. Purcell 41.40

9/24/22 – Eufaula Ironhead Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 3A WHITE
1. Panama 120
2. Pocola 117
3. Haskell 115
CLASS 3A BLACK
1. Warner 151
2. Spiro 130
3. Wilburton 88
4. Valliant 73
CLASS 3A MAROON
1. Holdenville 173
2. Chandler 146
3. Prague 128
4. Beggs 123
5. Sequoyah (Tahlequah) 109
CLASS 4A WHITE
1. Checotah 174
2. Stigler 156
3. Locust Grove 109
CLASS 4A MAROON
1. Perkins-Tryon 163
2. Poteau 155
3. Hilldale 150
CLASS 5A
1. Del City 140
CLASS 6A
1. Charles Page 134
FINALS
1. Checotah 178
2. Holdenville 174
3. Perkins-Tryon 172
4. Stigler 155
5. Poteau 151
6. Warner 141
7. Chandler 135
8. Hilldale 134
9. Del City 125
10. Charles Page 123
11. Prague 111
12. Beggs 103
13. Spiro 100
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Stigler
OUTSTANDING PERCUSSION – Charles Page
OUTSTANDING COLOR GUARD – Checotah

9/24/22 – Owasso Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Collinsville 71.70
2. Berryhill 59.85
3. Fort Gibson 59.60
4. Sallisaw 56.75
5. Glenpool 48.80
6. Morris 43.65
CLASS AA
1. Choctaw 69.65
2. Stillwater 68.10
3. Tahlequah 67.55
4. Coweta 66.90
5. McAlester 61.00
6. Shawnee 49.90
CLASS AAA
1. Bixby 78.90
2. Rock Bridge (MO) 66.25
CLASS AAAA
1. Bentonville (AR) 79.00
2. Edmond Santa Fe 76.00
3. Jenks 75.35
4. Union 74.90
5. Fayetteville (AR) 71.55
FINALS
1. Bixby 80.15
2. Bentonville (AR) 79.70
3. Edmond Santa Fe 76.90
4. Jenks 75.45
5. Union 74.15
6. Fayetteville (AR) 72.50
7. Collinsville 71.00
8. Choctaw 70.15
9. Coweta 68.20
10. Stillwater 67.95
11. Rock Bridge (MO) 67.05
12. Tahlequah 66.95

 

9/24/22 – Pauls Valley Marching Championships

Recaps

PARADE
CLASS 2A
1. Konawa 217
2. Maysville 168
3. Central High 164
CLASS 3A
1. Tishomingo 217
2. Lone Grove 198
3. Kingston 194
4. Elmore City-Pernell 178
5. Lexington 160
6. Davis 156
CLASS 4A
1. McLoud 196
2. Madill 192
3. Dickson 145
CLASS 5A
1. Elgin 271
FIELD
CLASS 2A
1. Konawa 302
2. Maysville 229
3. Central High 180
CLASS 3A SMALL
1. Tonkawa 303
2. Elmore City-Pernell 283
3. Coalgate 249
4. Wynnewood 235
CLASS 3A MEDIUM
1. Tishomingo 315
2. Alva 291
3. Atoka 272
4. Davis 253
5. Frederick 234
CLASS 3A LARGE
1. Kingston 282
2. Lone Grove 271
3. Lindsay 228
4. Lexington 226
CLASS 4A SMALL
1. McLoud 250
2. Dickson 225
3. Anadarko 200
CLASS 4A LARGE
1. Ada 382
2. Tecumseh 348
3. Madill 297
CLASS 5A
1. Elgin 432
2. Ardmore 337
CLASS 6A
1. Lawton 338

9/24/22 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

Prelims Recaps Prelims Recaps

CLASS 1A
1. Oklahoma Union 617.0
2. Chouteau 490.5
3. Garber 450.5
4. Wyandotte 343.0
CLASS 2A
1. Adair 638.5
2. Nowata 548.5
3. Sequoyah (Claremore) 511.5
4. Kellyville 456.0
CLASS 3A
1. Verdigris 706.0
2. Mannford 507.5
3. Bristow 498.0
4. Luther 497.0
CLASS 4A
1. Catoosa 742.5
2. Miami 729.5
3, Skiatook 727.0
4. Wagoner 645.0
CLASS 5A BLUE
1. Claremore 720.0
2. Grove 717.0
3. Edison Prep 562.5
4. Field Kindley (KS) 486.0
CLASS 5A GOLD
1. Sapulpa 791.0
2. Carthage (MO) 738.0
3. Pryor 677.5
FINALS
1. Sapulpa 840.0
2. Carthage (MO) 775.0
3. Skiatook 741.5
4. Claremore 740.0
5. Catoosa 731.0
6. Miami 722.0
7. Grove 703.0
8. Wagoner 692.5
9. Verdigris 682.0
10. Pryor 676.5
11. Oklahoma Union 642.5
12. Adair 608.5

 

9/24/22 – Yukon Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 4A
1. Tuttle 61.10
2. Blanchard 61.00
3. Woodward 58.80
4. Newcastle 57.10
5. Weatherford 55.60
CLASS 5A
1. Piedmont 73.65
2. Carl Albert 67.00
CLASS 6A
1. Westmoore 74.10
2. Deer Creek 72.10
3. Putnam City North 68.40
4. Putnam City West 65.95
5. Norman North 64.10
6. Norman 60.70
7. Putnam City 59.10
FINALS
1. Piedmont 74.85
2. Westmoore 73.80
3. Deer Creek 73.00
4. Putnam City North 67.70
5. Putnam City West 66.35
6. Carl Albert 64.90
7. Norman North 64.15
8. Blanchard 61.85
9. Tuttle 59.35
10. Norman 58.35
11. Putnam City 57.55
12. Weatherford 57.10
13. Woodward 56.50
14. Newcastle 54.65
OUTSTANDING MUSIC – Westmoore
OUTSTANDING VISUAL – Piedmont
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Piedmont

 

9/28/22 – Hub City Invitational Marching Festival

SCHEDULE
8:30 Clinton
9:00 Seiling
9:30 Central High
10:00 Waukomis
10:30 Hinton
11:00 Hennessey
11:30 Kingfisher
BREAK
1:00 Woodward
1:30 Weatherford
2:00 Cache
2:30 Elk City
3:00 Tuttle
3:30 Guymon
4:00 Lawton MacArthur
4:30 Lawton

