2018 Contests

INVITATIONALS

9/22/18 – Moore Outdoor Music Festival

12:00 Carnegie
12:15 Washington
12:30 Purcell
12:45 Midwest City
1:00 BREAK
1:30 Putnam City
1:45 Putnam City West
2:00 Western Heights
2:15 Altus
2:30 Guthrie
2:45 BREAK
3:00 Carl Albert
3:15 McAlester
3:30 Southmoore
3:45 Putnam City North
4:00 Edmond Memorial
6:45 FINALS BEGINS
10:15 Moore (exhibition)

9/29/18 – Okmulgee Bulldog Invitational Marching Festival

9:15 Wilburton
9:30 Luther
9:45 Okemah
10:00 Holdenville
10:15 Chandler
10:30 Antlers
10:45 Eufaula
11:00 Beggs
11:15 Sequoyah (Tahlequah)
11:30 LUNCH BREAK
12:30 Stilwell
12:45 Jay
1:00 Stigler
1:15 Checotah
1:30 Cushing
1:45 Hilldale
2:00 Wagoner
2:15 BREAK
2:45 Poteau
3:00 Glenpool
3:15 Eisenhower (KS)
3:30 Okmulgee (exhibition)

9/29/18 – Owasso Invitational Marching Festival

10:45 Roland
11:00 Victory Christian
11:15 Berryhill
11:30 Woodward
11:45 LUNCH BREAK
12:30 Morris
12:45 Tahlequah
1:00 Bartlesville
1:15 Collinsville
1:30 Bentonville West (AR)
1:45 Fayetteville (AR)
2:00 Southmoore
2:15 BREAK
2:30 Jenks
2:45 Stillwater
3:00 Ponca City
3:15 Choctaw
3:30 Edmond Memorial
3:45 Coweta
4:00 Bixby
4:15 Union
7:00 FINALS BEGINS
10:00 Owasso (exhibition)

9/29/18 – Pauls Valley Marching Championships

Info coming soon…

9/29/18 – Stallion Battalion Invitational Marching Festival

8:30 Oklahoma Union
8:45 Wyandotte
9:00 Adair
9:15 Pocola
9:30 Haskell
9:45 Vinita
10:00 Kiefer
10:15 Warner
10:30 Mannford
10:45 Verdigris
11:00 BREAK
11:15 Coffeyville (KS)
11:30 Bristow
11:45 Skiatook
12:00 Miami
12:15 Fort Gibson
12:30 LUNCH BREAK
1:15 Catoosa
1:30 Cleveland
1:45 Sallisaw
2:00 Grove
2:15 Edison Preparatory
2:30 Independence (KS)
2:45 Tulsa Memorial
3:00 Claremore
3:15 Pryor
6:00 FINALS BEGINS
9:15 Oologah (exhibition)

9/29/18 – Yukon Invitational Marching Festival

Info coming soon…

10/2/18 – Big Red Sound Off

Info coming soon…

10/2/18 – Tri-State Marching Festvial

6:00 Pond Creek-Hunter
6:15 Waukomis
6:30 Garber
6:45 Kremlin-Hillsdale
7:00 Ringwood
7:15 Pioneer-Pleasant Vale
7:30 Hennessey
7:45 Tonkawa
8:00 Perry
8:15 Blackwell
8:30 Kingfisher
8:45 Enid

10/6/18 – Bixby Tournament of Bands

Info coming soon…

10/6/18 – Broken Arrow Invitational Marching Festival

Info coming soon…

10/6/18 – Chickasaw Band Day Extravaganza

Info coming soon…

10/6/18 – ECU Tigerpalooza Marching Festival

Info coming soon…

10/6/18 – Glenpool Blue & Grey Marching Classic

9:30 Haskell
9:45 Kiefer
10:00 Sperry
10:15 Pocola
10:30 Quinton
10:45 Heavener
11:00 Hartshorne
11:15 Chelsea
11:30 Okmulgee
11:45 LUNCH BREAK
12:45 Cushing
1:00 Sequoyah (Claremore)
1:15 Inola
1:30 Catoosa
1:45 Sigler
2:00 Sequoyah (Tahlequah)
2:15 Henryetta
2:30 Hennessey
2:45 BREAK
3:00 Oklahoma Union
3:15 Jay
3:30 Bristow
3:45 Checotah
4:00 Cleveland
4:15 Mannford
4:30 Will Rogers
5:00 Glenpool (exhibition)

10/6/18 – Miami Music in Motion

Info coming soon…

10/6/18 – Mustang Nightrider Invitational Marching Festival

Info coming soon…

10/13/18 – Holdenville Blue & Gold Marching Classic

Info coming soon…

10/13/18 – Pryor Band Day

Info coming soon…

10/13/18 – Renegade Review

10:45 Tulsa Memorial
11:00 Tahlequah
11:15 Blanchard
11:30 Siloam Springs (AR)
11:45 Willard (MO)
12:00 Nixa (MO)
12:15 LUNCH BREAK
1:15 Coweta
1:30 Sapulpa
1:45 Kickapoo (MO)
2:00 Choctaw
2:15 Stillwater
2:30 Blue Springs South (MO)
2:45 BREAK
3:00 Blue Valley (KS)
3:15 Bentonville (AR)
3:30 Bixby
3:45 Carroll (TX)
4:00 Owasso
4:15 L.D. Bell (TX)
7:00 FINALS BEGINS
10:15 Union (exhibition)

 

OSSAA REGIONAL CONTESTS

  • 10/9 – Northeast Regional  (Skiatook HS)
  • 10/10 – Southeast Regional  (McAlester HS)
  • 10/16 – Southwest Regional  (Cameron University, Lawton)
  • 10/17 – Northwest Regional  (NWOSU, Enid)
  • 10/23 – West Regional  (Yukon HS)
  • 10/24 – East Regional  (Northeastern State University)

OKLAHOMA BANDMASTERS ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS

  • 10/13 – Class 1A-3A  (Western Heights HS)
  • 10/20 – Class 6A1-6A2  (Broken Arrow HS)
  • 10/27 – Class 4A-5A  (Bixby HS)