10/1/22 – Bixby Tournament of Bands

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 2A
1. Perry 65.25
2. Morris 59.45
3. Wyandotte 30.70
CLASS 4A
1. Fort Gibson 81.15
2. Oologah 77.70
3. Miami 75.80
4. Skiatook 69.00
CLASS 5A
1. Sapulpa 84.10
2. Guthrie 79.50
3. Grove 75.70
4. Pryor 62.10
5. Edison Prep 62.65
FINALS
1. Sapulpa 84.45
2. Oologah 76.40
3. Guthrie 75.30
4. Fort Gibson 75.20
5. Grove 75.00
6. Miami 72.10
7. Skiatook 69.15
8. Pryor 61.35
9. Perry 57.85
10. Edison Prep 56.80
11. Morris 54.90
12. Wyandotte 29.20

10/1/22 – Blue & Grey Marching Classic

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 3A BLUE
1. Oklahoma Union 232
2. Chouteau 190
3. Nowata 186
4. Morrison 163
5. Mounds 137
CLASS 3A GREY
1. Sperry 227
2. Sequoyah (Tahlequah) 218
3. Adair 210
4. Kellyville 158
5. Victory Christian 144
CLASS 4A BLUE
1. Verdigris 248
2. Perkins-Tryon 246
3. Mannford 229
4. Inola 182
5. Vinita 180
CLASS 4A GREY
1. Catoosa 250
2. Wagoner 231
3. Cushing 213
4. Bristow 171
5. Cleveland 165
FINALS
1. Catoosa 264
2. Verdigris 259
3. Perkins-Tryon 256
4. Wagoner 253
5. Mannford 232
6. Oklahoma Union 230
7. Sperry 223
8. Sequoyah (Tahlequah) 216
9. Cushing 198
10. Inola 195
11. Chouteau 186
12. Nowata 184

10/1/22 – Broken Arrow Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Sallisaw 68.25
2. Berryhill 63.05
CLASS AA
1. Camdenton (MO) 77.00
2. Tahlequah 71.10
3. McAlester 67.80
4. Muskogee 64.10
CLASS AAA
1. Southmoore 77.05
2. Sherman (TX) 72.95
CLASS AAAA
1. Jenks 80.35
FINALS
1. Jenks 81.25
2. Southmoore 80.40
3. Camdenton (MO) 78.85
4. Sherman (TX) 76.75
5. Tahlequah 71.70
6. Sallisaw 70.80
7. McAlester 69.10
8. Muskogee 64.80
9. Berryhill 63.80

10/1/22 – Chickasaw Band Day Extravaganza

SCHEDULE
2:00 Maysville Div 1
2:15 Central High Div 1
2:45 Elmore City-Pernell Div 2
3:00 Coalgate Div 2
3:15 El Reno Div 8
3:30 Davis Div 3
3:45 Antlers Div 3
4:00 Frederick Div 3
BREAK
4:45 Valliant Div 4
5:00 Atoka Div 4
5:15 Okmulgee Div 4
5:30 Comanche Div 5
5:45 Idabel Div 5
6:00 Lone Grove Div 5
BREAK
6:45 Dickson Div 6
7:00 Sulphur Div 6
7:15 Plainview Div 6
7:30 Madill Div 7
7:45 Broken Bow Div 7
8:00 Tishomingo EXH
8:15 SOSU EXH

 

10/1/22 – ECU Tigerpalooza Marching Festival

Recaps

CLASS 3A
1. Holdenville 1057
2. Panama 709
3. Kingston 651
CLASS 4A
1. Ada 893
2. Harrah 846
3. Western Heights 598
CLASS 5A
1. Del City 876
CLASS 6A
1. Norman 1045
2. Putnam City West 982
3. Putnam City 918
4. Midwest City 816
FINALS
1. Norman 1057
2. Putnam City West 1055
3. Holdenville 1053
4. Ada 958
5. Putnam City 871
6. Midwest City 838
7. Del City 823
8. Harrah 822
9. Kingston 678
10. Panama 668

 

10/1/22 – Elgin Owls Southwest Showdown

SCHEDULE
12:00 Cordell
12:15 Mangum
12:30 Alva
12:45 Luther
1:00 Lexington
BREAK
1:30 Pauls Valley
1:45 Hilldale
2:00 Tecumseh
2:15 Cache
2:30 Chickasha
2:45 Woodward
BREAK
3:15 Ardmore
3:30 Altus
3:45 Durant
4:00 Duncan
BREAK
4:30 Lawton
4:45 Norman North

10/1/22 – Konawa Band Day

Recaps

PARADE
CLASS 2A
1. Wilson 196
CLASS 3A
1. Henryetta 250
2. Bethel 229
CLASS 4A
1. McLoud 243
 
FIELD
CLASS 3A
1. Henryetta 353
2. Bethel 323
CLASS 4A
1. Bethany 400
2. North Rock Creek 365
3. Bridge Creek 304
4. Anadarko 255
5. McLoud 353

10/1/22 – Mustang Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Washington 56.10
2. Weatherford 55.85
3. Purcell 54.00
CLASS AA
1. Stillwater 71.65
2. Piedmont 70.55
3. Coweta 69.00
4. Carl Albert 64.20
CLASS AAA
1. Deer Creek 77.50
2. Westmoore 75.65
3. Edmond Memorial 74.35
4. Yukon 72.80
5. Moore 65.85
CLASS AAAA
1. Edmond Santa Fe 79.80
2. Edmond North 73.05
3. Union 72.50
FINALS
1. Edmond Santa Fe 80.95
2. Edmond Memorial 78.25
3. Deer Creek 77.15
4. Edmond North 76.65
5. Yukon 76.10
6. Westmoore 74.80
7. Piedmont 73.20
8. Stillwater 72.85
9. Coweta 71.90
10. Union 71.05
11. Carl Albert 65.80
12. Moore 64.20
OUTSTANDING MUSIC – Deer Creek & Edmond Santa Fe (TIE)
OUTSTANDING VISUAL – Edmond Santa Fe
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Edmond Santa Fe

10/1/22 – Tri-State Marching Festival

RESULTS
I Waukomis
I Hennessey
II Ringwood
III Seiling
III Pond Creek-Hunter
I Tonkawa
II Blackwell
II Watonga
III Fairview
II Chisholm
I Kingfisher
II Ponca City
I Enid
I Pioneer-Pleasant Vale

 

10/1/22 – Sounds of the Southeast Marching Festival

Recaps

PANTHER RED CLASS
1. Haskell 214
2. Quinton 187
PANTHER BLACK CLASS
1. Warner 259
2. Pocola 235
3. Hartshorne 167
4. Wilburton 153
PANTHER GRAY CLASS
1. Eufaula 279
2. Spiro 231
3. Heavener 225
PANTHER BLACK CLASS
1. Muldrow 279
2. Checotah 275
3. Poteau 250
4. Locust Grove 241

10/8/22 – Beggs Marching Invitational

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 2A
1. Waukomis 143
2. Haskell 138
CLASS 3A BLACK
1. Eufaula 168
2. Sperry 153
3. Warner 149
4. Chelsea 81
CLASS 3A GOLD
1. Nowata 121
2. Tonkawa 114
3. Pawnee 111
CLASS 4A BLACK
1. Stigler 152
2. Mannford 132
3. Vinita 121
4. Inola 108
5. Cleveland 96
CLASS 4A GOLD
1. Broken Bow 188
2. Poteau 171
3. Wagoner 152
CLASS 5A
1. Shawnee 176
2. Claremore 172
3. Glenpool 166
FINALS
1. Broken Bow 188
2. Eufaula 175
3. Glenpool 163
4. Poteau 162
5. Shawnee 161
6. Claremore 157
7. Stigler 149
8. Wagoner 149
9. Warner 131
10. Sperry 125
11. Haskell 125
12. Waukomis 119

10/8/22 – Blue & Gold Marching Classic

Recaps

CLASS 2A
1. Ringwood 124.33
2. Maysville 119.67
3. Quinton 109.00
CLASS 3A WHITE
1. Antlers 153.67
2. Panama 126.00
3. Morrison 112.33
4. Mounds 101.00
CLASS 3A GOLD
1. Sequoyah (Tahlequah) 146.33
2. Prague 138.67
3. Valliant 103.00
4. Okmulgee 55.00
CLASS 3A BLUE
1. Chandler 159.67
2. Bethel 144.67
3. Lindsay 133.33
4. Jones 111.00
CLASS 4A
1. Pauls Valley 166.00
2. Hilldale 156.00
3. Madill 151.33
4. North Rock Creek 129.33
5. Sulphur 116.67
CLASS 5A
1. Elgin 179.33
2. Durant 168.00
3. Ardmore 142.67
4. Del City 141.33
FINALS
1. Elgin 179.00
2. Pauls Valley 169.67
3. Durant 169.33
4. Chandler 158.67
5. Hilldale 156.33
6. Antlers 152.67
7. Madill 152.00
8. Bethel 141.33
9. Ardmore 139.67
10. Sequoyah (Tahlequah) 139.33
11. Del City 132.67
12. Prague 129.00

 

10/8/22 – Renegade Review

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS AA
1. Choctaw 79.300
2. Stillwater 76.650
3. Rockwood Summit (MO) 74.225
4. Tahlequah 72.700
5. Bartlesville 70.300
6. Lafayette (MO) 67.275
7. McAlester 67.100
8. Neosho (MO) 65.200
9. Branson (MO) 60.900
CLASS AAA
1. Bixby 82.575
2. Nixa (MO) 78.800
3. Blue Springs South (MO) 77.925
CLASS AAAA
1. Bentonville (AR) 84.400
2. Owasso 80.950
3. Fayetteville (AR) 78.775
4. Yukon 78.700
5. Edmond North 73.150
6. Moore 67.650
FINALS
1. Bentonville (AR) 84.575
2. Bixby 84.200
3. Owasso 81.600
4. Choctaw 81.000
5. Nixa (MO) 80.350
6. Fayetteville (AR) 78.750
7. Blue Springs South (MO) 78.150
8. Yukon 77.500
9. Stillwater 75.850
10. Rockwood Summit (MO) 74.550
11. Edmond North 74.450
12. Tahlequah 73.300
OUTSTANDING MUSIC – Bentonville (AR)
OUTSTANDING VISUAL – Bixby
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Bentonville (AR)

 

OSSAA REGIONAL CONTESTS

10/11/22 – OSSAA Northeast Regional

CLASS 3A
III Fairland
II Victory Christian
N/S Roland
II Nowata
I Oklahoma Union
II Chouteau
I Chandler
II Beggs
I Sperry
II Meeker
I Morris
CLASS 4A
I Oologah
II Locust Grove
II Vinita
III Dewey
II Inola
I Wagoner
I Mannford
I Skiatook
I Catoosa
I Miami
I Cushing
I Berryhill
I Fort Gibson
I Sallisaw

10/12/22 – OSSAA Southeast Regional

CLASS 2A
III Quinton
III Gore
I Konawa
II Pocola
III Central High
CLASS 3A
III Hartshorne
III Wilburton
I Eufaula
II Henryetta
I Holdenville
II Coalgate
I Warner
I Antlers
II Panama
II Heavener
II Kingston
III Spiro
I Washington
II Sequoyah (Tahlequah)
I Atoka
II Bethel
CO Lexington
I Idabel
CLASS 4A
II Madill
III Dickson
II Tecumseh
I Stigler
I Harrah
I Broken Bow
III McLoud
I Pauls Valley
I Checotah
I Plainview
I Poteau
I Hilldale
I Ada

10/18/22 – OSSAA Southwest Regional

CLASS 2A
I Snyder
II Maysville
III Ringling
CLASS 3A
II Frederick
I Comanche
II Davis
II Mangum
I Community Christian
II Elmore City-Pernell
II Lindsay
I Tishomingo
I Lone Grove
II Purcell
CLASS 4A
II Chickasha
I Newcastle
I Elk City
I Western Heights
CO Marlow
CO Bridge Creek
I Cache
I Blanchard
I Tuttle

 

10/19/22 – OSSAA Northwest Regional

CLASS 2A
I Waukomis
I Pioneer-Pleasant Vale
I Garber
II Ringwood
III Seiling
I Cordell
CLASS 3A
II Chisholm
I Hennessey
I Perry
I Tonkawa
II Blackwell
II Morrison
II Watonga
III Luther
I Alva
I Prague
II Kellyville
V Mounds
II Sequoyah (Claremore)
II Canadian
II Fairview
CLASS 4A
I Kingfisher
I Perkins-Tryon
I Bethany
I Weatherford
I Woodward
I Clinton

 

10/25/22 – OSSAA West Regional

SCHEDULE
8:15 Yukon 6A
8:45 El Reno 5A
9:00 Del City 5A
9:15 Carl Albert 5A
9:30 Shawnee 5A
9:45 Elgin 5A
BREAK
10:15 Duncan 5A
10:30 Piedmont 5A
10:45 Guthrie 5A
11:00 Ardmore 5A
11:15 Altus 5A
11:30 Durant 5A
11:45 Westmoore 6A
12:00 Stillwater 6A
12:15 Edmond Memorial 6A
BREAK
1:00 Ponca City 6A
1:15 Enid 6A
1:30 Midwest City 6A
1:45 Edmond Santa Fe 6A
2:00 Moore 6A
2:15 Norman 6A
2:30 Putnam City North 6A
BREAK
3:00 Southmoore 6A
3:15 Putnam City West 6A
3:30 Choctaw 6A
3:45 Putnam City 6A
4:00 Norman North 6A
4:15 Lawton 6A
4:30 Guymon 5A

10/26/22 – OSSAA East Regional

CLASS 5A
I Glenpool
I Grove
II Pryor
I McAlester
I Collinsville
II Lawton MacArthur
I Tahlequah
I Sapulpa
CLASS 6A
II Muskogee
I Bartlesville
I Jenks
I Owasso
I Broken Arrow

 

 

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

10/8/22 – OBA Class 1A-3A Marching Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Oklahoma Union 63.100
2. Pocola 59.100
3. Chouteau 56.800
3. Garber 56.800
5. Fairland 50.900
CLASS 2A
1. Washington 67.400
2. Morris 67.250
3. Adair 67.050
4. Purcell 67.000
5. Alva 61.750
6. Perry 60.450
7. Kingston 57.850
8. Idabel 57.225
9. Kellyville 53.850
CLASS 3A
1. Berryhill 74.900
2. Perkins-Tryon 73.550
3. Checotah 73.400
4. Muldrow 68.200
5. Verdigris 66.550
6. Bristow 57.550
FINALS
1. Berryhill 74.300
2. Perkins-Tryon 72.225
3. Checotah 71.350
4. Muldrow 69.425
5. Verdigris 68.250
6. Adair 67.500
6. Morris 67.500
8. Washington 65.300
9. Oklahoma Union 65.150
10. Perry 64.650
11. Purcell 64.300
12. Alva 63.550
OUTSTANDING MUSIC – Perkins-Tryon
OUTSTANDING VISUAL – Berryhill
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Berryhill

 

10/8/22 – OBA Class 4A Marching Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 4A
1. Sallisaw 81.60
2. Fort Gibson 78.80
3. Oologah 72.75
4. Skiatook 71.50
5. Tuttle 70.85
6. Blanchard 70.65
7. Weatherford 68.30
8. Ada 68.10
9. Harrah 66.95
10. Woodward 66.10
11. Catoosa 62.30
12. Cushing 60.00
13. Tecumseh 55.85
14. Newcastle 55.10
FINALS
1. Sallisaw 81.35
2. Fort Gibson 77.85
3. Blanchard 74.70
4. Oologah 74.40
5. Skiatook 73.35
6. Tuttle 70.10
7. Catoosa 69.30
8. Weatherford 66.20
9. Harrah 65.25
10. Woodward 64.95
11. Ada 60.55
12. Cushing 59.25
OUTSTANDING MUSIC – Sallisaw
OUTSTANDING VISUAL – Sallisaw
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Sallisaw

10/22/22 – OBA Class 5A Marching Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 5A
1. Collinsville 87.150
2. Sapulpa 86.950
3. Piedmont 84.250
4. Coweta 81.500
5. Carl Albert 79.450
6. McAlester 78.750
7. Grove 76.650
8. Claremore 73.050
9. Guthrie 72.450
10. Durant 71.950
11. Shawnee 69.550
12. Glenpool 69.450
13. Pryor 66.450
14. Edison Prep 65.850
FINALS
1. Collinsville 88.700
2. Sapulpa 87.400
3. Coweta 85.050
4. Piedmont 83.750
5. Carl Albert 81.225
6. McAlester 79.100
7. Grove 77.400
8. Guthrie 75.850
9. Durant 73.100
10. Claremore 72.850
11. Glenpool 70.700
12. Shawnee 70.350

10/29/22 – OBA Class 6A1-6A2 Marching Championships

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 6A2
1. Deer Creek 80.350
2. Choctaw 76.725
3. Stillwater 75.900
4. Bartlesville 71.350
5. Tahlequah 68.750
6. Putnam City North 67.900
7. Muskogee 67.325
8. Putnam City West 65.850
CLASS 6A1
1. Broken Arrow 94.150
2. Jenks 88.950
3. Mustang 87.900
4. Bixby 85.875
5. Owasso 85.700
6. Edmond Santa Fe 84.950
7. Union 84.200
8. Yukon 83.150
9. Southmoore 82.275
10. Edmond North 79.325
11. Edmond Memorial 78.150
12. Westmoore 75.300
13. Moore 72.150
FINALS
1. Broken Arrow 93.900
2. Jenks 90.450
3. Mustang 89.450
4. Bixby 88.550
5. Owasso 87.500
6. Edmond Santa Fe 86.600
7. Southmoore 84.700
8. Union 83.150
9. Yukon 82.650
10. Edmond Memorial 81.350
11. Edmond North 80.100
12. Deer Creek 79.400
OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow
OUTSTANDING VISUAL – Broken Arrow
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow

 

OUT OF STATE EVENTS

9/17/22 – Carl Junction Marching Festival (Carl Junction, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Spokane (MO) 125.00
2. Sarcoxie (MO) 108.70
3. Miller (MO) 88.30
CLASS B
1. Monett (MO) 148.10
2. Aurora (MO) 147.00
3. Pocola (OK) 140.00
4. Fair Grove (MO) 137.80
5. Mount Vernon (MO) 133.50
CLASS C
1. Carthage (MO) 161.50
2. Webb City (MO) 160.90
3. Joplin (MO) 140.40
4. Nevada (MO) 140.20
CLASS D
1. Logan-Rogersville (MO) 173.00
2. Neosho (MO) 168.70
3. Willard (MO) 162.10
4. Parkview (MO) 151.10
FINALS
1. Logan-Rogersville (MO) 179.75
2. Neosho (MO) 176.80
3. Carthage (MO) 168.15
4. Webb City (MO) 166.45
5. Willard (MO) 165.10
6. Parkview (MO) 157.10
7. Monett (MO) 154.50
8. Joplin (MO) 150.75
9. Aurora (MO) 150.60
10. Spokane (MO) 131.35

10/1/22 – Bentonville Invitational Marching Festival (Bentonville, AR)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Collinsville (OK) 69.45
2. Pottsville (AR) 58.55
3. Dardanelle (AR) 54.75
4. Prairie Grove (AR) 52.30
5. Nevada (MO) 42.50
6. Paris (AR) 42.25
CLASS AA
1. Blue Valley (KS) 73.45
2. Bartlesville (OK) 67.80
3. Webb City (MO) 57.00
CLASS AAA
1. Kickapoo (MO) 70.65
2. Bentonville West (AR) 70.10
3. Francis Howell Central (MO) 65.85
CLASS AAAA
1. Springdale (AR) 58.20
2. Rogers (AR) 58.10
3. Heritage (AR) 54.05
FINALS
1. Blue Valley (KS) 74.10
2. Kickapoo (MO) 73.20
3. Collinsville (OK) 72.95
4. Bentonville West (AR) 71.80
5. Bartlesville (OK) 70.15
6. Francis Howell Central (MO) 64.75
7. Pottsville (AR) 60.20
8. Rogers (AR) 58.80
9. Springdale (AR) 58.75
10. Webb City (MO) 57.50
OUTSTANDING MUSIC – Blue Valley (KS)
OUTSTANDING VISUAL – Blue Valley (KS)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Kickapoo (MO)

10/4/22 – Dalton Defender Days Marching Festival (Coffeyville, KS)

RESULTS
II Pawhuska (OK)
I Oklahoma Union (OK)
II Nowata (OK)
II Winfield (KS)
I Independence (KS)
II Chanute (KS)
I Oologah (OK)
II Dewey (OK)
II Caney Valley (KS)
II  Chouteau (OK)
I Field Kindley (KS)
OUTSTANDING PERCUSSION – Oologah (OK)
OUTSTANDING COLOR GUARD – Field Kindley (KS)
OUTSTANDING DRUM MAJOR – Independence (KS)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Oklahoma Union (OK)
ESPRIT DE CORPS – Nowata (OK)
BEST IN SHOW – Oologah (OK)

10/8/22 – Bands of America Regional Championships (Midland, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Pecos (TX) 67.400
2. Texas Leadership Charter Academy (TX) 58.300
3. Tulia (TX) 56.150
4. Stanton (TX) 55.950
CLASS AA
1. Sharyland (TX) 72.000
2. Piedmont (OK) 66.800
3. Plainview (TX) 63.150
4. Randall (TX) 63.050
5. Andrews (TX) 58.950
CLASS AAA
1. Clovis (NM) 78.650
2. Azle (TX) 73.250
3. Summit (TX) 72.600
4. Fossil Ridge (TX) 72.550
5. Del Rio (TX) 71.650
6. Lubbock-Cooper (TX) 68.525
7. Lubbock Coronado (TX) 61.075
8. Abilene (TX) 59.725
CLASS AAAA
1. Moe & Gene Johnson (TX) 81.775
2. Lake Ridge (TX) 78.050
3. Sachse (TX) 76.000
4. Braswell (TX) 74.950
5. Permian (TX) 74.625
6. Midland (TX) 71.700
7. Frenship (TX) 71.525
8. San Angelo Central (TX) 71.350
9. Legacy (TX) 68.450
10. Odessa (TX) 64.100
FINALS
1. Moe & Gene Johnson (TX) 83.950
2. Clovis (NM) 80.725
3. Sachse (TX) 80.350
4. Braswell (TX) 79.050
5. Permian (TX) 78.425
6. Lake Ridge (TX) 78.200
7. Del Rio (TX) 74.450
8. Azle (TX) 74.350
9. Summit (TX) 74.175
10. Midland (TX) 74.150
11. Sharyland (TX) 73.200
12. Fossil Ridge (TX) 72.200
OUTSTANDING MUSIC – Braswell (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Moe & Gene Johnson (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Moe & Gene Johnson (TX)

 

10/14-15/22 – Bands of America Super Regional Championships (St. Louis, MO)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Russell County (KY) 71.425
2. Sullivan (MO) 70.650
3. Hollister (MO) 65.875
4. Berryhill (OK) 65.500
5. Monticello (IL) 61.700
6. Herscher (IL) 59.150
7. Wright City (MO) 58.850
CLASS AA
1. Grain Valley (MO) 83.450
2. Hernando (MS) 80.600
3. Germantown (MS) 78.100
4. Timberland (MO) 76.250
5. Fort Zumwalt North (MO) 73.600
6. Washington (MO) 71.700
7. Francis Howell (MO) 71.175
8. Wentzville Holt (MO) 70.800
9. Windsor (MO) 70.200
10. Francis Howell Central (MO) 68.600
11. Rockwood Summit (MO) 68.450
12. East Peoria Community (IL) 67.700
13. Lafayette (MO) 67.000
14. Mascoutah (IL) 65.400
15. Francis Howell North (MO) 64.450
16. Willard (MO) 63.575
17. Cape Girardeau Central (MO) 63.150
18. Limestone Community (IL) 62.900
19. Wentzville Liberty (MO) 62.350
20. Parkway South (MO) 59.800
21. Parkway Central (MO) 59.500
22. Danville (IL) 57.800
CLASS AAA
1. Blue Springs (MO) 89.400
2. Lincoln (SD) 83.500
3. Southmoore (OK) 81.150
4. Blue Springs South (MO) 80.750
5. Lindbergh (MO) 79.100
6. Lakota West (OH) 78.875
7. Prospect (IL) 78.025
8. Millard West (NE) 78.000
9. Nixa (MO) 77.325
10. Belleville East (IL) 76.950
11. Bentonville West (AR) 76.875
12. Edwardsville (IL) 76.500
13. Plainfield North (IL) 73.650
14. Collinsville (IL) 72.350
15. Hickman (MO) 72.250
16. Oakville (MO) 70.650
17. Papillion-LaVista South (NE) 70.325
18. Granite City (IL) 68.200
19. Fort Zumwalt West (MO) 66.500
20. Marquette (MO) 62.000
CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 90.350
2. Mustang (OK) 85.500
3. Bentonville (AR) 85.400
4. L.D. Bell (TX) 85.150
5. O’Fallon Township (IL) 85.100
6. Lake Travis (TX) 83.250
7. Yukon (OK) 80.350
8. Normal (IL) 78.200
9. Fayetteville (AR) 73.800
10. Bryant (AR) 71.650
11. Millard North (NE) 70.400
12. Huntley (IL) 70.350
13. Lake Park (IL) 64.000
FINALS
1. Broken Arrow (OK) 92.425
2. Blue Springs (MO) 92.000
3. Bentonville (AR) 88.950
4. Lincoln (SD) 87.950
5. O’Fallon Township (IL) 87.750
6. Mustang (OK) 87.550
7. L.D. Bell (TX) 86.775
8. Lake Travis (TX) 84.075
9. Grain Valley (MO) 83.300
10. Southmoore (OK) 83.000
11. Blue Springs South (MO) 82.800
12. Hernando (MS) 82.550
13. Yukon (OK) 81.450
14. Lindbergh (MO) 80.000
 OUTSTANDING MUSIC – Broken Arrow (OK)
 OUTSTANDING VISUAL – Blue Springs (MO)
 OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Broken Arrow (OK)

10/15/22 – Bands of America Regional Championships (Johnson City, TN)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Archbishop Alter (OH) 71.350
CLASS AA
1. South Jones (MS) 82.450
2. Whitewater (GA) 80.100
3. Lake Hamilton (AR) 79.950
4. Elizabethton (TN) 75.050
5. Seymour (TN) 74.300
6. Coweta (OK) 73.850
7. South Laurel (KY) 70.450
8. Enka (NC) 68.350
9. Station Camp (TN) 67.300
10. North Lincoln (NC) 67.000
11. Pickens (SC) 65.100
12. Nordonia (OH) 64.450
13. Berkeley (SC) 61.650
CLASS AAA
1. Dobyns-Bennett (TN) 87.350
2. Mauldin (SC) 73.600
3. Alpharetta (GA) 71.900
4. Lakeside (GA) 71.550
CLASS AAAA
1. Clover (SC) 79.250
2. Park Vista (FL) 66.850
FINALS
1. Dobyns-Bennett (TN) 88.700
2. South Jones (MS) 84.500
3. Lake Hamilton (AR) 82.950
4. Elizabethton (TN) 81.800
5. Clover (SC) 81.775
6. Whitewater (GA) 79.225
7. Archbishop Alter (OH) 76.350
8. Mauldin (SC) 75.300
9. Seymour (TN) 74.525
10. Alpharetta (GA) 74.050
11. Coweta (OK) 73.700
12. Lakeside (GA) 72.050
OUTSTANDING MUSIC – Dobyns-Bennett (TN)
OUTSTANDING VISUAL – Dobyns-Bennett (TN)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Dobyns-Bennett (TN)

10/15/22 – Bands of America Regional Championships (Prosper, TX)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Mineola (TX) 68.750
CLASS AA
1. Choctaw (OK) 75.050
2. Grapevine (TX) 71.950
3. Melissa (TX) 70.450
4. Neosho (MO) 66.650
CLASS AAA
1. Wakeland (TX) 85.500
2. Wylie East (TX) 82.550
3. Forney (TX) 81.500
4. Azle (TX) 77.700
5. Burleson Centennial (TX) 77.075
6. J.J. Pearce (TX) 76.300
7. Colleyville Heritage (TX) 76.200
8. Berkner (TX) 74.900
9. W.E. Boswell (TX) 70.350
CLASS AAAA
1. Westlake (TX) 86.350
2. Waxahachie (TX) 85.325
3. Westwood (TX) 82.575
4. Prosper (TX) 82.450
5. Southlake Carroll (TX) 81.250
6. Owasso (OK) 81.150
7. Rock Hill (TX) 79.350
8. Keller Central (TX) 78.375
9. Sachse (TX) 77.950
10. Rockwall (TX) 77.300
11. North Garland (TX) 70.900
FINALS
1. Wakeland (TX) 88.700
2. Westlake (TX) 88.075
3. Waxahachie (TX) 86.950
4. Wylie East (TX) 85.400
5. Prosper (TX) 85.050
6. Westwood (TX) 84.525
7. Rock Hill (TX) 84.100
8. Southlake Carroll (TX) 83.250
9. Forney (TX) 81.825
10. Sachse (TX) 81.050
11. Keller Central (TX) 81.000
12. Owasso (OK) 80.250
OUTSTANDING MUSIC – Wakeland (TX)
OUTSTANDING VISUAL – Wakeland (TX)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Wakeland (TX)

10/15/22 – Branson Invitational Marching Festival

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS 1A
1. Houston (MO) 62.00
2. Willow Springs (MO) 60.10
3. Spokane (MO) 54.30
4. Thayer (MO) 53.80
5. Clever (MO) 52.40
6. Seymour (MO) 46.10
7. Strafford (MO) 45.80
8. Forsyth (MO) 44.60
CLASS 2A
1. St. James (MO) 64.40
2. Reeds Spring (MO) 62.00
3. Grandview (MO) 57.00
4. Salem (MO) 52.70
CLASS 3A
1. Muskogee (OK) 71.30
2. Mountain Home (AR) 70.40
3. Republic (MO) 67.90
4. Charles Page (OK) 64.60
CLASS 4A
1. Camdenton (MO) 87.40
1. Van Buren (AR) 87.40
3. Kickapoo (MO) 84.00
4. Siloam Springs (AR) 78.70
5. Ozark (MO) 77.70
FINALS
1. Van Buren (AR) 89.80
2. Camdenton (MO) 89.50
3. Kickapoo (MO) 86.10
4. Ozark (MO) 78.60
5. Siloam Springs (AR) 76.90
6. Muskogee (OK) 72.70
7. Republic (MO) 70.90
8. Mountain Home (AR) 70.40
9. St. James (MO) 68.50
10. Charles Page (OK) 65.40
11. Houston (MO) 63.00
12. Reeds Spring (MO) 62.30

 

10/21-22/22 – Bands of America Super Regional Championships (Indianapolis, IN)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. Edgewood (IN) 76.500
2. Princeton Community (IN) 68.225
3. Scottsburg (IN) 65.050
4. Union City (TN) 64.850
5. Lewis Cass (IN) 64.700
6. Bremen (IN) 63.650
7. Forest Park (IN) 63.400
8. Vincennes Lincoln (IN) 63.200
9. Benjamin Bosse (IN) 62.350
10. Todd County Central (KY) 61.850
11. Monrovia (IN) 60.850
12. Orleans (IN) 60.500
13. Taylor (IN) 59.550
14. Owen Valley (IN) 57.700
CLASS AA
1. Grain Valley (MO) 83.150
2. Franklin (TN) 81.425
3. Jasper (IN) 80.700
4. Camdenton (MO) 79.275
5. Evansville North (IN) 77.950
6. Northview (IN) 77.250
7. Greenwood Community (IN) 76.700
8. Decatur Central (IN) 76.450
9. Greenfield Central (IN) 74.400
10. F.J. Reitz (IN) 73.750
11. George Rogers Clark (KY) 71.100
12. Pendleton Heights (IN) 70.650
13. NorthWood (IN) 69.600
14. Western (IN) 69.150
15. Plymouth (IN) 69.050
16. Northmont (OH) 68.700
17. Galesburg (IL) 68.550
18. Terre Haute South Vigo (IN) 67.650
19. DeKalb (IN) 67.100
20. Beech Grove (IN) 66.900
21. William Henry Harrison (IN) 66.050
22. Rock Island (IL) 65.500
23. Franklin Community (IN) 64.900
24. Waukesha North (WI) 64.175
25. Evansville Central (IN) 62.100
26. Terre Haute North Vigo (IN) 60.850
27. Pleasure Ridge Park (KY) 58.400
28. Bullitt East (KY) 58.400
29. Columbia City (IN) 56.800
30. Norwell (IN) 53.850
CLASS AAA
1. Blue Springs (MO) 90.750
2. Castle (IN) 86.500
3. Goshen (IN) 84.250
4. Lafayette (KY) 83.700
5. Homestead (IN) 82.000
6. Kennesaw Mountain (GA) 81.000
7. Kickapoo (MO) 80.550
8. Beavercreek (OH) 80.375
9. Floyd Central (IN) 78.100
10. Central Hardin (KY) 74.900
11. Plainfield (IN) 73.800
12. Springboro (OH) 71.825
13. Henry Clay (KY) 71.050
14. Lafayette Jefferson (IN) 66.100
15. Southport (IN) 64.600
16. Warsaw Community (IN) 63.950
17. Snider (IN) 62.500
18. Wheaton North (IL) 60.500
CLASS AAAA
1. Avon (IN) 91.850
2. Carmel (IN) 91.200
3. William Mason (OH) 89.500
4. Jenks (OK) 89.000
5. Brownsburg (IN) 88.900
6. Fishers (IN) 87.000
7. Lincoln-Way Community (IL) 83.450
8. Union (OK) 82.500
9. Centerville (OH) 82.100
10. Center Grove (IN) 81.550
11. Collierville (TN) 81.500
12. Westfield (IN) 81.400
13. Kettering Fairmont (OH) 81.200
14. Noblesville (IN) 79.800
15. Franklin Central (IN) 79.450
16. Lawrence Township (IN) 78.850
17. Penn (IN) 78.150
18. Ben Davis (IN) 77.800
19. Hamilton Southeastern (IN) 76.600
20. Warren Central (IN) 72.700
21. Elkhart (IN) 70.000
22. Lake Central (IN) 67.700
FINALS
1. Avon (IN) 92.800
2. Carmel (IN) 92.200
3. Blue Springs (MO) 90.600
4. William Mason (OH) 90.050
5. Fishers (IN) 87.925
6. Brownsburg (IN) 87.550
7. Jenks (OK) 87.450
8. Castle (IN) 85.150
9. Lincoln-Way Community (IL) 84.600
10. Grain Valley (MO) 83.950
11. Goshen (IN) 82.750
12. Centerville (OH) 82.100
13. Union (OK) 81.250
14. Lafayette (KY) 81.075
 OUTSTANDING MUSIC – Avon (IN) & Carmel (IN)
 OUTSTANDING VISUAL – Avon (IN)
 OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Avon (IN)

10/22/22 – Bands of America Regional Championships (Orlando, FL)

Prelims Recaps     Finals Recaps

CLASS A
1. P.K. Yonge (FL) 64.175
2. Newberry (FL) 60.450
3. Washington (OK) 59.500
CLASS AA
1. Tarpon Springs (FL) 88.950
2. Cass (GA) 76.250
3. Seminole (FL) 75.150
4. West Harrison (MS) 71.600
5. Gainesville (FL) 70.700
6. Countryside (FL) 55.600
CLASS AAA
1. University (FL) 77.650
2. Oakleaf (FL) 75.050
3. Cary (NC) 74.175
4. Cambridge (GA) 74.100
5. Sebastian River (FL) 69.250
6. Buchholz (FL) 68.475
7. Tocoi Creek (FL) 68.375
8. Ponte Vedra (FL) 66.650
9. Oviedo (FL) 65.850
10. Palm Harbor University (FL) 59.250
CLASS AAAA
1. James Bowie (TX) 86.275
2. Wando (SC) 85.850
3. Timber Creek (FL) 82.200
4. Stoneman Douglas (FL) 81.650
5. Windermere (FL) 78.950
6. Dorman (SC) 75.725
7. North Cobb (GA) 73.425
8. Olympia (FL) 65.850
9. G. Holmes Braddock (FL) 64.200
FINALS
1. Tarpon Springs (FL) 89.550
2. Wando (SC) 87.525
3. James Bowie (TX) 86.800
4. Timber Creek (FL) 84.325
5. Stoneman Douglas (FL) 83.275
6. Windermere (FL) 78.875
7. Cass (GA) 76.250
8. Dorman (SC) 75.875
9. Seminole (FL) 74.975
10. Cary (NC) 74.350
11. Oakleaf (FL) 72.700
12. University (FL) 72.650
OUTSTANDING MUSIC – Tarpon Springs (FL)
OUTSTANDING VISUAL – Tarpon Springs (FL)
OUTSTANDING GENERAL EFFECT – Tarpon Springs (FL)

10/22/22 – KSU Central States Marching Festival (Manhattan, KS)

CLASS 4A
I Lyons (KS)
CLASS 4A
III Hayden (KS)
II Eudora (KS)
II Circle (KS)
II Clear Water (KS)
I Augusta (KS)
I Louisburg (KS)
I McPherson (KS)
CLASS 5A
II Leavenworth (KS)
II Turner (KS)
II Shawnee Heights (KS)
II Bishop Carroll (KS)
II Salina South (KS)
II Salina Central (KS)
I Maize (KS)
II St. Thomas Aquinas (KS)
I Lansing (KS)
I Eisenhower (KS)
II Highland Park (KS)
II Hutchinson (KS)
II Andover (KS)
II Basehor Linwood (KS)
I Arkansas City (KS)
I Seaman (KS)
CLASS 6A
I Mill Valley (KS)
II Wichita South (KS)
I Junction City (KS)
II Wichita Heights (KS)
II Wichita Southeast (KS)
I Liberal (KS)
I Manhattan (KS)
I Blue Valley Northwest (KS)
I Charles Page (OK)
I Enid (OK)
I Shawnee Mission West (KS)
I Garden City (KS)
I Shawnee Mission Northwest (KS)

 

10/22/22 – Ozark Mountain Marching Festival (Reeds Spring, MO)

CLASS A
1. Houston (MO) 69.175
2. Buffalo (MO) 64.625
3. Spokane (MO) 62.325
4. Blair Oaks (MO) 57.450
5. Strafford (MO) 55.600
6. Forsyth (MO) 53.075
7. Hillcrest (MO) 52.925
8. Seymour (MO) 51.625
CLASS B
1. Checotah (OK) 74.975
2. Ava (MO) 73.375
3. Fair Grove (MO) 66.775
4. Mount Vernon (MO) 64.575
5. Clever (MO) 61.700
6. Glendale (MO) 57.800
CLASS C
1. Fort Gibson (OK) 82.575
2. Hollister (MO) 82.025
3. Seneca (MO) 74.075
4. St. James (MO) 73.125
5. Monett (MO) 71.625
6. Cassville (MO) 68.300
7. Salem (MO) 62.300
CLASS D
1. Ozark (MO) 85.875
2. Logan-Rogersville (MO) 83.875
3. Lebanon (MO) 77.975
4. Branson (MO) 75.325
5. Poplar Bluff (MO) 73.250
RED CLASS FINALS
1. Checotah (OK) 79.150
2. Ava (MO) 75.125
3. Houston (MO) 69.800
4. Fair Grove (MO) 67.175
5. Buffalo (MO) 64.375
6. Spokane (MO) 64.050
7. Blair Oaks (MO) 61.575
WHITE CLASS FINALS
1. Ozark (MO) 87.400
2. Logan-Rogersville (MO) 82.850
3. Fort Gibson (OK) 81.525
4. Hollister (MO) 81.500
5. Lebanon (MO) 77.425
6. St. James (MO) 73.400
7. Seneca (MO) 73.150

 

11/10-12/22 – Bands of America Grand National Championships (Indianapolis, IN)

Prelims Recaps     Semi-Finals Recaps     Finals Recaps

PRELIMS PANEL 1 PRELIMS PANEL 2
CLASS A CLASS A
1. Archbishop Alter (OH) 81.500 1. Beechwood (KY) 79.550
2. Bourbon County (KY) 79.450 2. Murray (KY) 73.800
3. Finneytown (OH) 73.250 3. Norton (OH) 68.850
4. South Point (OH) 68.700 4. Goodpasture Christian (TN) 66.700
5. John Hardin (KY) 65.150 5. Monrovia (IN) 64.200
6. Shawe Memorial (IN) 64.250 6. Carroll (OH) 63.300
7. Warren Local (OH) 64.150 7. Wilmington (OH) 63.200
8. Newberry (FL) 63.750 8. Chesapeake (OH) 61.675
9. Arcanum (OH) 63.650 9. Christian Academy of Louisville (KY) 61.100
10. Cumberland County (KY) 61.950 10. Nicholas County (KY) 60.300
11. Clinton-Massie (OH) 60.100 11. Murphysboro (IL) 59.450
12. Tipton (IN) 59.750 12. Carlisle (OH) 57.800
13. East Clinton (OH) 58.250
14. Bishop Fenwick (OH) 56.400
CLASS AA CLASS AA
1. Morton (IL) 87.100 1. Tarpon Springs (FL) 94.425
2. Grain Valley (MO) 82.875 2. Jenison (MI) 87.200
3. Miamisburg (OH) 82.500 3. Kiski Area (PA) 83.950
4. Campbell County (KY) 82.500 4. Marian Catholic (IL) 80.800
5. Anderson County (KY) 79.850 5. Greenfield Central (IN) 78.200
6. Reeths-Puffer (MI) 79.850 6. Catawba Ridge (SC) 77.950
7. South Oldham (KY) 77.900 7. North Hardin (KY) 77.400
8. DeWitt (MI) 77.450 8. Lake Hamilton (AR) 75.600
9. Greendale (WI) 76.375 9. Bassett (VA) 75.500
10. Worthington Kilbourne (OH) 76.175 10. Summit (TN) 75.200
11. Meade County (KY) 72.850 11. Bellbrook (OH) 73.500
12. Fairborn (OH) 66.750 12. Avon (OH) 65.650
13. Walter E. Stebbins (OH) 63.700 13. Tippecanoe (OH) 62.800
14. D’Iberville (MS) 63.275 14. Piqua (OH) 60.700
15. Talawanda (OH) 59.150
CLASS AAA CLASS AAA
1. Dobyns-Bennett (TN) 93.250 1. Robert E. Hendrickson (TX) 88.650
2. Homestead (IN) 89.875 2. Goshen (IN) 83.700
3. Castle (IN) 89.050 3. Milford (OH) 80.450
4. Rosemount (MN) 87.225 4. DeSoto Central (MS) 77.825
5. Lakota West (OH) 84.850 5. Ravenwood (TN) 76.475
6. Lakota East (OH) 84.375 6. Hardin Valley Academy (TN) 75.500
7. Cleveland (NC) 82.400 7. Green Level (NC) 75.150
8. Deer Creek (OK) 81.725 8. Forest Hills Schools (OH) 75.050
9. Panther Creek (NC) 81.700 9. Springboro (OH) 72.500
10. Legacy (CO) 81.675 10. Hamilton (OH) 68.650
11. Colerain (OH) 62.750
CLASS AAAA CLASS AAAA
1. Broken Arrow (OK) 96.200 1. Carmel (IN) 95.350
2. William Mason (OH) 94.400 2. Avon (IN) 95.250
3. Fishers (IN) 92.425 3. Prosper (TX) 90.125
4. Moe & Gene Johnson (TX) 89.850 4. Brownsburg (IN) 89.900
5. Mustang (OK) 89.725 5. O’Fallon Township (IL) 89.875
6. American Fork (UT) 88.900 6. Southlake Carroll (TX) 86.600
7. Stoneman Douglas (FL) 88.200 7. James F. Byrnes (SC) 86.400
8. Centerville (OH) 87.200 8. Lincoln-Way Community (IL) 85.600
9. Plymouth-Canton (MI) 83.400 9. Center Grove (IN) 80.500
10. Huron Valley Schools (MI) 68.625 10. Lawrence Township (IN) 80.350
11. Windermere (FL) 79.750
12. Columbus Schools (IN) 75.375
13. Ardrey Kell (NC) 67.150
SEMI-FINALS FINALS
CLASS A 1. Carmel (IN) 97.500
1. Archbishop Alter (OH) 79.400 2. Avon (IN) 96.150
2. Beechwood (KY) 78.400 3. Broken Arrow (OK) 96.050
3. Bourbon County (KY) 76.500 4. William Mason (OH) 95.150
4. Murray (KY) 76.450 5. Tarpon Springs (FL) 95.000
CLASS AA 6. Dobyns-Bennett (TN) 92.800
1. Tarpon Springs (FL) 96.025 7. Southlake Carroll (TX) 91.000
2. Morton (IL) 85.600 8. Brownsburg (IN) 91.000
3. Kiski Area (PA) 85.550 9. Robert E. Hendrickson (TX) 89.450
4. Jenison (MI) 85.500 10. Fishers (IN) 89.300
5. Grain Valley (MO) 84.525 11. Prosper (TX) 88.600
CLASS AAA 12. Castle (IN) 88.150
1. Dobyns-Bennett (TN) 92.500
2. Castle (IN) 90.200
3. Robert E. Hendrickson (TX) 89.775
4. Homestead (IN) 87.250
5. Rosemount (MN) 84.950
6. Lakota East (OH) 84.000
7. Lakota West (OH) 83.650
8. Goshen (IN) 83.225
CLASS AAAA
1. Carmel (IN) 97.050
2. William Mason (OH) 96.675
3. Avon (IN) 96.400
4. Broken Arrow (OK) 96.250
5. Fishers (IN) 91.150
6. Brownsburg (IN) 90.900
7. Prosper (TX) 90.550
8. Southlake Carroll (TX) 90.200
9. American Fork (UT) 89.000
10. James F. Byrnes (SC) 87.350
11. Moe & Gene Johnson (TX) 87.250
12. Mustang (OK) 86.925
13. O’Fallon Township (IL) 86.325
14. Stoneman Douglas (FL) 85.550
15. Centerville (OH) 85.300
16. Lincoln-Way Community (IL) 84.650
17. Plymouth-Canton (MI) 79.900